Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Boş evin çevre temizlik vergisi ödenir mi?

Belediyelerin çevre temizlik hizmetlerinden yararlanan konut, işyeri ve diğer şekillerde kullanılan binalar adına çevre temizlik vergisi ödeniyor. Peki, boş evin çevre temizlik vergisi ödenir mi?


Belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde bulunan ve belediyelerin çevre temizlik hizmetlerinden yararlanan konut, işyeri ve diğer şekillerde kullanılan binalar adına çevre temizlik vergisinin ödenmesi gerekiyor.


İşyeri ver diğer şekillerde kullanılan yapılar için vergi ödemesi belediyede yapılırken, konutların vergi borcu su faturasına yansıtılıyor. Faturanın ödenmesi ile birlikte vergi de ödenmiş oluyor.


Çevre temizlik vergisinin mükellefi taşınmazın sahibi değil, kullanıcısı oluyor. Eğer taşınmaz malda kiracının varsa, vergiyi kiracılar ödüyor.


Buna göre mesken çöp vergisini varsa kiracı, yoksa ev sahibi ödüyor. Peki, ev boşsa ne olur? Boş evin çevre temizlik vergisi olur mu?Konutlara Ait Çevre Temizlik Vergisi 2016

Konutlara ait çevre temizlik vergisi; su tüketim miktarı esas alınmak suretiyle metreküp başına büyükşehir belediyelerinde 27 kuruş, diğer belediyelerde 21 kuruş olarak hesaplanıyor.


Diğer taraftan, belediyenin çevre temizlik hizmetlerinden yararlanan ancak, su ihtiyacını belediyece veya büyükşehir belediyelerine bağlı su ve kanalizasyon idarelerince tesis edilmiş su şebekesi haricinden karşılayan konutlara ilişkin çevre temizlik vergisi, tebliğte yer alan ilgili tarifelerin yedinci grubunun belediye meclislerince en son intibak ettirilen derecelere ait tutarlar üzerinden tahakkuk ettirilecektir.


Boş evin çevre temizlik vergisi:

Eğer ev kullanımda değilse çevre temizlik vergisi ödenmiyor. Vergi mükellefiyeti kullanım ile birlikte başlıyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com