Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Boğaz’da izinsiz inşaat yapılmayacak!

2960 sayılı Boğaziçi Kanunu kapsamında Boğaziçi İmar Yüksek Koordinasyon Kurulu kurulacak. Karar kapsamında, bölgede yapılaşma izni verilemeyecek.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Boğaziçi İmar Yüksek Koordinasyon Kurulu kurulacak. Karar kapsamında, Boğaziçi İmar Yüksek Koordinasyon Kurulu'ndan izin çıkmadan bölgede yapılaşma yapılmayacak. 


Hürriyet Gazetesi'nden Ömer Erbil'in haberine göre, Boğaziçi’nde hiçbir belediye ve kamu kurumu bu kurulun bilgisi dışında yeni plan yapıp yapılaşma izni verilmeyecek. 


Boğaziçi İmar Yüksek Koordinasyon Kurulu, Çevre ve Şehircilik Bakanı, Hazine ve Maliye Bakanı, İçişleri Bakanı, Kültür ve Turizm Bakanı, Milli Savunma Bakanı, Tarım ve Orman Bakanı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’ndan oluşacak. Kurula, Cumhurbaşkanı veya katılamadığında Cumhurbaşkanı Yardımcısı’nın başkanlığında düzenlenecek.


Boğaziçi İmar Yüksek Koordinasyon Kurulu, Sağlık ve Sosyal Yardım, Sanayi ve Teknoloji ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı kurulda yer alamayacak. Kurul, stanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na dahil edildi. 


2960 sayılı Boğaziçi Kanuna göre kurulan kurulun görevleri ise şöyle: “Boğaziçi İmar Yüksek Koordinasyon Kurulu yılda en az iki defa toplanır. Boğaziçi imar planlarının yapılmasını kararlaştırmak, imar planlarını ve diğer ilgili planları görüşmek ve kabul etmek, Boğaziçi imar uygulama programlarını onaylamak, Boğaziçi imar uygulama programları gereği kamu yatırımlarını planlamak ve Bakanlar Kurulu’nun onayına sunmak, Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nün mali yardım isteklerini incelemek ve karara bağlamak, İmar ve İskan Bakanlığı’nca (Çevre Şehircilik Bakanlığı) getirilen Boğaziçi Alanı ile ilgili konuları görüşmek ve kararlaştırmak...”