Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Bill de Blasio – New York Belediye Başkanı

New York'un yeni belediye başkanıdır. Bill de Blasio, kapitalizmin merkezi New York’ta 1 Ocak 2014’te düzenlenen yemin töreniyle belediye başkanlığını eski solcu gerilla olarak, milyarder Bloomberg’den devraldı.Bill de Blasio – New York Belediye Başkanı

New York Belediye Başkanı Bill de BlasioBill de Blasio, New York’un kaçıncı belediye başkanıdır?


ABD’de Demokrat Parti’nin sol kanadından Bill de Blasio’yu belediye başkanı seçerek ‘devrim’ yapan finans kapitalin merkezi New York, önceki gün De Blasio’nun yemin törenine sahne oldu. Törene üç dönemden sonra belediye başkanlığına veda eden mülti milyarder Michael Blooomberg, eski Demokrat Başkan Bill Clinton, eski dışişleri bakanı ve 2016 başkanlık seçiminin adayı olması beklenen Hillary Clinton’dan başlayarak en üst düzey isimler katıldı. New York’un 109. belediye başkanı De Blasio’ya İncil’e el bastırtıp yeminini Bill Clinton ettirdi.Bill de Blasio’yu seçtiren nedenler nelerdi?


Taraf Gazetesi’nin haberine göre; New York’ta 10 yılda kiralar ikiye katlandı, metro kartının ücreti yüzde 60 arttı. Dolayısıyla zengin ve yoksul arasındaki gelir uçurumuna odaklanarak New York’u ‘iki şehrin hikayesine’ benzeten ve eşitsizlikle mücadele bayrağı açan De Blasio, oyların yüzde 70’inden fazlasını toplamıştı. Yemin töreninde de ‘’İki şehrin hikayesini sona erdireceğiz derken, ciddiydim. Bunu yapacağız... Şehrimizde yaşayan insanların umutlarına hayat vereceğiz. Bir şehir olarak başarılı olacağız. Bunu ancak hepimiz hayata geçirilebiliriz” mesajı verdi.Bill de Blasio’nun aile hikayesi nedir?


De Blasioların hayatı tipik Amerikan ailesinden çok farklı. Alkolik babası Warren William Jr. ile aynı isme sahip olan, ama bu ismi reddedip annesinin soyadını alan ve hayatına Bill de Blaiso olarak devam eden solcu genç, Columbia’da Latin Amerika siyaseti eğitimi aldı.Bill de Blasio’ya neden ‘eski solcu gerilla’ deniyor?


1988’de ABD’nin kirli savaş yürüttüğü Nikaragua’ya gitti. Önce tıbbi yardım dağıtımını organize etti, sonra CIA destekli Kontralara karşı savaşan Sandinista gerillalarının saflarına katıldı. 
Bill de Blasio – New York Belediye BaşkanıBill de Blasio’nun eşi kimdir?


Döndüğünde New York belediyesinde çalışmaya başladı ve başkanın konuşmalarını yazan Afro Amerikan Chirlane McCray’e aşık oldu. McCray lezbiyenliğini ilan etmiş bir yazar ve siyasi aktivistti. Ama De Blasio McCray’i ikna etti ve iş hamilelik noktasına geldiğini iki eşcinsel rahibin önünde evlendiler. De Blasio çifti Wall Street’i işgal hareketinin de içinde yer aldı. Büyük kızları Chiara, Noel arifesinde YouTube’a koyduğu videoyla geçmişte uyuşturucu, alkol ve depresyona karşı verdiği savaşı anlattı. Oğulları Dante de Afro tarzı saçlarıyla moda yarattı.


Önerilen Bağlantılar : Anneler günü konut kampanyaları