Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Bilge Özdemir kimdir?

Emlakchi firmasının kurucu ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Bilge Özdemir, pazarlama ve işletme konularında yurt dışı ve yurt içinde eğitim almış ve İstanbul’un önde gelen firma ve gayrimenkul projelerinde uzun yıllar üst düzey profesyonel yöneticilik yapmış bir girişimcidir.Bilge Özdemir kimdir?

Emlakchi Gayrimenkul Pazarlama Yönetim Kurulu Başkanı Bilge ÖzdemirBilge Özdemir kimdir?1963 yılında Artvin- Borçka’da  doğan Bilge Özdemir 1985’de İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. 1987-1990 yılları arasında Koç-Bilar A.Ş. ve Vestel-Karel A.Ş. firmalarında pazarlama müdür yardımcısı olarak görev aldı. Bu sürede pazar araştırmaları, medya ve reklam ajansları ile ilişkiler ve reklam stratejileri üzerine çalıştı. Bilge Özdemir, yurtdışında nerede eğitim aldı?1990’da ABD’ye giden Özdemir, Dale Carnegie Halkla ilişkiler programına katılıp, Hesser College’da 2 yıl uluslararası pazarlama, New Hampshire College’da 4 yıllık ekonomi ve finans eğitimi aldı. ABD’de bulunduğu süre içinde Lin Chis Management Corp.’da, Hooksett’te alışveriş merkezi ve L.Derry’de apartman projelerinde pazar araştırma, tadilat ve kiralama uzmanı olarak görev aldı.Bilge Özdemir’in Türkiye kariyeri ne zaman, nerede başladı?Türkiye’ye döndükten sonra 1998 yılına kadar Acarlar İnşaat A.Ş.’de pazarlama ve satış müdürü olarak, 1450 villa ve 150 daireden oluşan Acarkent,  toplu konut projeleri olan  1000 konutluk Boğaziçi Koru Evleri ve Atlantis Konutları, 46 villa ve 156 daireden oluşan Silivri Acarlar ve Maslak ve Kavacık’ta bulunan iş merkezlerinin satış ve pazarlamasını yürüttü. Bilge Özdemir, Eston İnşaat’ta ne zaman çalıştı?1998-2002 yılları arasında Eston İnşaat A.Ş.’de pazarlama ve satış müdürü görevini üstlendi. Bu süre içinde 200 daireden oluşan Ankara Çayyolu, 450 daireden oluşan Güneşli Kirazlı Evler ve 600 villadan oluşan Bahçeşehir Ardıçlıevler projelerinin satış ve pazarlamasını yürütmüştür. Bilge Özdemir, Emlakchi’yi ne zaman kurdu?2002 yılında kurduğu Emlakchi firması ile  iş yaşamına devam eden  Bilge Özdemir; Gayrimenkul projelerine; danışmanlık, proje yönetim, pazarlama ve satış hizmeti sunmaktadır. Hizmet verdiği projelerden bazıları: Park Village, Günışığı Konakları, Ekin Konakları, Banu Evleri, Park City Mağaza-Ofis-Konut Karması, Gökmahal Mağaza-Ofis-Konut Karması, Yeshill, Yamaç Evler, Mermeriş-Ardıçlıevler Gayrimenkul portföyü, Mermeriş-Ardıçlı Gölevleri Gayrimenkul portföyü, Parkway AVM’dir.Bilge Özdemir, Emlakchi’yi kiminle kurdu?Uzun yıllar gayrimenkul sektöründe üst düzey yönetici olarak görev alan Mesut Arslan ve Bilge Özdemir, gayrimenkul hizmetindeki çıtayı en üst seviyeye taşımak ve geçmişten gelen deneyimlerini hem bireysel hemde kurumsal müşterilere aktarabilmek hedef ile 2002 yılında Emlakchi Gayrimenkul Pazarlama ve Yatırım Ltd. Şti.'ni kurdular.Bilge Özdemir’e göre gayrimenkul projelerinde başarının sırrı nedir?Bilge Özdemir’in yorumu şöyle; 


“Şantiye görünümündeki ülkemiz ve özellikle İstanbul’da yüzlerce gayrimenkul projesi devam ederken, bu halkaya her gün yeni projeler eklenmektedir.


