Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Büyükelçiliklerin ve temsilciliklerin yenilenmesi projesi - 2013

Dışişleri Bakanlığı’nın Türk büyükelçiliklerini yeniden inşa etme projesidir. Mimar Gökhan Avcıoğlu’nun Kiev Büyükelçiliği’ni yeniden tasarlamasıyla başlamıştır.Büyükelçiliklerin ve temsilciliklerin yenilenmesi projesi - 2013


Büyükelçiliklerin ve temsilciliklerin yenilenmesi projesi ne zaman başladı?


Dışişleri Bakanlığı’nın öncülüğünde hayata geçen, büyükelçiliklerin ve temsilciliklerin yenilenmesi projesi kapsamında, Kiev Büyükelçiliği’nin tasarımını Mimar Gökhan Avcıoğlu üstlendi. Avcıoğlu, dünyada bulunan Türk büyükelçiliklerinin kapasitesinin altında olduğunu ve yenilenmelerinin çok doğru bir karar olduğunu söyledi. 


Büyükelçiliklerin ve temsilciliklerin yenilenmesi projesi için neler yapıldı?


Bazı şehirlerde kiralık binalarda hizmet verildiğini aktaran Avcıoğlu, “Yeni binalar alındı. Bizden de büyükelçiliklerin iyi bir ofis ortamına dönüştürülmesiydi. Kiev’de 100-125 kişilik bir büyükelçilik yapacağız. En büyük projelerden biri bizde. Ruhsat ve izinleri alıyoruz. Çağdaş ve global bir bina yapacağız. İçerisinde toplantı odaları, sergi alanları bulunacak” dedi. Büyükelçilik ve temsilciliklerin renovasyon projesinde her bir ülke için Türkiye’den mimarlar görevlendirildi. 


Habertürk Gazetesi’nde 11 Kasım 2013 tarihinde Yelda Akgün imzasıyla yayımlanan habere göre; Dışişleri Bakanlığı’nın bu tutumunun kentsel dönüşüm kapsamında örnek alınması gerektiğini belirten Avcıoğlu, “Biz mimarlar olarak buradayız ve desteğe hazırız” dedi.