Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Bursa hızlı tren hattı projesi

Ankara-İstanbul-Ankara arasında faaliyete geçecek Yüksek Hızlı Tren ile Bilecik’ten entegre olacak hızlı tren projesidir. Bursa Hızlı Tren projesinin 2015 yılında tamamlanması bekleniyor.Bursa hızlı tren hattı projesiBursa Yüksek Hızlı Tren projesi nedir? 


Tamamlandığında yapımı devam eden Ankara-İstanbul hızlı tren hattı ile entegre olacak Yüksek Hızlı Tren hattıdır.

Bilecik’ten Ankara-İstanbul hattına bağlanacak 105 kilometrelik projenin, Bursa-Yenişehir arasındaki 75 kilometrelik bölümünün alt yapısını, 393 milyon lira bedelle, YSE Yapı-Tepe İnşaat iş ortaklığı 2015 yılına kadar gerçekleştirecek.


Proje tamamlandığında Bursa-Bilecik arası 35 dakika, Bursa-Eskişehir 1 saat, Bursa-Ankara 2 saat 15, Bursa-İstanbul 2 saat 15, Bursa-Konya 2 saat 20 dakika, Bursa-Sivas arası ise 4 saate inecek.

Proje kapsamında ayrıca Bursa'ya hızlı tren garı ve Yenişehir’e gar yapılması ve buradaki hava alanına da hızlı tren istasyonu inşa edilmesi planlanmaktadır.Bursa’nın tren hattı var mı? 


Bursa iline tren hattı olmadığı gibi Bursalılar’ın tren yolculuğu tercihinde ilk durağı en yakın il Eskişehir olmaktadır. Bursa'ya tren gitmesi, yaşı 30'un üzerinde olanlar için şaşırtıcı bir şey. Çünkü "dağlık" ve tren geçmez bir arazisi var diye bilinir Bursa. Bursa, Hızlı Tren ile hangi illere bağlanacak?


Yeni şehirlerarası hızlı tren projesi; İzmir, Balıkesir, Bursa, Kocaeli ve İstanbul'u birbirine bağlayacak. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım 26 Temmuz 2013 tarihinde yaptığı açıklamada, İzmir'i Ankara'dan sonra İstanbul'a da bağlayacak Yüksek Hızlı Tren hattı projesine başladıklarını belirterek, "Güzel İzmir'i Balıkesir, Bursa ve Kocaeli üzerinden İstanbul'a bağlayacağız" dedi."İZMİR-İSTANBUL 4 SAATE İNECEK"


Yıldırım, yaptığı yazılı açıklamada, İzmir-İstanbul arasındaki seyahat süresini 4 saate indirecek İzmir-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Projesi'nin hızla sürdürüldüğünü, iki kent arasında güvenli, konforlu ve hızlı bir ulaşım olanağı sağlayacak olan hattın 25 milyon kişiyi ilgilendirdiğini kaydetti. Projenin İzmir-İstanbul otoyolu ile İzmir'in ve güzergahtaki şehirlerin kaderini değiştireceğini belirten Yıldırım, açıklamada şu ifadelere yer verdi:   "Söz konusu hattın devreye girmesiyle İzmir-Bursa seyahat süresi 1 saat 45 dakikaya, İzmir-İstanbul seyahati ise 4 saate inecek. İzmir-İstanbul arası ulaşımda, Yüksek Hızlı Tren Hattı ile saatleri kısaltıyor, yolculuğu bir keyfe dönüştürüyoruz. Vaat etmiyoruz, yapıyoruz. Güzel İzmir'i, Balıkesir, Bursa, Bilecik ve Kocaeli üzerinden İstanbul'a bağlayacağız. Bu proje ile 6 kenti yüksek hızla birleştireceğiz." BURSA-BİLECİK KESİMİ İNŞAATI BAŞLADI


Yıldırım, İstanbul-Gebze arasındaki çalışmaların, Marmaray projesi kapsamında yürütüldüğünü ve tamamlanmak üzere olduğunu Bilecik ile Bursa'yı bağlayacak yerdeki hazırlıkları TCDD'nin sürdürdüğünü kaydetti. Bursa-Yenişehir kesiminde 9 tünelde inşaat çalışmalarının devam ettiğini belirten Yıldırım, "Altyapıda da yüzde 35 gibi önemli fiziki gerçekleşme sağlandı. Yenişehir-Bilecik kesiminde de uygulama proje çalışmaları tamamlanmış olup ihale hazırlık çalışmaları devam etmektedir. Ağustos sonu ihale ilanına çıkılması planlanıyor" diye konuştu. 

Yıldırım, Bursa-Balıkesir-İzmir arasında planlanan hatla ilgili proje çalışmalarının Marmaray'ı da yapan Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından yürütüldüğünü, proje çalışmalarının tamamlanmasının ardından yapım için ihaleye çıkacaklarını bildirdi.