Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Bilent Dündar

Sancaktepe’de 216 markalı konutları hayata geçiren 216 Yapı’nın Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Bilent Dündar, 216 Yapı’yı 2000 yılında kurmuştur.Bilent Dündar

216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent DündarBilent Dündar kimdir? 47 yıldır inşaat sektörü içinde olan Dündar Ailesi’nin son temsilcisidir. Dündar Ailesi’nin inşaat sektöründeki faaliyeti, dedesi Razi  Dündar’ın 1965 yılında Almanya'ya inşaat ustası olarak gitmesiyle başlıyor. Daha sonra babası Rıfat Dündar da onunla birlikte Almanya'da çeşitli projelerde görev alıyor. O dönem dedesi ve babası yeni bina yapmak ve bazen de eski binaları onarmakla uğraşıyorlardı. 1980'li yıllara gelindiğinde Bilent Dündar da onlara katıldı. 


Bilent Dündar’ın 1980'li ve 90'lı yıllara denk gelen çocukluk ve ilk gençlik yılları inşaatlarda geçti. Bir taraftan okurken diğer taraftan da dedesine ve babasına yardım etti. 


Birlikte çok sayıda binalar yaptılar ve bunun yanı sıra eski binaları restore ettiler. 2000'li yılların başında 216 Yapı'yı kurdular. 216 Yapı ile hangi projeler hayata geçirildi?Biota A.Ş. Çekmeköy ve Sancaktepe Fabrikaları, Dermocos A.Ş. Altunizade Genel Merkez Binası, Biota Vakfı Yunus Emre Kültür Merkezi,  216 Sancaktepe Konutları ve 216 Butik, firmanın hayata geçirdiği projelerden bir kaçı.Bilent Dündar hangi konularda haber oldu?Baba kurdu, oğlu zirveye taşıyor (Exclusive Homes, Şubat 2013)


216 Sancaktepe Konutları projeniz şu an hangi aşamada?

216 Sancaktepe Konutları, 5 katlı 10 blokta 208 konuttan oluşuyor. Projede 2+1'den 4+1'e kadar farklı daire tipleri yer alıyor. Tamamı oturmaya hazır evlerin bulunduğu 216 Sancaktepe'de sadece 45 daire kaldı. Kalan son daireleri de 195 bin TL ile 376 bin TL arasında satışa sunuyoruz. Yüzde 70'i yeşil alana ayrılan 216 Sancaktepe Konutları'nda fitness center, yüzme havuzu, kadın- erkek saunası, kafeterya ve büfenin yanı sıra çocuk oyun alanları, bisiklet ve yürüyüş parkurları bulunuyor.


Proje, emsallerinden hangi yönleriyle ayrılıyor?

216 Sancaktepe Konutları'nda hemen hemen her projede bulunan fitness center, yüzme havuzu, kadın- erkek saunası, kafeterya ve büfenin yanı sıra çocuk oyun alanları, bisiklet ve yürüyüş parkurları var. Ancak bizi diğer projelerden ayıran en büyük özelliğimiz servis bekleme odasının bulunması, engelliler için yürüyüş yollarımızın ve asansör sistemimizin olmasıdır. Ayrıca özel kamera sistemimiz sayesinde anneler parkta oynayan çocuklarını oturma odasından rahatlıkla izleyebilirler. Tüm bunlar bizi farklı kılan özelliklerimizden sadece bir kaçı.


216 Sancaktepe projenizin lansmanında yatırım için Anadolu yakasına daha sıcak baktığınızı söylemiştiniz. Neden 

Anadolu yakası? Bölgenin ne tür avantajları var?

