Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Birden fazla gayrimenkul alan yabancılar Türk vatandaşlığı hakkına sahip!

Geçtiğimiz ay yürürlüğe giren gayrimenkul satın alan yabancıya vatandaşlık uygulamasında bazı detaylar netleşti. Buna göre, birden fazla gayrimenkul alan yabancılar Türk vatandaşlığı hakkına sahip..


Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik'te geçtiğimiz aylarda yürürlüğe giren değişiklik yönetmeliği ile yabancılara vatandaşlık hakkı tanınmıştı.


Yönetmelik maddesi;

“En az 1 milyon Amerikan Doları tutarında taşınmazı tapu kayıtlarına üç yıl satılmaması şerhi konulmak şartıyla satın aldığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca tespit edilen yabancı uyruklu gerçek kişiler için istisnai olarak Türk vatandaşlığının kazanılabilecek."


Ancak bu madde, akılda soru işaretleri uyandırdı. 1 milyon dolar kuralı tek bir gayrimenkul için mi geçerli yoksa birden fazla gayrimenkul için de uygulanacak mı?


Bu sorunun yanıtı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Yabancı İşler Dairesi Başkanlığı tarafından tapu müdürlüklerine gönderilen duyuruda yer aldı.


Duyuruda "Yönetmelik değişikliğinin yapıldığı 12 Ocak 2017 tarihi ile bu talimatın yürürlük tarihi arasında olmak kaydıyla aynı kişi tarafından değerleri toplamı ilgili maddede belirtilen veya üstündeki bir bedele karşılık gelen birden fazla taşınmaz edinilmesi halinde her bir taşınmazın satış tarihindeki resmi senedinde yer alan bedelin efektif satış kuruna göre hesaplanan değeri esas alınır" hükmü yer aldı.


Buna göre, yabancılar birden fazla edindiği gayrimenkullerin değerinin 1 milyon dolar değerinde olması ve diğer koşulları da taşımaları halinde Türk vatandaşı olabilecek.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com