Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Burhan Özfatura kimdir?

1984 – 1989 arasında İzmir belediye başkanıdır. İki kez seçimle göreve gelmiştir. İlk görevinde Anavatan Partili; ikincisinde DYP'lidir.


Burhan Özfatura kimdir?

İzmir "sağ siyasete" mesafeli. Turgut Özal 1980 öncesinde İzmir'den adaylığını koymuştu... 
Milli Selamet Partisi'nden.
Sonuç "fiyasko."


1980 sonrasına gelince...
İzmir sadece bir kez "sağdan birini" Belediye Başkanı seçti... Burhan Özfatura... ANAP... 1984.


Onun dışında hep CHP... Yüksel Çakmur (SHP)... Ahmet Piriştina... Aziz Kocaoğlu.


Burhan Özfatura, 2013 yılında, İzmir'e belediye başkanlığı yaptığı dönemi şöyle anlattı:


Burhan Özfatura kimdir?


"Başladığım metroyu bitirdim, bizim önceliğimiz metro değildi diyen Başkan sözlerini şöyle sürdürdü “Benim dönemimde altyapısı olmayan bir şehir teslim aldım. Ben geldiğimde İzmir’de 3 saat su akıyordu şimdi İzmir’de su sıkıntısı var mı? Bizim için metro öncelik değildi. Leş gibi kokan bir Körfez vardı. Akmayan sular, olmayan yollar, olmayan kanalizasyon önceliğimizdi. Ben Aziz Bey’i tenkit ediyor muyum? Sadece ekibinin bazı eksiklerini dile getiriyorum. Bu klasik politika yanlış. Benim mali kaynaklarım o dönemde bu günkü kadar da bol değildi ki. Ben kendimi savunmaya ya da yaptıklarımı savunmaya ihtiyaç duymuyorum. Takip eden eder, etmeyen etmez umurumda değil”1984 – 1989 arasında İzmir belediye başkanıdır. İki kez seçimle göreve gelmiştir. İlk görevinde Anavatan Partili; ikincisinde DYP'lidir.


Anavatan Partisi(1984-1989)


Doğru Yol Partisi(1994-1999)


1943 yılında Mustafakemalpaşa - Bursa'da doğmuştur.


Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni (Mekteb-i Mülkiye) 1964 yılında bitirmiştir. 


Maliye Bakanlığı hesap uzmanlığı, İzmir Hesap Uzmanları Grup Başkanlığı, İzmir Defterdarlığı, öğretim görevliliği, Başbakanlık Müşavirliği, Yeminli Mali Müşavirlik yaptı. 1966 yılında İzmir Grubu’na tayin edildi.1968-1970 yıllarında Mardin, Cizre, Nusaybin’de Seyyar Jandarma olarak askerliğini yaptı.Askerlik dönüşü İzmir Hesap Uzmanları Grup Başkanlığı görevine getirildi.


1973-1974 yıllarında Belçika’da KDV konusunda ihtisas yaptı ve İzmir Defterdarlığı’na tayin edildi. 2 yıl bu görevde kaldı.


Siyasi baskılar sebebiyle defterdarlıktan ayrılan Özfatura, Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’ne geçti. Ücret Sistemleri konusunda master, İşgücü Planlaması konusunda doktora yaptı. 9 yıl öğretim görevlisi olarak da çalıştı. 


Turgut Özal’ın öncülüğünde uygulamaya başlanan 24 Ocak Kararları’nda vergi uzmanı olarak görev aldı. 1989 yılından itibaren bir yıl süreyle Başbakanlık Müşaviri olarak görev yaptı ve emekli oldu. Yeminli Mali Müşavir olarak danışmanlık da yaptı.


Burhan Özfatura, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanılığını 1999 seçimiyle devrettikten sonra, yıllar önceki mesleği yeminli mali müşavirliğe döndü. 


ANAP’ın kuruluşundan sonra 1984’te yapılan ilk yerel seçimde ANAP adayı olarak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazandı. 1989 yılında Yüksel Çakmur karşısında seçimleri kaybetti. 


1994 yılında bu sefer DYP adayı olarak yeniden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. 1999 yılında yapılan yerel seçimler ile başkanlığı ve bitmek üzere olan birçok projeyi halefine devretti. 


Burhan Özfatura kimdir?