Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Beşinci Cadde (Fifth Avenue) – Manhattan – New York – ABD

Dünyanın en pahalı caddesi olarak bilinen cadde. Ancak Beşinci Cadde (Fifth Avenue) bu özelliğini 2012’de Çin Hong Kong’daki Causeway Bay’e kaptırdı. 5. Cadde’de ilk Türk mağazası 2005’te açıldı.Beşinci Cadde (Fifth Avenue) – Manhattan – New York – ABD

Beşinci Cadde (Fifth Avenue)


5. Cadde nerede?


5. Cadde şüphesiz, New York Manhattan'ın gözbebeği. Özellikle 49. ve 60. sokaklar arası en prestijli mağazaların bulunduğu bir alışveriş koridoru aslında. Burası 2012’ye kadar "Dünya'nın en pahalı sokağı"ydı. (Forbes Dergisi, 2008) Mağaza kiralarının metrekare başına 13.000 Euro olduğu cadde, Dünya için trend belirleyici bir mekan.

5. Cadde, Washington Square Park ile başlıyor, kent merkezinin kalbinden geçiyor, Central Park'ın doğusundan Yukarı Doğu Yakası'na geçiyor ve Harlem Nehri boyunca devam ediyor. Evet gün geçtikçe neredeyse tüm Amerikan dizilerinin seti olarak kullanılan bu cadde bize de yabancı gelmiyor artık.5. Cadde’de neler var? 


Cadde, mimari anlamda önemli binaları barındırıyor. 1922 yılında şehirde cadde üzerinde bulunan konakların apartman binalarıyla değiştirilmesine karşı büyük bir tepki oluşmuştu. Mimar J.E.R. Carpenter, 1923'te bulvarın lüks apartmanlarla değil, eski konaklarla gelişebileceğini savundu. 5. Cadde birçoğu 1920'lerde inşa edilen dikkat çekici binalara sahip. Rosario Candela ve J.E.R. Carpenter gibi mimarların inşa ettiği binaların ahengini, arada çok az sayıda 2. Dünya Savaşı sonrası yapılmış binalar kesiyor.Beşinci Cadde, ‘en pahalılıkta’ ne zaman geçildi?


Uluslararası üne sahip ABD’li gayrimenkul danışmanlık şirketi Cushman & Wakefield’ın 2012’de hazırladığı rapora göre, dikkat çeken en önemli gelişmelerden biri dünya sıralamasının zirvesinde gerçekleşti. 

Yıllardır ‘en pahalı’ olma özelliğini kaptırmayan New York’un ünlü 5’inci Cadde’si (5th Avenue) 2012’de koltuğunu Çin Hong Kong’daki Causeway Bay’e kaptırdı. Bu iki rakibin en pahalı kira seviyesinde geride kalan kentlere ciddi fark attığı da görüldü. Causeway Bay ve 5’inci Cadde’de önceki senelerde daha düşük olduğu gözlenen ‘en yüksek metrekare kirasının’ 2012’de 20 bin Euro seviyesini aşması da son yılların rekoru oldu. Beşinci Cadde’deki ilk Türk markası hangisi oldu?


New York'ta dünyanın en ünlü markalarının sergilendiği 5. Cadde’de ilk Türk şirketi olan Gilan, Kuyumculuk, mağazasını Ekim 2005’te açtı. Gilan Kuyumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Ferhan Geylan, 5. caddeyi tercih etme nedenlerini şöyle açıkladı..


New York'un ortasındaki 5. Cadde, dünyadaki tüm ünlü markaların ürünlerini sergilediği bir mekan. Prada'dan Bvlgari'ye, Louis Vuitton'dan Tiffany'e kadar en ünlü firmaların dünya üzerinde mağaza açtıkları sınırlı yerlerin başında geliyor. Özellikle 5. Cadde'nin 50 ile 60. caddeler arası adeta, markalar geçidinin yaşandığı bir bölge. Lüks tüketime yönelik üretim yapan her markanın yer alabilmek için can attığı 5. Cadde'nin bu bölümünde artık bir Türk markası da boy gösteriyor. İstanbul Akmerkez ve Suadiye ile Ankara mağazalarından sonra Türkiye dışındaki ilk mağazasını New York'ta açan Gilan, bundan sonraki hedefini dünya markası olmak şeklinde belirledi.


Türkiye'de geldikleri noktadan sonra dünyaya açılmaya kadar verdiklerini söyleyen şirketin yönetim kurulu başkanı Ferhan Geylan, New York'u çıkış noktası olarak seçtiklerini söyledi. Dünya modasındaki yeri tartışılmaz New York'a yaklaşık 4 yıl önce geldiklerini ifade eden Geylan, "2 yıl boyunca şimdiki mağazamızın karşında bir binada, üst katta bir satış yerimiz vardı. Bu 2 yıl boyunca cadde üzerinde bir yer bulabilmek için bekledik. İstediğimiz mevkide bir yer bulmak oldukça uzun zaman aldı." dedi.


Mağazanın dizayn ve tefrişinin de 1.5 yıl sürdüğünü anlatan Geylan, "İçinde bulunduğumuz bölge tüm dünya markalarının içinde olmak için can attıkları bir yer. Bunun yanında SİT alanı. Bu nedenle belediyenin koyduğu çok hassas şartlar var. Elektrik tertibatı, yangına karşı önlemler, tekerlekli arabası olanların mağazaya nasıl girip gezecekleri gibi onlarca konu tek tek inceleniyor. Tüm şartları yerine getirerek, mağazamızı açtık." dedi.


Beşinci Cadde’ye giden son Türk markası hangisi? 


"Türkiye'den çıkan dünya markası olmak istiyoruz" diyen Simit Sarayı İcra Kurulu Başkanı Abdullah Kavukcu, Kasım 2013’te yaptığı açıklamada “10'un üzerinde fon ilgileniyor ama gündemimizde parayla alakalı ortaklık yok. New York'un ünlü 5'inci Caddesi'nde yerler kiraladık” dedi. Dünyanın en pahalı alışveriş caddeleri hangileri? 


Cushman & Wakefield dünyanın 64 ülkesindeki ünlü caddeleri kıyasladı ve raporunu hazırladı. İşte Cushman & Wakefield 2013-2014 raporu; 


Beşinci Cadde (Fifth Avenue) – Manhattan – New York – ABD