Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Boşanırken mallar nasıl paylaşılır?

Evlilik birliği içerisinde olan eşler arasında edinilmiş mallara katılma rejiminin uygulanması asıl oluyor.


Eşler, mal rejimi sözleşmesiyle kanunda belirlenen diğer rejimlerden birini kabul edebilme hakkına da sahip oluyor. Peki, boşanırken mallar nasıl paylaşılır?


Boşanmada mal paylaşımı

Evlilik birliğini sonlandıran eşlere, boşanma sürecinde hangi rejimin uygulanacağı evlilik tarihlerine bağlı oluyor. 


1 Ocak 2002’de 4721 sayılı yeni Medeni Kanun’un yürürlüğe girmesinden önceki dönemde yapılan evlilikler için mal ayrılığı sistemi uygulanıyor.


Buna göre, bir evlilik 1 Ocak 2002’den önce başlamışsa ve evlilik sözleşmesi de yapılmamışsa, evliliğin bu döneminde eşlerin adına kayıt ettirdikleri mal varlıkları kimin adına kayıtlı ise onun oluyor.


Buna karşın, tapusu veya ruhsatı kimin üzerine olursa olsun, resmi nikâhlı birlikteliklerde 1 Ocak 2002 tarihinden sonra edinilen mallar yarı yarıya bölüşülüyor.


Mal sözleşmeleri:

Mal ayrılığı rejiminde eşlerden her biri, yasal sınırlar içerisinde kendi malvarlığı üzerinde yönetim, yararlanma ve tasarruf haklarını korur.


Paylaşmalı mal ayrılığı rejiminde eşlerden her biri, yasal sınırlar içerisinde kendi malvarlığı üzerinde yönetim, yararlanma ve tasarruf haklarını korur.


Mal ortaklığı rejimi ise, ortaklık malları ile eşlerin kişisel mallarını kapsıyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com