Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Brüt net metrekare farkı!

Konut ve işyeri gibi yapıların alanları net ve brüt metrekare olmak üzere iki farklı şekilde hesaplanabiliyor. Peki, brüt net metrekare farkı nedir?


Konut ve işyeri gibi yapıların alanları net ve brüt metrekare olmak üzere iki farklı şekilde hesaplanabiliyor. Bu alanlardan net alan; evin gerçek kullanım alanını ifade ediyor. 


Net alana; kapı ve pencere eşikleri, 2.5 cm’i geçmemek koşuluyla sıva payları, kolonlar, duman, çöp, atık, tesisat ve hava bacaları ile ışıklıklar, bağımsız bölüm içindeki asansör ve galeri boşlukları, tesisat odası, merpenlerin altlarında 1.80 m. yüksekliğinden az olan yerler, tek bağımsız bölümlü müstakil binalarda bağımsız bölüm içindeki otopark, sığınak, odunluk, kömürlük, hidrofor ve arıtma tesisi alanı, su ve yakıt deposu ve kazan dairesi dahil edilmiyor.


Ayrıca açık çıkmalar, balkonlar, zemin, çatı ve kat terasları, kat ve çatı bahçeleri gibi en az bir cephesi açık olan mekanlar ile aynı katta veya farklı katta olup bağımsız bölümün eklentisi olan mekanlar ile ortak alanlar bağımsız bölüm net alanı içinde değerlendirilmiyor.


Brüt alan ise bağımsız bölümün duvarlar dahil alanıyla ortak alanların bağımsız bölüme düşen miktarının ilave edilmesi ile hesaplanan alan olarak karşımıza çıkıyor.


Bağımsız bölüm bürüt alanı, bağımsız bölümün içerisindeki; duvarlar, kolonlar, sıva payları, merpen sahanlıkları ve basamakları ile bu merpenlerin altlarında kalan yerler ile sadece bağımsız bölüme ait ve bağımsız bölümün içinden doğrudan bağlantılı olan; balkonlar, çatıda, katta ve zemindeki teraslar, açık çıkmalar, çatı veya kat bahçeleri dahil kapladığı alan olarak karşımıza çıkıyor. Peki, brüt net metrekare farkı nedir?


Brüt net metrekare farkı:

Bağımsız bölümün içten bağlantılı olarak çatı araları dahil birden fazla katta yer alan mekanlardan oluşması halinde bu katlardaki bağımsız bölüme ait alanlar birlikte değerlendirilerek bağımsız bölüm net alanı bulunuyor.


Gayrimenkulün brüt alanı kesin olarak tespit edilemiyorsa, net alanın yüzde 15-25 fazlası brüt alan olarak kabul edilebiliyor. 


Yani, net alanı 100 metrekare olan bir apartman dairesinin beyan edilmesi gereken brüt alanı 115 -125 metrekare oluyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com