Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Brüt alana balkon dahil mi?

Bir alanın metrekaresi net ve brüt olarak ayrı ayrı tespit edilebiliyor. Peki, brüt alana balkon dahil mi?


Bir alanın metrekaresi net ve brüt olarak ayrı ayrı tespit edilebiliyor. Duvarlar arasında süpürülebilir olan net alan oluyor. 


Brüt alan ise bağımsız bölümün duvarlar dahil alanıyla ortak alanların bağımsız bölüme düşen miktarının ilave edilmesi ile hesaplanan alan oluyor.


Bu alana; ışıklıklar, galeri boşlukları, bağımsız bölümün eklentileri ve ortak alanların bağımsız bölüme düşen payları dahil edilmez. Peki, brüt alana balkon dahil mi?


Konutta duvarlar, kolonlar, sıva payları, merpen sahanlıkları ve basamakları ile bu merpenlerin altlarında kalan yerler ile sadece bağımsız bölüme ait ve bağımsız bölümün içinden doğrudan bağlantılı olan; balkonlar, çatıda, katta ve zemindeki teraslar, açık çıkmalar, çatı veya kat bahçeleri dahil tüm alanlar brüt metrekare alanı olarak ifade ediliyor. Buna göre balkonlar brüt alana dahil olmuş oluyor.


Bağımsız bölümün içten bağlantılı olarak çatı araları dahil birden fazla katta yer alan mekanlardan oluşması halinde bu katlardaki bağımsız bölüme ait alanlar birlikte değerlendirilerek bağımsız bölüm brüt alanı bulunur. 


Bağımsız bölümün eklentileri ayrıca belirtilmek zorundadır.


Ortalama yüzde 25 fazla olarak hesaplanan brüt alan, hol, merpen boşluğunun yanı sıra, bilindiğinin aksine kapıcı ve kalorifer dairesi, sığınak, kömürlük ve çamaşırlık gibi ortak kullanım eklentilerini de kapsıyor. 


Evinizin net metrekaresini bulmak için, evdeki duvar kalınlıkları, merpen ve asansör boşlukları, elektrik şaftları gibi kullanılamayan alanları hesaptan çıkarmanız gerekiyor. 
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com