Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Bekir Kaya kimdir? – Van Büyükşehir Belediye Başkanı

Van Büyükşehir Belediye Başkanı. BDP’li Av. Bekir Kaya, KCK soruşturması kapsamında 10 Haziran 2012’de tutuklandı; 30 Mart 2013’de serbest kaldı. Bekir Kaya, 1977 doğumlu olması nedeniyle Van’ın en genç belediye başkanı oldu.


Bekir Kaya kimdir? – Van Büyükşehir Belediye Başkanı
Av. Bekir Kaya, Van Büyükşehir Belediyesi Başkanı... Bekir Kaya nereden mezun?


1977 yılında Ağrı’nın Taşlıçay ilçesinde doğdu. İlk, Orta ve Lise öğrenimini Iğdır ve Ağrı illerinde tamamladı. 1994 Yılında Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesine kayıt oldu. 1999 yılında Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 2001 yılında Van İline yerleşerek, Van Barosuna kayıtlı olarak serbest avukatlık yapmaya başladı. Van ilinde Van Barosu Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Evli ve 1 çocuk babasıdır.


29 Mart 2009 günü yapılan “Yerel Yönetim Seçimleri” sonucunda, yüksek bir oy oranı ( % 53.54) ile Van Belediye Başkanlığına seçildi.  Böylece Van Belediye Başkanlığına seçilen en genç Başkan unvanını elde etti. Evlidir.Bekir Kaya ne zaman, neden tutuklandı?


KCK Soruşturması kapsamında gözaltına alınan Van Belediye Başkanı Bekir Kaya çıkarıldığı mahkemece 10 Haziran 2012’de tutuklandı. Terör örgütünün şehir yapılanması KCK'ya yönelik operasyonda gözaltına alınan Van Belediye Başkanı Bekir Kaya'nın da aralarında bulunduğu 3 kişi, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.


Emniyetteki işlemleri tamamlandıktan sonra dün sabah saatlerinde adliyeye sevk edilen Van Belediye Başkanı Kaya ile Başkale Belediye Başkanı Hecer Saruhan, Bostaniçi Belde Belediye Başkanı Nezahat Ergüneş, eski Başkale Belediye Başkanı İhsan Güler, BDP İl Başkanı Mihriban Şah ve eski BDP İl Başkanı Cüneyt Caniş'in, Cumhuriyet savcısınca ifadeleri alındı.


Yaklaşık 12 saat süren ifadelerinin ardından savcılık, Başkale Belediye Başkanı Saruhan'ı serbest bırakırken, 5 kişiyi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk etti.


Sabah erken saatlere kadar süren duruşmada, mahkeme, Bostaniçi Belde Belediye Başkanı Ergüneş ile BDP Van İl Başkanı Şah'ı tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı.


Van Belediye Başkanı Kaya ile eski BDP Van İl Başkanı Cüneyt Caniş ve eski Başkale Belediye Başkanı İhsan Güler ise ''terör örgütü üyesi olmak'' suçundan tutuklandı.


Van Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nin talimatı doğrultusunda, 07 Haziran'da, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince Van merkez, Başkale, Özalp, Muradiye, Edremit ve Bostaniçi belediyeleri ile bazı ev ve iş yerlerine düzenlenen eş zamanlı operasyonda, aralarında BDP'li 6 belediye başkanının da bulunduğu 14 kişi gözaltına alınmış, emniyetteki işlemleri tamamlanan 6 kişi dün adliyeye sevk edilmişti.Bekir Kaya ne zaman serbest kaldı?


Aralarında Van Belediye Başkanı Bekir Kaya'nın da bulunduğu 8'i tutuklu 13 kişinin yargılandığı Van KCK davasında sanıkların tümünün tahliyesine 30 Mart 2013 tarihinde karar verildi


Van merkez ve ilçelerinde 7 Haziran 2012 tarihinde "KCK" adı altında yapılan operasyon kapsamında, Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, Asrın Hukuk Bürosu avukatı Cüneyt Caniş, Başkale eski Belediye Başkanı İhsan Güler, Muradiye İlçe Başkanı Mehmet Şirin Yıldız, Özalp Belediye Başkanı Murat Durmaz, BDP Başkale eski İlçe Başkanı ve DTK üyesi Derviş Polat, Edremit Belediye Başkanı Abdulkerim Sayan, BDP Çaldıran İlçe Başkanı Metin Adugit, BDP Erciş eski İlçe Başkanı Veli Avcı ve BDP Van Merkez İlçe Başkanı Halis Çakır gözaltına alınarak tutuklanmıştı. Dosya kapsamında Bostaniçi Belediye Başkanı Nezahat Ergüneş, eski BDP İl Eş Başkanı Mihriban Şah ile Başkale Belediye Başkanı Hecer Sarıhan ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. 22 Ocak'ta görülen ilk duruşmada, Edremit Belediye Başkanı Abdulkerim Sayan ile Özalp Belediye Başkanı Murat Durmaz tahliye edilirken, diğer sanıkların tutuklu yargılanmalarına karar verilmişti.


