Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Bedrettin Dalan kimdir?

1984 - 1989 arasında İstanbul'a belediye başkanlığı yaptı. Bir kez daha tekrar seçilmeyi denedi; aday oldu ama Tayyip Erdoğan'ın karşısında başarılı olamadı.


Bedrettin Dalan kimdir?12 Eylül'ün askerleri belediye başkanı yaptığı dönemin ismi Abdullah Tırtıl'ın yerine seçilmişti.


1989 yerel seçimlerinde, rakibi Nurettin Sözen'i çok küçümsemişti. Bu küçümseme, Sözen seçilince, devir teslim töreninin Sözen tarafından iptal edilmesine neden oldu. Sözen, tokalaşmadan ve tören yaptırmadan Dalan'ın koltuğuna oturdu.


18 Temmuz 1941, Bayburt doğumlu. İTÜ'lü, mühendis. İstanbul'un ilk Büyükşehir belediyesi başkanı. İstek Vakfı ve Yeditepe Üniversitesi'nin kurucusu.


Şeyhbızın aşiretine mensup olan Dalan, Türk olduklarını şu cümlelerle ifade etmiştir: Kürt’ün de altına girdiğim zaman Türkmen çıkıyorum. Bizim aşiretin kontrolünü yaptık, Türkmenistan’da köylerimiz çıktı. 


İTÜ Maçka Fakültesi'nden elektrik mühendisi olarak mezun oldu. Anavatan Partisi'nin (ANAP) kurucuları arasında yer aldı ve 1984 yılında bu partiden İstanbul Belediye Başkanı seçildi. 


1989'a kadar sürdürdüğü belediye başkanlığı döneminde Üsküdar sahili imara açıldı ve bugünkü haline getirildi. 1986-88 arasında Tarlabaşı yıkımlarıyla bugünkü Tarlabaşı Bulvarı ortaya çıktı, Unkapanı'nda bulunan İstanbul meyve-sebze hali Avrupa Yakası'nda Bayrampaşa'ya, Anadolu Yakası'nda İçerenköy'e taşındı.

Asıl kentiçi ulaşımındaki değişim halk otobüslerinde yaşandı ve 97 olan halk otobüsü adedi tam 10 misli artırılarak 984'e yükseltildi. ÖHO'lara özel numaralarla hatlar açıldı. 


Bir diğer gelişme de raylı sistemlerde yaşandı ve "Aksaray-Esenler" metrosu hizmete girdi 


Sahil yolları, yalıların önünden geçen kazıklı yollar, yine Dalan zamanının projeleridir. Deniz ulaşımı İDO'nun kurulmasıyla onun zamanında atılım yapmıştı. 


Dalan zamanında sahil yolları epey bir elden geçmişti. Eminönü halinden başlayan yıkımlar, önce Balat'a, ardından Eyüp ve Silahtar'a kadar sürmüştü. Akabinde Sütlüce, Hasköy etabı... En son nokta ise Perşembe Pazarı'nda yarım kalmıştı. Sözen ise Dalanın başlattığı projeleri çoğunlukla yarım bıraktı; hiç dokunmadı; devamlarını getirmedi.


Büyükdere ve Arnavutköy'de yalıların hemen önüne çakılan kazıklar üzerinden geçirilen yol, trafik kilidinin sihirli anahtarları olmuştu o dönem. 


Gelelim Kennedy caddesine. Sahil yolunu genişletmek istiyordu Dalan. 4 x 2 olarak projelendirmişti. Yenikapı'dan Ambarlara kadar sahiller doldurulmaya başlamıştı. Aynı şekilde Moda'dan Pendik'e kadar olan yol da bisiklet yolları, rekreasyon alanları ile 3 x 2 bir yol olacaktı. Avrupa yakasındaki proje Sözen tarafından rafa kaldıralacak, yolların yetmemesi üzerine sahil tarafındaki kaldırım yola katılacak, ortada kalan yola da ekspres yol adı verilecekti.


Yeşilköy, Çiroz, Kalamış, Moda, Caddebostan gibi semtlerdeki pek çok eski yalı ve köşkün denize inen merpenleri artık yeşil alanlara çıkar olmuştu. 


1986 yılında ANAP içerisinde yaşanan iç gerilimler nedeniyle genel başkan Turgut Özal ile çatıştı. Özal ile olan çatışmasına rağmen yine ANAP adayı olarak katıldığı 1989 yerel seçimlerinde başarısız oldu. Seçimlerden sonra ANAP'tan koparak, 17 Mayıs 1990'da Demokrat Merkez Partisini kurdu ve genel başkanı oldu. Bu parti 14 Eylül 1991'de Doğru Yol Partisi'ne (DYP) katıldı, aynı yıl yapılan genel seçimlerde DYP listesinden İstanbul milletvekili seçildi. 1994 yerel seçimlerinde DYP'den tekrar İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday oldu, fakat seçilemedi. 1995 yılında DYP'den istifa ederek ANAP'a döndü.


İstek Vakfı'nı kurarak, vakfın genel başkanı oldu. Vakıf çok sayıda anaokulu, ilköğretim okulu ve lise kurarak eğitime açtı. Vakfın kurduğu Yeditepe Üniversitesi 1996 yılında eğitime başladı.


12 Ocak 2011 tarihinde İrticayla Mücadele Eylem Planı davası kapsamında içişleri bakanlığınca hakkında kırmızı bültenle yakalanma emri çıkarılmaya çalışıldı. Şimdilerde yurt dışında yaşıyor. 


İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi 30 Aralık 2011 tarihinde İstek Vakfı malları hariç, Bedrettin Dalan'ın Türkiye'deki bütün mal varlığına, hak ve alacaklarına el konulmasına karar verdi.Önerilen Bağlantılar : TOKİ Aksaray kura