Bazı projeler “ başarıyı yakalarken “  bazıları ne yazık ki  “sadece tecrübe “ kazandırmaktadır. 


Başarının ölçüsü nedir?...


Başarı “ projeyi geliştiren “ ve o “ projede yer alanlara “ göre değişmektedir.


Ancak; geliştirilmekte olan gayrimenkul projelerinde başarının anahtarı “ proje seçiminden “ geçmektedir. Geliştirilecek proje, bölge ile uyum içinde olmalı ve bölgesel talepleri, ihtiyaçları karşılamalıdır.


Gayrimenkul sektöründe, proje geliştirirken aşağıdaki konulara dikkat edilmesi önerilmektedir:


Ürün Karması :   Projelerde “ ticari ve konut “ karmasının proje ve çevre ihtiyaçlarına göre değerlendirilmesi gerekmektedir. Özellikle, konut tiplerinin seçimi projenin satış hızını tayin etmekte ve yerleşim karmasının uyumunu belirlemektedir.


Emsal Kullanımı : Mimari ölçekte, emsalin maksimum ölçüde kullanılması projenin satış şansını ve yerleşim kalitesini olumsuz etkiliyebilmektedir.


Mimarı Tasarım : Proje mimarisi ödül için değil; kullanım için tasarlanmalıdır. Çevre ve çevredeki yapılaşma ile uyum içinde olmalıdır. Çevre faktörleri gözetlmeden geliştirilen mimari yapılar yaşam tercihinin uzağında kalabilmektedir.

Başarılı projeler,ihtiyaçlara göre fark yaratan, kağıt üzerinde gözlerinizi kapattığınızda bittiğini, içinde yaşadığınızı hayal edebildiğiniz projelerdir. İstanbul’ un nitelikli konut açığı günümüzün bir gerçeğidir. Bununla birlikte, geliştirilmekte olan gayrimenkul projelerinin bazıları ticari kaygı ile ele alınmaktadır. Yatırım özelliği, projelerin olmazsa olmazları arasında yer alabilmektedir. 


Önemli olan; projede satın aldığınız gayrimenkulün teslim sürecine kadar size kazandırdıkları değil, yerleşim döngüsü ile kazandıracaklarıdır.


Başarılı projeler öngörülen yaşam/yerleşim standartlarının sunulduğu projelerdir. Projeleri, proje yapan sadece konutlar değil; projedeki, güvenlik, sosyal, sportif ve ticari alanlardır.


Gayrimenkul satın alımında karar verilecek nokta “ satın alınan “ yatırım araçı mı? “  konut mu ? “ – “ yaşam mı ? “ sorularının yanıtıdır. 


Unutmayın, sizinle aynı kararı verenler, yarın sizinle birlikte aynı kaderi paylaşanlar olacaktır.”Bilge Özdemir, hangi konularda haber oldu? Tebernüş Kireçci, Emlak Kulisi programında Bilge Özdemir’i ağırladı! Tıklayın ve izleyin!


Parkway Home'de birçok firma hizmete geçti! (Mortgage Market, Temmuz 2010)


Parkway Home'de birinci katta yer alan firmaların dekorasyon çalışmaları başladı. Bahçeşehir ve Esenyurt bölgesinde hızla artan gayrimenkul arz ve talebi sonucunda ev dekorasyon merkezi olarak yeniden konumlandırılan Parkway Home'da şimdi sıra ikinci katta.


