Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Belgin Koz (Mimar)

Galatasaray’ın Türk Telekom Arena stadının mimarlarından biridir.
Belgin Koz (Mimar)

Belgin Koz


Belgin Koz kimdir?1985 yılında Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. Öğrencilik yıllarında Merih Karaaslan ve Umur Erkman’ın ofislerinde çalıştı. 1988 yılında kendi adıyla kurduğu mimarlık ofisinde ağırlıklı konut projeleri olmak üzere, ofis, laboratuvar, hastane, fabrika gibi çeşitli sektörlerde mimari ve iç mimari projeleri yapmaya devam etmektedir.Belgin Koz’un projeleri arasında öne çıkan Kar’s Hotel’in mimari özellikleri nelerdir?Mimarisi son derece güçlü olan yapı içine 120-130 yıl sonra tekrar yerleşirken, kar-beyaz-sakin-dingin-sıcak kavramları, proje konseptinin anahtar kelimeleri oldu. Dış cephede taş ve ahşabın bir araya gelişi, iç mekân düzenlemelerinde de devam etti. Belgin Koz (Mimar)

Kar's HotelTaşın ağırlığı, ahşabın sıcaklığı ile yumuşadı. Aşırıya kaçmayan, dengeli, dingin mekânlar hedeflendi. Kars sivil mimarisinde etkisi görülen Kuzey Avrupa mimarisinden faydalanmak, yeni tasarımı bu anlamda eskiye yaklaştırdı.


Belgin Koz Mimarlık ne zaman kuruldu?


1988 yılında Belgin Koz tarafından Ankara’da kurulmuştur. Ağırlıklı konut olmak üzere, fabrika , ofis ve sağlık sektöründe çeşitli ölçeklerde mimarlık ve iç mimarlık projeleri ve uygulamaları yapmaktadır.Belgin Koz tarafından tasarlanan konsept projeler hangileri?Galatasaray Aslantepe Stad, Bakü Resort Hotel ve Dış Ticaret M. Dünya Ofisleri.Belgin Koz ve Belgin Koz Mimarlık iletişim bilgileri neler?Belgin Koz Architects


Adres: MİK Mühendislik Müşavirlik San. Tic. LTD. ŞTİ 


Tel: 0312 442 40 51  


Fax: 0312 440 23 01 


E- Posta: belginkoz@mik.com.tr


Web Adresi: www.belginkoz.com