Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Bir arazinin emlak vergisi nasıl hesaplanır?

Emlak vergisi bu sene zamlı olarak ödeniyor. Peki, emlak vergisi ne kadar oldu? Bir arazinin emlak vergisi nasıl hesaplanır?


Türkiye sınırları içerisinde yer alan taşınmaz mallar için emlak vergisi ödemesi yapılıyor. Bu vergi senede iki eşit taksit halinde ödeniyor.


Emlak vergisi bu sene zamlı olarak ödeniyor. Peki, emlak vergisi ne kadar oldu? Bir arazinin emlak vergisi nasıl hesaplanır?


2016 yılı için bu oran yüzde 5,58 olarak belirlendi. Buna göre, 2015 ve öncesi alınmış konutlar için 2016 yılında yılı emlak vergisi yeniden değerleme oranı (yüzde 5,58/2) yüzde 2,79 oluyor.


Arazinin değeri bu oran ile yeniden tespit edildikten sonra ne kadar vergi ödenmesi gerektiği aşağıdaki oranlarla hesaplanabiliyor.


Emlak vergisi oranları 2016

Büyükşehirde arazi oranı:  binde 2

Normal yörede arazi oranı: binde 1


Arazi emlak vergisi hesaplama örneği:

Arazinin değerinin 30 bin TL olduğunu düşünelim. Öncelikle zam hesaplamasını yaparak, arazinin 2016 yılındaki değerinin tespit edilmesi gerekiyor. Buna göre taşınmazın değeri 30 bin 837 TL olarak belirleniyor.


Arazinin büyükşehirde olması halinde ödenecek bedel 61,6 TL, normal yörede yer alması halinde ise 30,8 TL olarak tespit ediliyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com