Emlakchi Gayrimenkul kurucu ortağı Bilge Özdemir tarafından organize edilen konsept ve kiralamalarda yüzde 65 doluluğun sağlandığı zemin ve birinci katta yer alan firmaların dekorasyon çalışmaları başladı. AVM'de birçok firma dekorasyon çalışmasını bitirerek, hizmete geçti.Bilge Özdemir:Kentsel dönüşüm algısı değişmeli! (Emlakkulisi.com, Kasım 2010)


Emlakchi Gayrimenkul Pazarlama Yönetim Kurulu Başkanı Bilge Özdemir İstanbul"da kentsel dönüşüm dendiğinde vatandaşın gecekondu ve niteliksiz konutların yerine lüks konutların inşa edilmesini algıladığını belirtti


İstanbul"da kentsel dönüşüm dendiğinde vatandaşın gecekondu ve niteliksiz konutların yerine lüks konutların inşa edilmesini algıladığını belirten Emlakchi Gayrimenkul Pazarlama Yönetim Kurulu Başkanı Bilge Özdemir, bu anlayışta lüks konutlarla rantın eş değer görüldüğünü kaydediyor.


Bu anlayışın değiştirilerek kentsel dönüşümün çok daha geniş bir anlamı olduğunun anlatılması gerektiğini ifade eden Özdemir, œDönüşüm sadece konutları kapsamaz. Sanayi, ticaret, teknoloji parkları, kamu hizmeti alanları, rekreasyon ve her türlü sosyal donatı alanlarını oluşturmak da kentsel dönüşümün alanına girer. Kentin eskiyen kısımlarını yeniden inşa ve restore etmek, kentin tarihi ve kültürel dokusunu korumak veya deprem riskine karşı tedbirler almakta kentsel dönüşümün ilgi alanına girer diye konuşuyor.


İstanbul'da dönüşüm iki bölgeli yapılabilir


İstanbul'da kentsel dönüşümün iki farklı uygulama alanı bulunduğunu vurgulayan Özdemir, kenti tarihi yarımada ile modern ve çağdaş mimariye uygun olan kısım diğer bölgeler diye ikiye ayırıyor.


Kentsel dönüşümün en sorunlu ve sosyal yönü ağır basan operasyonun eski İstanbul sınırları içinde olacağını belirten Özdemir, œBu kısımlarda başlanacak uygulamalarda değişim sadece gayrimenkullerde olmamalı ve halk bu değişimin bir parçası olmalıdır. Sosyal rahatsızlıklara meydan vermemek için dönüşüm sonrasına yerleşik halk hazırlanmalı ve tarihi doku ön plana çıkarılmadır. Dönüşümde geleneksel ve tarihi dokuya uygun yapılaşma gerçekleştirilmeli ve yerleşik halkın eğitilmesi sağlanmalıdır diyor. Özdemir, œBölge halkının dönüşüm projesi kapsamında farklı iş kollarında çalışması ve proje tamamlandığında o bölge dokusu içinde istihdam edilmesine olanak sunulmalıdır şeklinde konuşuyor.


İstanbul'un yeni gelişen bölgelerinin modern ve çağdaş mimariye daha uygun bir imkan sağladığının altını çizen Özdemir, œBu alanlar çağdaş ve modern yapılara uygundur. Bu bölgelerde kentsel dönüşüm uygulamalarında yerleşik halka 2 alternatif sunulmalıdır. Halkın yeni alanlarda değişimin bir parçası olması istenmeli yada farklı bir yerleşim alanı sunulmalıdır. Site, hatta uydu kent ölçeğinde değerlendirebilecek bu alanlarda mevcut yapı aynı pota içinde eritilebilir diyerek sözlerini bitiriyor.


Bilge Özdemir"in dönüşüm reçetesi:


Dönüşümde tarihi doku ön plana çıkarılmalı ve uygun yapılaşma sağlanmalı.


Bölgedeki yerleşik halkın eğitim ve istihdam imkanı hazırlanmalı. 


Dönüşüm sonrası orada kalmak istemeyenlere farklı yerleşim alternatifleri sunulmalı.Bilge Özdemir ve Emlakchi Gayrimenkul iletişim bilgileri nelerdir?Adres: Atatürk Bulvarı Hadımköy Yolu No: 2 Park City - E-blok 12 Esenkent 34510 Esenyurt- İstanbul


Telefon: (212) 672 27 77 


Faks: (212) 672 27 70


E-Posta: emlakchi@emlakchi.com.tr


Web Adresi: emlakchi.com.tr