Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Bitmemiş eve konut kredisi çıkar mı?

Konut kredisi, konutun teminat altına alınması şartıyla verilen bir tüketici kredisi olarak karşımıza çıkıyor. Peki, bitmemiş eve konut kredisi çıkar mı?


Konut kredisi, konutun teminat altına alınması şartıyla verilen bir tüketici kredisi olarak karşımıza çıkıyor. Konut kredisi verilirken, bankalar bazı koşullar arıyor.


Bu koşullara uygun evler için kredi onaylanırken, uygun olmayan evler için kredi verilmiyor. Peki, evin inşaat çalışmalarının bitmemiş olması krediye engel mi? Bitmemiş eve konut kredisi çıkar mı?


Kredi kuruluşları, inşaat halindeki konutlar için konut kredisi verebiliyor. Ancak bu noktada bazı koşulların sağlanmış olması gerekiyor. Peki, bitmemiş eve konut kredisi şartları nelerdir?


Bitmemiş eve konut kredisi

Kredi kullanılacak konut, henüz tamamlanmamış bir konut projesinden alınacaksa öncelikle projenin herhangi bir banka ile konut kredisi anlaşması olup olmadığına bakılması gerekiyor. Anlaşmalı banka varsa; projedeki bitmemiş ev için kolaylıkla konut kredisi kullanılabiliyor. 


Projeyle anlaşan bankalar projenin bitiş anına kadar da sorumluluk taşıdıkları için bu durum tüketici lehine oluyor.


Satın alınacak konut proje dahilinde değilse ve anlaşmalı banka söz konusu değilse; bu durumda, bankalar kredi kriteri olarak inşaatın tamamlanma yüzdesine bakıyor.


Kredi kuruluşları ve bankalar genellikle kat irtifak tapusu oluşmuş, ve ekspertiz raporuna göre inşaatın ortalama olarak yüzde 70'inin üzerinde  tamamlanmış olması şartını arıyor.


Eksper, raporu hazırlarken inşaattın durumuna göre belirli oranlarda puanlama yapar ve elde ettiği sonuçlara göre inşaatın tamamlanma yüzdesini belirler. Son olarak kredi kuruluşu (banka), konuta kredi verilip verilmeyeceğine karar verir.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com