Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Berkay Somali kimdir?

Altensis Kurucu Ortağı, Yeşil Bina Danışmanı, LEED AP, BREEAM Denetçisi. Berkay Somali, Altensis firmasını Emre Ilıcalı ile birlikte 2008’de kurdu.Berkay Somali kimdir?

Altensis Kurucu Ortağı Berkay SomaliBerkay Somali nereden mezun?


Altensis Kurucu Ortağı, Yeşil Bina Danışmanı, LEED AP, BREEAM Denetçisi Berkay Somali, Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra, University of Texas at Austin’de proje yönetimi yüksek lisansı yaptı. Berkay Somali, ABD’de hangi firmada çalıştı?


Amerika’nın en büyük inşaat ve proje yönetim firmalarından biri olan Turner Construction’da çevre dostu yapıların inşaat yönetimi projelerinde çeşitli görevlerde çalışan Somali, inşaat yönetimi yaptığı yeşil bina projelerinin gerek tasarım gerekse de sahalarında önemli görevler aldı.Berkay Somali, Turner Construction’dan sonra hangi firmada görev aldı?


Turner’daki son yıllarında özellikle yeşil bina projelerindeki elektromekanik sistemlerin teknik değerlendirilmesi ve satın alınmasıyla ilgilenen Somali, Turner’dan ayrılmasının ardından bir süre fotovoltaik sistem tasarımı ve uygulaması yapan Meridian Energy Systems firmasında Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı yaptı.Berkay Somali, Altensis’i ne zaman kurdu?


2008’de Türkiye’ye dönüş yapan Somali aynı yıl içinde Altensis firmasını kurdu. Somali, halen Altensis bünyesinde Türkiye’nin en prestijli kuruluşlarına yeşil bina, kurumsal sürdürülebilirlik stratejileri ve enerji verimliliği konularında danışmanlık hizmetleri sunuyor.Berkay Somali, hangi haberlere konu oldu? 


Altensis, Yeşil Bina Sertifikasyon Uzmanlığı için eğitimlere başlıyor! (Sabah Gazetesi, 13 Ekim 2013)


Altensis, Yeşil Bina Sertifikasyon Uzmanlığı için 2 Kasım'da eğitimlere start veriyor. Berkay Somali, "Gayrimenkul pazarı yeşil anlayışa sahip olacak. Bunu profesyonel çizgide yaygınlaştırmayı hedefliyoruz" şeklinde konuştu...


Altensis giderek yaygınlaşan Yeşil Bina Sertifikasyon Uzmanlığı için 2 Kasım'da eğitimlere başlıyor. Mimar, mühendis, tasarımcı ve üniversite öğrencileri için yeni iş kapısı açacaklarını söyleyen Altensis kurucu ortağı Berkay Somali, "Gayrimenkul pazarı yeşil anlayışa sahip olacak. Bunu profesyonel çizgide yaygınlaştırmayı hedefliyoruz" dedi. Altensis:Yeşil Hastaneler Geliyor (Yesilbinalar.com, 05 Şubat 2013)


Somali; Türkiye'nin toplamda 5000 yatağın üzerinde kapasiteye sahip yeşil hastaneleri olacak. dedi.

Sağlık Bakanlığı'nın 200 yatak ve üzeri kapasitedeki tüm hastanelerde uluslararası yeşil bina sertifika sistemi olan LEED'i zorunlu hale getirmesiyle, yeşil binaların kapsamı genişliyor.


Çevre dostu yeşil binaların sadece ofis, AVM ve konut alanında kalmaması gerektiğinin altını çizen ALTENSİS firması kurucularından Yeşil Bina uzmanı BERKAY Somali; 2012 yılının son çeyreğinde yayınlanan Sağlık Bakanlığı Genelgesiyle bu sürecin,yeşil hastanelerin yaygınlaşması ve önemlerinin iyice anlaşılmasına paralel olarak hızlanacağını belirtti. Birkaç sene içerisinde, Altensis'in danışmanlığı kapsamında halihazırda devam etmekte olan yeşil hastane projelerinin tamamlanmasıyla Türkiye'nin toplamda 5000 yatağın üzerinde kapasiteye sahip yeşil hastaneleri olacak." diyerek bu alandaki faaliyetlerini özetledi.