Tahliye olan Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, kendilerinin toplumsal barışı bozmak iddiasıyla tutuklandığını belirtti. Yapılan iddialara karşı en büyük cevabı sokaklara çıkan Van halkının gösterdiğini belirten Kaya, bedeli ne olursa olsun mücadelelerine devam edeceklerini kaydetti. Kaya, halen binlerce arkadaşlarının tutuklu olduğuna da dikkat çekerek, bunun için alınan tahliye kararına sevinmediklerini kaydetti. Bekir Kaya, Van Depremi’nde hayatını kaybeder Atushi Miyazaki’ye nasıl seslendi?


Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, Van depreminde hayatını kaybeden Japon Doktor Atushi Miyazaki ve ailesine duygu dolu bir mektupla seslendi.


Kaya, 09 Kasım 2013 tarihli mektubunda Miyazaki'nin insanlığın kardeşlik çabası olduğunu söyledi. 


"Miyazaki, insanlığın kardeşlik çabasıdır" mısralarıyla mektubuna başlayan Kaya, Miyazaki'nin annesinin sözlerini hatırlattı. 


Kaya'nın mektubu şöyle: 


"Oğlum buraya geldiği zaman bize Van'ın dağları ve doğasıyla çok güzel olduğunu ve burada mutlu olduğunu söylemişti. Oğlum öldüğü günden bugüne kadar unutulmamış, ben bunun için çok mutluyum. Hiçbir ölüm güzel değil ama oğlum bu güzel kentte öldüğü için çok mutluyum " 


Bu sözlerin sahibi, binlerce kilometre öteden beton yığınları arasında kalan bir halkın çocuklarının "Sesimi duyuyor musunuz" çığlıklarına "Evet, biz duyuyoruz" deyip sesimize ses katan Sevgili Dr. Atushi Miyazaki'nin annesi Keiko Miyazaki'ye ait. Bizim en kırgın ve en acıtan tarafımızdır "Sesimi duyan var mı?" çığlığı. Gözlerimizi kapadığımız an bu çığlık ile irkiliriz. Ama aynı zamanda bizim için en büyük umut da "Evet, sesini duyuyorum" yankısıdır. Bu sese ulaşmak, bu sese dokunmak vicdana dokunmaktır aynı zamanda. Miyazaki, dünyadaki yüreği bizimle olan halkların vicdanıdır. 


Sanırım Van'da 23 Ekim'de yaşadığımız depremin üzerinden çok kısa bir süre geçmişti. Beton yığınları arasına sıkışmış umutlarımız birer birer biterken, elimize dokunacak bir el bizi tutup çıkarabiliyordu bu yığınların arasında. O süreçte belki de beni en çok etkileyen bir görüşme yaptım. Üzerlerinde kırmızı parka, gözlerinde umut ama en çok da halkımızın acısının renkleri vardı gözlerinde. 15 çekik gözlü genç, çocuk, insan... İçeri girer girmez ilk soruları "Biz gönüllü bir ekip olarak geldik. Bizim nereye gitmemizi uygun görürsünüz. Çok hızlı bir şekilde gitmemiz gerekiyor" oldu. Ben hiç bekletmeden "Erciş" cevabını verdim. Hemen toparlandılar, araçlar hazırlandı ve bu koca yürekli insanların Erciş'e yola çıktılar. O gün ilk ve son kez elini sıktım o çocukların… 


Binlerce kilometreden ve Dünya'nın en uzak ülkesinden, Van halkının acılarını paylaşmak için bu kadar özveride bulanan insanlar, beni o kadar derinden etkilediler ki, bir kez daha yalnız olmadığımızı o gün anladım. Orada bir kez daha anladım ki, Dünya'nın herhangi bir yerinde yaşanan acı, tüm Dünya'nın acısıdır. Acılar da tıpkı mutluluklar gibi bölüştükçe, paylaştıkça, ortaklaştıkça kardeş olur. Miyazaki, insanlığın kardeşlik çabasıdır… Onun içindir ki; Vanlı kardeşleri de ona vefanın gereği, hamal arabalarına, dükkanına, mağazasına, tezgahına, odasına, kentin bulvarına, sokağına, caddesine, kahvesine Dr. Miyazaki adını veriyor. Annemiz Kekiko'nun yüreği hep rahat olsun, bu halk asla kardeşleri Miyazaki ve Japon halkını unutmayacaktır . 


Sevgili Miyazaki , 


Yüreğini, emeğini, duygunu bizimle paylaştığın için sonsuza kadar Van halkının gönlünde yaşayacaksın. Van halkı sizin emeğinizi ve derin kardeşlik duygunuzu hiçbir zaman unutmayacaktır. Bu kentin dağları ile doğasının yüreğinden sana sonsuz sevgi ve minnet duygularımızı gönderiyoruz… 


Rahat uyu…  Bekir Kaya ve Van Büyükşehir Belediyesi iletişim bilgileri nelerdir?


Adres: Aydın Perihan İş Merkezi B-Blok Van

Tel: 0432 216 73 40-41-42-43-44

Faks:0432-216-20-08

e-Posta: info@van.bel.tr, basin@van.bel.tr, bilgiedinme@van.bel.tr

Web: www.van.bel.trÖnerilen Bağlantılar : Anneler günü konut kampanyaları