Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Beşiktaş Karanfilköy'de kentsel dönüşüm yapılacak!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı'nda Beşiktaş Akatlar Mahallesi'ndeki Karanfilköy mevkisinin kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesi kararlaştırıldı.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı'nda Beşiktaş Akatlar Mahallesi'ndeki Karanfilköy mevkisinin kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesi kararlaştırıldı. 


Hürriyet'te yer alan habere göre, İBB'ye ait 200 bin metrekare büyüklüğündeki alanda 628 bina, 623 konut biri, 81 iş yeri, bir cami, sağlık ocağı ve Beşiktaş Belediyesi'ne ait garaj yer alıyor.


İBB'nin hazırladığı raporda şu ifadelere yer verildi: "Yapıların malzeme ve yapım kalitesi açısından iyi durumda olmadığı görülmektedir. Var olan yapı stokunun yenilenmesi için dönüşümün gerçekleşmesi gerektiğinden; 5393 sayılı Kanun'un 73. maddesine göre 'Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı' ilan edilmesi, her türlü plan, proje, tasarım benzeri çalışmaların ve uygulamaların yapılması ve yapılacak her türlü işlemlerin Müdürlüğümüzce yürütülmesi uygun görülmüştür."


Beşiktaş Karanfilköy


Kentsel dönüşüm alanı ilan edilen raporda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beşiktaş Belediyesi'nin ortak hareket edeceğinin altı çizildi. Raporda, "Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje alanı ilan edilmesi, gerekli her türlü analiz, tasarım, proje, plan benzeri çalışmaların, uygulamaların yapılması, yapılacak her türlü işlemlerin ilçe belediyesince yürütülmesi için İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'ne havalesi hususuna onayınıza arz olunur" açıklamaları yer aldı. 


Meclis'te konuşan CHP'li Meclis Üyesi Bülent Tatar, kentsel dönüşüm planının Karanfilköy halkının kararıyla hazırlandığı ve kararın iyi bir planlama olduğunu açıkladı.