Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Binali Yıldırım kimdir? - AK Parti İzmir Adayı 2014

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı. İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, AK Parti’nin 59 - 60 -61’inci dönem hükümetlerinde Ulaştırma Bakanlığı görevini yaptı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Binali Yıldırım’ın adaylığını 13 Aralık 2013 tarihinde İzmir’de açıkladı. Yıldırım’ın talip olduğu koltukta iki dönemdir (2004’ten bu yana) CHP’li Aziz Kocaoğlu oturuyor.Binali Yıldırım kimdir? - AK Parti İzmir Adayı 2014

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım...Tayyip Erdoğan, Binali Yıldırım’ın adaylığını nasıl açıkladı?


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 13 Aralık 2013 tarihinde İzmir’de düzenlenen Seçim İşleri Başkanlığı Bölge Toplantısı’nda, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adaylığını şu cümlelerle açıkladı;  


“Biz İzmir’in büyük Türkiye vizyonundan geri kalmasını istemiyoruz. 35 projemizle İzmir’in çehresi değişiyor. İşte bütün bunların gerçekleşebilmesi için yerel yönetimle merkez yönetimin el ele vermesiyle Binali Yıldırım dedik ve huzurlarınıza böyle çıktı.” Binali Yıldırım kimdir?


1955 yılında Erzincan'da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi'nden mezun oldu ve aynı bölümde yüksek lisans yaptı. Binali Yıldırım iş hayatına nasıl atıldı?


1978-1993 yılları arasında Türkiye Gemi Sanayi Genel Müdürlüğü ve Camialtı Tershanesinde çeşitli kademelerde yöneticilik yaptı.Binali Yıldırım, yurtdışından hangi eğitimlerle döndü?


1990-1991 yılları arasında İsveç'te bulunan Birleşmiş Milletler Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) ne ait Dünya Denizcilik Üniversitesinde (WMU) Denizde Can ve Mal Güvenliği Yönetimi konusunda ihtisas eğitimi aldı. Bu eğitim sırasında toplam 6 ay İskandinav ülkeleri ve Avrupa'da çeşitli ülke limanlarında Denizcilik İdaresi Uzmanları ile birlikte kontrollerde bulundu.Binali Yıldırım’ın belediye tecrübesi var mı?


1994-2000 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deniz Otobüsleri İşletmeleri (İDO) da Genel Müdürlük görevinde bulundu. Bu görevi sırasında İstanbul'da toplu taşımacılığın denize kaydırılması yönünde önemli projelere imza attı.Binali Yıldırım, İDO’da neler yaptı?


Başta İstanbul-Yalova ve Bandırma hatlarının açılarak, Adnan Menderes ve Turgut Özal hızlı feribotlarının sefere konulması olmak üzere İstanbul'a kazandırılan toplam 29 iskele/terminal, 22 deniz otobüsü ve 4 feribotla İDO’nun alanında dünyanın en büyük şirketleri arasında yer almasını sağladı.


1999 yılında deniz toplu taşımacılığı ve turizme katkılarından dolayı uluslararası "Skal" kulübü tarafından verilen kalite ödülüne layık görüldü.Binali Yıldırım’a fahri doktora ünvanı veren üniversiteler hangileridir?


Binali Yıldırım’a verilen fahri doktora unvanları kronolojik olarak şu şekilde sıralanıyor:


20 Temmuz 2006 Girne Amerikan Üniversitesi, 19 Haziran 2009 Samsun 19 Mayıs Üniversitesi, 7 Mayıs 2010 Cumhuriyet Üniversitesi, 29 Eylül 2010 Yozgat Bozok Üniversitesi, 28 Şubat 2011 Anadolu Üniversitesi ve 2007’den bu yana İsveç’te bulunan Dünya Denizcilik Üniversitesi Yönetim Kurulu Üyesi.Binali Yıldırım ilk ne zaman ve hangi ilden milletvekili oldu?


2002-2007 yılları arasında İstanbul Milletvekilliği ve Ulaştırma Bakanı olarak görev yaptı.


İstanbul 1. Bölge Milletvekili olarak 3 Kasım 2002 seçimlerinde parlamentoya giren Binali Yıldırım, kabinede Ulaştırma Bakanı olarak görev aldı. Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olan ulaşım alanında gerçekleştirdiği etkin ve verimli çalışmaları milletin takdirini kazandı ve 22 Temmuz 2007 tarihli Genel Seçimlerinde Erzincan Milletvekili seçildi. 58. ve 59. Hükümetlerde Ulaştırma Bakanı görevini üstlenen Binali Yıldırım, Cumhuriyet Dönemi’nin en uzun süre görev yapan, en etkili Ulaştırma Bakanı olarak, dünyanın gıpta ile izlediği projelere imza atmayı sürdürüyor. Binali Yıldırım, AK Parti’nin ülke çapında oyların yüzde 50’sini alarak büyük bir başarıya imza attığı 12 Haziran 2011 seçimlerinde İzmir 2.bölgeden 1.sırada milletvekili seçildi. 
Binali Yıldırım hangi seçimde memleketi Erzincan’dan aday oldu?


22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan Genel Seçimlerde Erzincan Milletvekili seçildi.


60. Hükümette Ulaştırma Bakanlığı görevini Anayasa'nın 114. maddesi gereği 9 Mart 2011 tarihinde bıraktı.Binali Yıldırım, ne zaman İzmir milletvekili oldu?


12 Haziran 2011 Genel Seçimlerinde İzmir Milletvekili Seçildi. En son 61. Hükümette Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak görev yapıyordu. Evli ve üç çocuk babasıdır. İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 6 Temmuz 2011’de açıkladığı “Ustalık Kabinesi” olan 61. hükümette Binali Yıldırım, Türkiye'nin 71. Ulaştırma Bakanı olarak görev aldı. 8 yıl 2 ay boyunca Ulaştırma Bakanı olarak ülkeye büyük hizmetlerin kazandırılmasına vesile olan Yıldırım, bu göreve 4. kez getirilen ilk bakan oldu.


Binali Yıldırım iletişim bilgileri nelerdir?

Web: www.binaliyildirim.com.tr