Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Bungalov

Bungalov evler, tek katlı ahşap yapılardır. Bu yapılar daha çok tatil bölgelerinde kullanılır.


Bungalov


Bungalov ne demektir?


Bungalov; tek katlı (müstakil), tahtadan inşa edilmiş evlerdir. Giriş kısmında küçük bir balkon bulunan bungalov evler 2, 4, 5 kişilik aileler için yeterli büyüklüktedir. Orman içinde yer alan bungalovlar genellikle tatil amaçlı kullanılır. İki katlı bungalovlar da mevcuttur. Özel olarak tasarlanabilmektedirler.


Bungalov’un tarihçesi nedir? 


Bungalov kelimesi daha çok Hindistan’da kullanılmakta olup, tek katlı ahşap ev olarak bilinir. Hint kültüründe bulunan çok tanrılı inanç sisteminden yola çıkarak konakladıkları yapılarda sadelikten yana olmuşlardır. Bu nedenle küçük ve çeşitli dini öğeleri simgeleyen malzemelerden üretmişlerdir. Bungalov evler Türkiye’de ise son yıllarda tatil sektörünün gelişmesi ile yeni bir akım olarak her geçen gün artış göstermektedir. Hem fiyatlarının uygunluğu hem de metropollerden kaçan insanların doğa ile iç içe tatil imkanı sağlaması açısından oldukça fazla bir şekilde talep almaktadır.


Bungalov evler nerede yer alıyor?


Karadeniz, Ege ve Akdeniz bölgeleri yoğunlukta olmak üzere diğer bölgelerde de bungalov evlere rastlamak mümkün. Genellikle outdoor tatil yapmak isteyenlerin tercih ettiği bungalov evler doğa ile iç içe yaşam imkanı sunuyor. Diğer tatil seçeneklerine nazaran da ekonomik olan bungalov evler için son zamanlarda birçok tesis kuruldu. Bunlardan bazıları:


- Antalya Olimpos

- Trabzon Uzungöl

- Şile Ağva

- Bolu Kartepe


Bungalov


Bungalov ev fiyatları ne kadardır?


Bungalov ev satın almak istediğinizde ortalama olarak metrekaresine 900 TL gibi bir bedeli gözden çıkarmanız gerekecek. 2013 yılında güncellenen bungalov evlerin metrekare fiyatları 900 TL’den başlamaktadır.


Bungalov evlerde tatil fiyatları ne kadardır?


Bungalov evin yer aldığı bölgeye, verdiği hizmetlere, konumuna, büyüklüğüne göre fiyatları değişiyor. Ortalama olarak 2 kişilik bir bungalov evin gecelik konaklama fiyatı 2013 yılı itibari ile 100-150 TL arasında. Bu fiyat aralığı Haziran-Temmuz ve Ağustos aylarında ayrıca hafta sonları değişkenlik gösterebiliyor. Bazı tesislerin yapmış olduğu kampanyalarda fiyatlarda farklılıklara yol açabiliyor.