Biz 216 Sancaktepe'yi Anadolu yakasının en yeni ilçesi Sancaktepe'de hayata geçirdik. Sancaktepe, Anadolu yakasının en hızlı gelişen ve prim yapan lokasyonlarından biri. Diğer projemiz 216 Butik'i ise Çekmeköy'de inşa ediyoruz. Çekmeköy çok özel bir yer. TEM'in yanı başında, Kurtköy Havaalanı'na 20 dakika uzaklıkta, buna karşılık temiz havasıyla ve sessizliğiyle İstanbul'un dışında bir yer. Biz Anadolu yakasında proje yapmaya devam edeceğiz.


Avrupa yakasında da proje üretmeyi düşünüyor musunuz?

Evet Avrupa yakasında da konut yapmayı planlıyoruz. Avrupa yakasında daha küçük metrekarelerde ve daha lüks projeler hayata geçireceğiz.


Önümüzdeki dönemde yeni projeniz olacak mı?

Öncelikle Çekmeköy'de yeni bir projemiz olacak. Çekmeköy Koru adını taşıyan projemiz 60 konuttan oluşacak. Önümüzdeki 3 yıl içinde de Ankara'da konut projesine başlayacağız. Orada da ailemizin çok büyük arsaları var.


216 Yapı'nın gayrimenkul sektöründeki hedefleri neler?

İnşaat sektöründe yarım asırdır faaliyet gösteriyoruz. Bu işi Almanya'da öğrendiğimiz için projelerimizi belli standartta ve kalitede yapıyoruz. Bizi bundan sonra İstanbul'un çeşitli yerlerinde, Ankara'da hatta yurtdışında konut üretirken göreceksiniz. Hedefimiz konut üretiminde Türkiye'nin ilk beş özel sektör kuruluşundan biri olmak.Bilent Dündar: Stoktaki konutlara talep artar! (Emlakkulisi.com, Ocak 2013)


216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar, “Çünkü bu tarihten önce ruhsatı alınan konutların KDV’si yüzde 1 olacağını için fiyatı da düşük olacak” dedi


Yeni KDV düzenlemesinin 1 Ocak’tan önce ruhsat alan ve yapımı devam eden konutlara ilgiyi artıracağını söyleyen 216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar, “Çünkü bu tarihten önce ruhsatı alınan konutların KDV’si yüzde 1 olacağını için fiyatı da düşük olacak” dedi


İstanbul’un Anadolu yakasında hayata geçirdiği 216 Sancaktepe Konutları, 216 Butik Çekmeköy ve 216 Koru Çekmeköy projeleriyle tanınan 216 Yapı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar, inşaat sektöründeki yeni KDV oranları ile ilgili bir açıklama yaptı. 216 Yapı olarak her zaman konutta kademeli bir KDV uygulamasından yana olduklarını söyleyen Bilent Dündar, “Düzenleme bu beklentimizi karşıladı” dedi. 


Yeni projelere ilgi azalır


KDV düzenlemesinin 1 Ocak 2013 tarihinden sonra ruhsatı alınan ya da ihalesi yapılan konutları kapsayacak olmasının da sektör açısından önemli olduğunu belirten Dündar, “Bu durumda 1 Ocak 2013’ten önce ruhsatı alınan ve yapımına başlanan tüm inşaat projeleri fiyat açısından daha avantajlı olacak. Çünkü yüzde 1 KDV ile satılacak. Vatandaşta haliyle bu projeleri tercih edecektir. Düzenleme konut stoğunun eritilmesi açısından son derece faydalı. Ancak yeni konut projelerine olan talep azalacaktır” diye konuştu.


Bilent Dündar ve 216 Yapı iletişim bilgileri neler?


İkiyüz Onaltı Yapı Üretim Tic. Ltd. Şti. 


Adres: Mimar Sinan Mahallesi Çavusbaşı Cad. Özge Sok.Zin D İş Merkezi No:1/7 Çekmeköy / İstanbul 

Telefon: 444 4 216

Faks: 0216 621 75 90

E-Posta: info@216yapi.com

Web Adresi: www.216yapi.com


Önerilen Bağlantılar : Anneler günü konut kampanyaları