Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Bülent Babaoğlu

Esenler kentsel dönüşüm projesinde Başkan Yardımcısı olarak görev aldı. Bu görevde "başarılı" bulununca Kentsel Dönüşüm Marmara Bölge Müdürü olarak atandı.


Bülent Babaoğlu

Bülent Babaoğlu kimdir?

Bülent Babaoğlu, İstanbul Kentsel Dönüşüm Müdürü’dür. İstanbul’da ilk olarak Esenler’de başlayan kentsel dönüşüm projesi kapsamında, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu'nun kurduğu 40 kişilik ekibin sorumluluğu Başkan Yardımcısı olarak Bülent Babaoğlu’na verilmişti. Esenler’deki başarısından dolayı da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Bülent Babaoğlu'nu İstanbul Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü'ne getirdi. Babaoğlu Marmara bölgesindeki tüm dönüşüm çalışmalardan sorumlu artık.

Bülent Babaoğlu, riskli alanlarla alakalı neler söyledi?

Kentsel Dönüşüm Marmara Bölge Müdürü Bülent Babaoğlu, riskli bölgeler ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

İstanbul’da yaklaşık yüzde 60 civarında kaçak yapı mevcuttur. İstanbul’da olası bir depremin bilançosu ise 70 ile 90 bin arası can kaybı bekliyoruz. 500 bin de hasarlı konut bekliyoruz. Kentsel dönüşüm alanları sadece deprem riski olan alanlar değildir. Aynı zamanda kaçak alanlar, gecekondu alanlarıdır, bu yasa ile bunları da dönüştürmeyi hedefliyoruz.

Bülent Babaoğlu, Afet Yasası ile ilgili ne tür açıklamalarda bulundu?

Bülent Babaoğlu, Afet Yasası ile ilgili neler yapılabileceğini şu şekilde açıkladı:

Riskli alan kesinlikle tasfiye edilecek alandır. Rezerv konut alanında ise tüm binalar yıkılacak diye bir şey yok. Tasfiye edilmeyip korunacak alanlar olabilir. Mesela yeni bir site yapılmıştır, iskânı vardır. Deprem yönetmeliğine göre yapılmıştır, orayı korursun. Şu anda rezerv konut alanında sentezlerimizi, analizlerimizi, ulaşım etütlerimizi yapıyoruz. Sonra planlar yapılacak, yıkılması gereken yerleri yıkıyoruz, şuraya taşıyoruz diyeceğiz proje alanı içinde. 42 bin hektarlık alanın tümünü bir kalemde yapmak mümkün değil, etaplar halinde yapılacak. TOKİ bir idare olacak, bir sürü farklı paydaş olacak. Kamulaştırma kararı var diye devlet parayı basıp kamulaştıracak diye bir şey yok. Vatandaşa üç alternatif sunulacak:

1-Proje alanı içinde sana konut veriyoruz.

2-Konutu beklemeyeceksen, hazır konutlarımız varsa elimizde onları teklif edeceğiz

3-Para teklif edeceğiz. Uzlaşılamadığı takdirde kamulaştırma gibi diğer yollara başvurulabilir.

Bülent Babaoğlu, Türkiye’de yıkılacak konut sayısını açıkladı

Kentsel Dönüşüm Marmara Bölge Müdürü Bülent Babaoğlu, kentsel dönüşüm projesi kapsamında Türkiye’de yıkılacak konut sayısı hakkında şunları söyledi:

Önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde, özellikle 2014'ün sonuna kadar bakanlığımızın hedefi 200 bin ev ve iş yeri kentsel dönüşüm kapsamında yenilemek. 1295 ev ve iş yeri bulunan Esenler Havaalanı Mahallesi'nde de vatandaşların yüzde 99'u ile anlaşıldı. Sadece 14 vatandaşla görüşmeler devam ediyor. 

Şu an 280 binanın yapımı devam ediyor. 1138 binanın da yıkım işlemi devam ediyor. Sadece riskli yapılardan bahsediyorum. Babayiğit bir müteahhit çıkar, 3 ayda bitirir, onunkini hemen teslim ederiz. Şu an bitiş süresine yakın olan Acıbadem'de binamız var. Kaba inşaatı bitmiş durumda.

İstanbul'un riskli alanlarındaki 40 bin konut ve iş yeri yıkıldı, 6 ayda ise tam 50 bin bina yıkılacak. Dönüşüm en iyi olduğu bu alanlar arasında Gaziosmanpaşa, Esenler, Bağcılar ve Beyoğlu oldu.


Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016