Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

BDDK ve SPK konut kredisi için çalışıyor!

Denizbank CEO'su Hakan Ateş, bankaların bilançolarında bulunan devlet garantili projelerin uzun vadeli kredileri ile konut kredilerinin menkul kıymetleştirilip satılması amacı ile düzenleyici kurumların bir çalışma başlattığını, bankaların bu sayede likidite ve kredilerini artırabileceklerini ifade etti...


Denizbank CEO'su Hakan Ateş, bankaların bilançolarında bulunan devlet garantili projelerin uzun vadeli kredileri ile konut kredilerinin menkul kıymetleştirilip satılması amacı ile düzenleyici kurumların bir çalışma başlattığını, bankaların bu sayede likidite ve kredilerini artırabileceklerini açıkladı.


Kamu-özel ortaklığı (PPP) ve konut kredilerinin menkul kıymetleştirilmesinin bankacılık sektörünü nasıl etkileyeceği sorusuna, "Buna dair SPK ve BDDK'nın ortak çalışması olduğunu biliyoruz. Bir an önce sonuçlanması, roadshow'ları yapılarak yurtdışına pazarlanması, elde edilecek likiditenin bizim her türlü altyapı projelerine... (çeşitli) sektörlere daha fazla kaynak ayırmamıza yardımcı (olur)" şeklinde yanıt verdi.


Dünya'da yer alan habere göre Ateş konut kredilerinin seküritize edilmesiyle TL cinsi çıkarılacak menkul kıymetlerin, kur riski nedeniyle daha çok yurtiçi yatırımcılar tarafından tercih edileceğini, devletten gelir garantisi bulunan ve uluslararası arbitrasyona açık projelerin menkul kıymetleştirilmesinin ise yurtdışından döviz cinsi sermaye çekilmesine yardımcı olacağını dile getirdi. 


Bankacılık sektörünün 50 milyar doları enerji sektörüne olmak üzere 100 milyar dolar tutarında uzun vadeli finansman sağladığına dikkat çeken Ateş, uzun vadeli döviz cinsi borçlanılan piyasaların çok açık olmadığını belirterek şunları söyledi:


"Bu yüzden o süreci geçirirken bankaların likiditeye daha fazla ihtiyacı var. Bankaların sermayelerini ve likiditelerini artırabilmeleri için şu anda aktiflerinde bulunan uzun vadeli kredileri menkulleştirerek satmaları, gelen likiditeyle yeni krediler vermeleri gereği var."