Somali; "Türkiye'de gayrimenkul sektöründeki yeşil bina inisiyatifi ile bir miktar farkındalık ve bilinç seviyesi artmaya başlamıştır. Ülkemizde bugün için genellikle ticari bina ve markalı konut projelerinde yeşil bina uygulamaları görülmekte olup kamusal alanda henüz yeterince yaygınlık kazanmamıştır. Küresel iklim değişikliği açısından değerlendirildiğinde ise diğer bina tiplerine göre hastanelerin enerji ve kaynak harcamaları ile atık seviyelerinin yüksek değerlerde seyrettiği görülmektedir." dedi.


Hastane binalarının aynı büyüklükteki bir ofis binasıyla kıyasladığımızda 2 kat, bir konut binasıyla kıyasladığımızdaysa 3 kat daha fazla enerji ve kaynak harcadığı görülmektedir.Bu sebeple ofis plazalarının, AVM'lerin ve konutların yanı sıra toplumsal yaşamımızda çok önemli bir yer tutan hastanelerimizin de yeşil binalara dönüşmesi kritik önem taşımaktadır.


Somali; "Evrensel sağlık, konfor ve performans standartlarını yakalama gayreti içinde olan devlet hastanelerinin deyeşil binalar olarak inşaa edilmesi hususunda Sağlık Bakanlığı çıkardığı genelge ile somut bir adım atmıştır. 2011 yılı TUİK verilerine göre Sağlık Bakanlığı'na bağlı 121 bin yatak kapasiteli 840 Devlet Hastanesi bulunuyor. Bu yüzden halk ve çevre sağlığı için atılan bu adımlar son derece önemlidir." dedi.


Diğer yandan, "Mevcut ve yeni yapılacak sağlık tesislerinde uyulması gereken asgari teknik standartlar" konulu genelgeye istinaden gerçekleştirilecek yeşil hastane projelerine çeşitli uluslararası fonlar ya da kuruluşlar kaynak sağlamakta kolaylık tanıyıp öncelik verebilecekler.


Yeşil Bina Uzmanı Somali; "Altensis olarak yukarıda bahsi geçen genelge ile aktif hale gelen Türkiye'nin ilk yeşil hastane projelerini hayata geçirmek için bilgi birikimimizi ve enerjimizin önemli bir kısmını bu alana yönlendirdik" diyerek LEED sertifikalı yeşil hastanelerin ön plana çıkan bazı özelliklerini aktardı:


• Çevre sağlığı ve yeşil hastane konusunda kurumsal kültür değişimine liderlik yapmak


• Zararlı kimyasalları daha güvenli ve sağlıklı alternatifleri ile değiştirmek


• Halk sağlığı için hastane atıklarının toksikliğini ve miktarını azaltmak, çevredostu atık yönetimi uygulamalarını tesis etmek


• Enerji verimli hastane binaları inşaa ederek fosil yakıt kullanımını azaltmak, sera gazı emisyonlarını azaltarak küresel iklim değişikliği ile mücadeleye katkıda bulunmak ve alternatif enerji kaynaklarından ekonomik ölçüde faydalanarak daha temiz bir çevreye katkıda bulunmak. Aynı zamanda, binanın enerji maliyetlerini düşürerek işletme giderlerini minimize ederek sağlık sektörü üzerindeki kar/zarar baskısını azaltmak


• Su tüketimini verimli su armatürleri ve yağmur suyu geri kazanımı gibi stratejileri uygulayarak azaltmak ve kısıtlı olan tatlı su kaynakları üzerindeki baskıyı azaltmak


• Hem hastalar hem de sağlık personeli için ulaştırma stratejileri geliştirerek hastanenin karbon ayak izini küçültmek ve hava kirliliğine katkısını azaltmak


• Sürdürülebilir kaynaklardan veya tedarik zincirinden sağlanmış malzemeleri ve ürünleri kullanmak


• Enerji verimli medikal ekipman ve cihazları kullanmak


• Hastane içindeki iç hava kalitesini en yüksek düzeyde sağlayarak daha temiz, hijyenik, güvenli, konforlu alanlar yaratarak hastaların iyileşme sürelerini kısaltmak.Berkay Somali ve Altensis iletişim bilgileri nelerdir?


Altensis İnşaat Enerji San. ve Tic. Ltd. Şti.


Adres: Kayışdağı Cad. Barış Sk. No:2 Meriç Plaza Kat:4 D:3 34750 K.Bakkalköy, Ataşehir, İstanbul (Garanti Bankası Küçükbakkalköy Şubesi binası)


T: (0216) 410 61 35

F: (0216) 410 61 53

E-Posta: info@altensis.com

Web: www.altensis.com