Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Buca Metrosu projesi onaylandı!

Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından onaylandı. Buca Metrosu projesinin ihalesi 9 Ocak'ta yapılacak..


İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Buca Metrosu yapım ihalesine çıkabilmek için hazırladığı 13,5 kilometrelik hat projesini, Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından onaylandı. Buca Metrosu projesinin ihalesi 9 Ocak'ta yapılacak. 


İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, tıpkı Narlıdere Metrosu gibi yine İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilecek olan 13,5 kilometrelik uzunluğundaki Buca Metrosu'nun projesi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından onaylandı. 


Proje, 13 Nisan 2017 tarihinde gönderildi. Şimdi sıra, Buca Metro projesinin 2018 yatırım programına alınması için Kalkınma Bakanlığı onayına geldi. Uluslararası krediyle yapılacak olan yatırımlar için Bakanlık onayı şart koşuluyor. 


Karşıyaka Tramvayı ile kent içi toplu ulaşımda hizmet veren raylı sistem ağını 165 kilometreye çıkaran İzmir Büyükşehir Belediyesi, yatırımlarına son sürat devam edecek. İZBAN hattını 26 kilometre daha uzatarak 136 kilometreye çıkaran İzmir Büyükşehir Belediyesi, Selçuk aksında da seferlere başladı.