Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Belirsiz süreli kira sözleşmelerinde fesih bildirimi!

Kira sözleşmeleri belirli ve belirli olmayan bir süre için yapılabiliyor. Peki, belirsiz süreli kira sözleşmelerinde fesih bildirimi nasıl yapılır?


Belirsiz süreli kira sözleşmelerinde fesih bildirimi!


Gayrimenkul kiralamalarında taraflar arasında kira sözleşmesi imzalanıyor. Bu sözleşme kapsamında kiralama anlaşmasına ilişkin bilgilere ve tarafların hak ve sorumluluklarına yer veriliyor.


Kira sözleşmesi, kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşme oluyor.


Bu sözleşme belirli ve belirli olmayan bir süre için yapılabiliyor.


Kararlaştırılan sürenin geçmesiyle herhangi bir bildirim olmaksızın sona erecek kira sözleşmesi belirli sürelidir; diğer kira sözleşmeleri belirli olmayan bir süre için yapılmış sayılıyor.


Peki, belirsiz süreli kira sözleşmelerinde fesih bildirimi nasıl yapılır? Belirsiz süreli kira sözleşmelerinde fesih bildirimi nasıl olur?


Belirsiz süreli kira sözleşmelerinde fesih bildirimi

Belirsiz süreli kira sözleşmelerinde taraflardan her biri, daha uzun bir fesih bildirim süresi veya başka bir fesih dönemi kararlaştırılmış olmadıkça, yasal fesih dönemlerine ve fesih bildirim sürelerine uyarak sözleşmeyi feshedebilir. Fesih dönemlerinin hesabında, kira sözleşmesinin başlangıç tarihi esas alınır.


Sözleşmede veya kanunda belirtilen fesih dönemine veya bildirim süresine uyulmamışsa, bildirim bir sonraki fesih dönemi için geçerli olur.


Taraflardan her biri, bir taşınmaza veya taşınır bir yapıya ilişkin kira sözleşmesini yerel âdette belirlenen kira döneminin sonu için veya böyle bir âdetin bulunmaması durumunda, altı aylık kira döneminin sonu için, üç aylık fesih bildirim süresine uyarak feshedebilir.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com