Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Büyükesat

Ankara’nın Çankaya İlçesi’ne bağlı bir mahalledir. Birçok ülkenin büyükelçilik binası Büyükesat’tadır. Sinpaş GYO, Büyükesat’ta 464 bağımsız bölümden oluşan proje hayata geçirmektedir.Büyükesat

Büyükesat


Büyükesat nerededir? Batısında Kazım Özalp Mahallesi ve 100. Yıl Mahallesi, kuzeyinde Murat Mahalesi, Bayraktar Mahallesi, Bağcılar Mahallesi, doğusunda Yukarı İmrahor Mahallesi ve güneyinde Kırkkonaklar Mahallesi bulunmaktadır.


İsrail, Belçika, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Lübnan, Litvanya, Hırvatistan, Kuveyt, Slovenya, Moldova büyükelçilikleri bu mahallededir. 


Büyükesat Mahallesi’nde İkizler Sitesi ve Mesa Şafak Sitesi gibi konutlar yer alırken Sinpaş GYO da Büyükesat’ta 464 üniteli proje hayata geçirmektedir. 


Büyükesat’ın posta kodu şöyledir: 06700Büyükesat Mahallesi Muhtarlığı iletişim bilgileri nelerdir?Büyükesat Mahallesi Muhtarlığı 


Adres: Büyükesat Mah. Koza Sok. No:68 Gaziosmanpaşa (Gop), Çankaya, Ankara


Telefon: +90 312 436 78 40Sinpaş GYO’nun Büyükesat projesinin detayları nelerdir?


BüyükesatANKARA GOP (Büyükesat) 


Toplam Arsa Alanı (m2) 22.572


Tahmini Satılabilir Alan (m2) 88.074


Tahmini Ünite Sayısı 464


Ankara, Çankaya’da, Büyükesat Mahallesi’nde bulunan 22.572 m2 büyüklüğündeki arsa; Cumhurbaşkanlığı Köşkü’ne 900 metre, yabancı ülke konsolosluklarının bulunduğu Koza Sokak’a 100 metre ve TBMM’ye ise 

1.500 metre mesafeyle oldukça merkezi bir konumda yer almaktadır. BüyükesatÖnceleri düşük kaliteli yapılaşmanın yoğun olduğu Büyükesat Vadisi içinde yer alan arsa, birkaç yıl önce Büyükesat Vadisi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı uygulama imar planı içine dahil edilerek, hem yatırımcılar için, hem de yüksek gelir düzeyindekiler için gözde bir yerleşim bölgesi haline gelmiştir. 


İmar planı yapılan ve konut sahası içinde yer alan arsa üzerinde geliştirilecek projenin idari izin süreçleri başlamış, konsept çalışmaları ise devam etmektedir.Sinpaş GYO Büyükesat projesi nasıl haber konusu oldu?1 milyarlık ev satacak (Hürriyet Gazetesi, Ocak 2013)


Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), geçen yıl toplam 1510 daire satışı gerçekleştirerek, 702 milyon lira 

satış geliri elde etti.


Bu yıl ise 4 yeni projeyi satışa çıkaracak olan Sinpaş GYO, cirosunu 1 milyar liraya çıkarmayı hedefliyor. 2013 yılında İstanbul’da Bomonti Time ve Halkalı, Ankara’da da The First Çankaya ve Büyükesat projelerini satışa çıkarmayı planlayan Sinpaş GYO, bu projelerde toplam 6 bin 51 konut inşa ederek, konut portföyümüzü 9 bin 50 adede yükseltecek. Satışa çıkan alan ise 312 bin 358 metrekare olacak.


676 KONUT KALDI


Sinpaş GYO’nun 2012 satış rakamlarını açıklayan Sinpaş GYO Pazarlama ve Kurumsal İletişimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Barış Ekinci, 2012 yılında Lagün, Bursa Modern, Bosphorus City, Aqua City 2010, İstanbul Sarayları, Itower ve İncek Life ile birlikte şirket iştiraklerinden Eviya Gayrimenkul’ün yürüttüğü Ege Boyu projesi ile toplam 1510 satış gerçekleştirdiklerini söyledi. Satışı devam eden projelerde 676 konut stoğu bulunduğunu ifade eden Ekinci, “Bu konutların inşaatı bitmiş durumda ve satışlarını da tamamladığımızda 345 milyon satış geliri elde edeceğiz. 3 bin konutun ise inşaatı devam ediyor. Bu rakamın 1982’sini satmış bulunuyoruz. Bu veriler ışığında bu yıl 1871 konut teslimiyle 570 milyon TL ciro elde etmiş bulunuyoruz” dedi.


YÜZDE 15-20 BÜYÜME


2013’ün Sinpaş GYO açısından hareketli bir yıl olacağını belirten Ekinci, sektörde yaşanan tüm olumsuzluk ve belirsizliklere rağmen büyümeyi sürdüreceklerini ifade etti. Ekinci, şunları söyledi: “Sinpaş GYO olarak 2013’te de hareketli bir yıl geçireceğiz ve büyümemizi sürdüreceğiz. Şirketimizin her yıl bir önceki yıla oranla yüzde 15-20 büyüme hedefi var ve 2010 yılından bu yana, krize rağmen satış adedi ve ciroda hep büyüme kaydettik.”Ne kadar para verirse versin yabancının payı yüzde 5’i geçmemeli (Mayıs 2012)


Sinpaş GYO İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, kentsel dönüşümde maliyete, yabancıya konut satışında da sitenin doluluğuna dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor. Çelik, sitelerin yaşayabilmesi için Sinpaş GYO olarak yabancılara 1000-2 bin konut birden satmayacaklarını vurguluyor. Ayrıca, Sinpaş GYO bu yıl kurulduğu Ankara’ya odaklanıp 3 yeni proje için düğmeye basacak.


