Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Bursa Yıldırım kentsel dönüşüm çalışmaları başlıyor!

Bursa Yıldırım kentsel dönüşüm çalışmaları başlıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Bursa’nın Yıldırım ilçesinde 2013'te riskli alan edilen 150 bin kişinin yaşadığı 6 mahalledeki yeni planını onayladı.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Bursa’nın Yıldırım ilçesinde 2013'te riskli alan edilen 150 bin kişinin yaşadığı 6 mahalledeki yeni planını onayladı. 


Yıldırım Belediyesi ayrıca 69 mahallede 3 bin 200 hektar planlanabilir alanda bin 125 hektarlık kentsel dönüşüm gerçekleşecek. Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, 700 bin nüfuslu ilçedeki değişimi Planlama ve Kentsel Gelişim Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısıyla duyurdu. Göreve geldiklerinde 100 projeyi hayata geçirme sözü verdiklerini hatırlatan Edebali, projelerin yüzde 70’ini tamamladıklarını vurguladı. Şehircilikte “Kontrollü büyüme” felsefesiyle Yıldırım ilçesinin 100 yılını inşa etmeye başladıklarını belirten Edebali, ilçe genelinde 69 mahallede 3 bin 200 hektar planlanabilir alan, bin 125 hektar da kentsel dönüşüm alanı bulunduğunu kaydetti. Edebali; “Şehri dönüştürürken, sağlık, eğitim alanlarında 100 yıllık nüfus projeksiyonuyla hareket ediyoruz. Sağlık, ticari, bisiklet yolları, sosyal donatı alanları hepsi mevcut” açıklamalarını yaptı. 


150 bin kişilik alanı etkileyecek

Dönüşümün önemli bir ayağı olan Arabayatağı, Ulus, Yavuzselim, Mevlana, Çınarönü, Hacivat olmak üzere 6 mahalleyi kapsayan 450 hektarlık alanda 150 bin kişinin yaşadığına işaret eden İsmail Hakkı Edebali: “6 mahalle, 2013 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla riskli alan ilan edildi. Bu bölgedeki insanlarımız alım, satım, tadilat yapamadılar. Planların onaylanması Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın yetkisindeydi. 12 bin 192 hanede 150 bin insanımızın yaşadığı alanda tüm planlar bakanlık tarafından onaylandı. Artık bu bölgede yeni bir hayat başlayacak” dedi.


Dönüşümle birlikte yeni bir şehir kurulacağını ve burada yaşayanların modern kent yaşamına kavuşacağını anlatan Edebali, kişi başına düşen yeşil alanın artırıldığını, tüm alanın yüzde 26’sının yol ve otopark alanı olarak ayrıldığını söyledi. Mevlana’da 850 dairelik inşaatın başladığını hatırlatan Edebali, 2018 Temmuz ve Ağustos aylarında biten daireleri uzlaşma sağlanan vatandaşlara anahtar teslimi vereceklerini duyurdu. Başkan Edebali, ayrıca Değirmenönü, Karapınar, Teferrüç, Ortabağlar, Güllük, Mimarsinan, Yediselviler, Sıracevizler, 152 Evler, Beyazıt, Esenevler, Yiğitler, Şükraniye, Vatan, Ertuğrulgazi, Sinandede, Eğitim, Yenimahalle ve Kaplıkaya mahalleleri ile  Ankara  yolu güzergahında da dönüşüm yapılacağını duyurdu.


Kentsel dönüşüm anlayışını gönüllülük üzerine kurduklarını belirten İsmail Hakkı Edebali, “Yıldırım’da riskli yapı olarak tespit edilip vatandaşlarla uzlaşılarak yıkılan konut 865, yapılan konut sayısı bin 726 adet. 3 yılda kamulaştırma bedeli 40 milyon 392 bin lira. Bu bedel Yıldırım Belediyesi’nin son 23 yılda kamulaştırmaya ayırdığı 60 milyon 448 bin 385 TL’nin yaklaşık yüzde 70’ine karşılık geliyor” dedi. Edebali, kentsel dönüşüm çalışmalarının vatandaşlara doğru anlatılması için inşa ettikleri Planlama ve Kentsel Gelişim Merkezi ile ilgili de bilgi verdi.

    

Dünya