Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Binalara klima takılması yasal mı?

Yaz aylarında sıcaktan, kış aylarında ise soğuktan şikayetçi olan mülk sahipleri taşınmazına klima taktırmak isteyebiliyor. Peki, klima dış ünitesi nereye takılır?


Yaz aylarında sıcaktan, kış aylarında ise soğuktan şikayetçi olan mülk sahipleri taşınmazına klima taktırmak isteyebiliyor. Ancak klima yalnız daire içinde değil, sistem dolayısı ile dış ünitesinin binaya takılması gerekiyor.


Bu durum bazen malikler arasında problemlerin yaşanmasına neden olabiliyor. Peki, binalara klima takılması yasal mı? Kalima dış ünitesi binaya takılırsa ne olur?


Manisa'da iki komşunun klima davasından emsal teşkil edecek bir karar çıktı. Yargıtay, binaların dışını ortak alan kabul edip, klimaya izin vermedi.


Yerel mahkeme, "balkon ve pencerelere takılmış demirlerin sökülmesi ile balkonların iç tarafına pencere ve kapı merkezlerine de düz ve dikey demir parmaklık takılması uygundur. Ayrıca, klima motorunun sökülmesine ilişkin talebinde reddine" kararını verdi. 


Kararı her iki taraf da temyiz etti. Yargıtay 18. Hukuk Dairesi ise yerel mahkemenin kararını bozdu ve "Ortak yere müdahalenin önlenmesi ile klima motorunun kaldırılması gerekir" yönünde karar beyan etti. Dairenin bu kararı sonrası, davacı E.S. bozma kararına uyulmasını talep ederken, davalı A.D. ise direnme kararı vermesini istedi. 


Yerel mahkeme direnme kararı alınca dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nun gündemine geldi. Genel Kurul, oybirliğiyle direnme kararını bozdu.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com