Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Binalarda mantolama nasıl anlaşılır?

Yeni binalar mantolaması yapılarak inşa edilirken; eski binalarda böyle bir zorunluluk bulunmuyor. Peki bir binaya mantolamanın yapılıp yapılmadığı nasıl anlaşılır?Binalarda dış cephe yalıtım uygulaması olarak da bilinen mantolama uygulaması 2000 yılında 24043 sayılı resmi gazetede yayınlanan Binalarda Isı Yalıtımı Yönetmeliği ile zorunlu hale geliyor.


Yönetmelik hükümlerine göre yeni binalar mantolaması yapılarak inşa edilirken; eski binalarda böyle bir zorunluluk bulunmuyor.


Ancak yapı için 2017 yılına kadar enerji kimlik belgesinin de alınması gerekiyor. Aksi takdirde, belgesi olmayan binalar için yasal yaptırımlar söz konusu oluyor. 


Örneğin, söz konusu binadaki evler için alım-satım, kiralama gibi tasarruflar yapılamıyor. Ayrıca, doğal gaz ve kombi gibi uygulamalar da yaptırılamıyor.


Peki bir binaya mantolamanın yapılıp yapılmadığı nasıl anlaşılır?

Mantolamanın yapılıp yapılmadığı, binanın projesine bakılarak dış katmanları ve ne tür yalıtım malzemeleri kullanıldığı görülebiliyor. 


Bir mimar ya da mühendise danışarak binada hangi ısı yalıtım panelinin kullanıldığı öğrenilebiliyor. Binaların yalıtımı dıştan ya da içten mantolamayla yapılabileceği gibi ısı yalıtım sıvaları ile de yapılabiliyor.


Ancak böyle bir bina projesinin olmaması durumunda; duvara delik açarak katmanları inceleyebilirsiniz. Mantolaması olan duvarda açılan delikte karşınıza bir strafor köpük veya çimento bazlı sıva çıkması gerekiyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com