SİNPAŞ GYO, İstanbul Bomonti’deki projesinin dışında, bu yıl Ankara projeleriyle gündeme gelecek. Sinpaş Grubu, şu anda faaliyetlerini İstanbul merkezli yönetse de, grubun kuruluşu Ankara’ya dayanıyor. 1974 yılında temelleri Ankara’da atılan Sinpaş Grubu, 2012 yılında ‘gönül bağı’ kurduğu Ankara’ya üç projede sayısı binleri aşan konut yapacak. Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (Konutder) Başkanı da olan Sinpaş GYO İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik ile hem Sinpaş GYO projelerini hem de sektörün gündemini konuştuk. Sektörün yüzde 20 daraldığını söyleyen Çelik, kentsel dönüşümde maliyete, yabancıya konut satışında da sitenin yaşamasına dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor. Çelik, sitelerin yaşayabilmesi için yabancılara 1000-2 bin konut birden satmayacaklarını vurguluyor. 


Sektörde yüzde 20 daralma


Ömer Faruk Çelik, sektörün genelinde konut satışlarında yüzde 20 daralma olduğunu belirterek, “Sinpaş GYO olarak biz geçen yılki ciromuzun yüzde 70’ini yakaladık. Hedefimizin henüz yarısındayız çünkü geçen yılın üzerine yüzde 30 büyüme koymak istiyoruz. Bunu da yeni projelerimizi satışa çıkardığızda yakalayacağız” dedi.


Pazarlama aşamasındayız


Yabancıya konut satışının önündeki engellerin kalkmasının daralmaya başlayan sektöre cansuyu olacağını dile getiren Ömer Faruk Çelik, “Bunun için planlama ve strateji gerekiyor. Öncelikle Türkiye pazarlanacak ve gidilebilir bir ülke olduğunu gösterecek. Ardından sektör olarak biz gidip konut alın diyeceğiz. Şu an işin pazarlama boyutundayız. Yabancılara oturma iznini veren düzenleme henüz yapılmadı ama konut alan bir yabancıya ve ailesine uzun süreli vize verilebilir” diye konuştu.


Yüzde 90 doluluk olmalı


Sinpaş GYO projelerine de yabancılardan talep olduğunu ifade eden Ömer Faruk Çelik, şu noktaya dikkati çekti: “Projelerimizde yabancı oranının yüzde 5’i geçmesini istemem. Çünkü 365 gün burada yaşamayacaklar. Bir sitenin yaşayabilmesi için yüzde 90 doluluğa ulaşmış olması gerekir. Yüzde 5’ini yabancı alır, yüzde 5’ini de yerli yatırımcı alır. Yabancı gelip de bir projeden 1000-2000 konut talep ederse, istediği parayı versin yine de satmayız.”

Potansiyeli gördü, kurulduğu ‘merkez’e gitmeye karar verdi.


Ankara’da İncek, Çankaya Dikmen, Büyükesat’ta konut projeleri yapacaklarını söyleyen Ömer Faruk Çelik, projeler hakkında şu bilgileri verdi: “İncek’teki İncek Life projemizde 550 konut yer alacak. Bu projede satışlara başladık ve kısa sürede yüzde 50 satışı yakaladık. Bu da bizi Ankara’daki potansiyel konusunda ümitlendirdi. Bunun ardından Çankaya Dikmen’de 500 konutluk bir projemiz gelecek. Büyükesat’ta da yaklaşık 250-300 konuttan oluşan bir projemiz olacak. Burada bir parselimiz daha var. Ona otel ya da ofis yapabiliriz, henüz karar vermedik.”


Fiyatlar başa baş gidiyor


Ankara’daki konut ve arsa fiyatlarını değerlendiren Çelik, şöyle konuştu: “Ankara’daki fiyatlar neredeyse İstanbul’dan daha pahalı ya da başabaş gidiyor. Bu durum, Ankara’nın daha planlı bir şehir olmasından ve arazi stoğunun daha az olmasından kaynaklanabilir. Kentte, Eskişehir yoluna doğru bir kayış var. Bu bölgedeki araziler de pahalı. Fiyatlar da bu sebeple İstanbul’a paralel gidiyor.” 


Ömer Faruk Çelik, İstanbul Bomonti’deki projelerinin ise şehrin ikonu olacağını ifade ederek, “Bomonti’de silüetten geçtik. Projenin yüksekliği 6-7 kat aşağı düştü. Bölgedeki diğer binaların yüksekliği 250 metreye kadar çıkıyor ancak biz şirket kararıyla 230 metreye düşürdük. 52 katlı kule yapacağız. İnşaat yatırım bedeli yaklaşık 150 milyon doları bulacak” diye konuştu.


Ev takasına 6 daire geldi


SİNPAŞ GYO’nun nitelikli ve daha güvenli bir ev satın almak isteyenlere, eski evlerini Sinpaş GYO projeleriyle takas etme teklifi sunan kampanyası hakkında da bilgi veren Sinpaş GYO İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, şunları anlattı: “Bu kampanyamıza yalnızca 6 kişiden talep geldi. 500 kişi talep getirmiş olsaydı, o zaman Türkiye’de kentsel dönüşümün gerçekleşebileceğine inanırdım.”


Mourinho bu hafta geliyor

REAL Madrid’in teknik direktörü Jose Mourinho, başarılarının altında yatan liderlik anlayışını anlatmak üzere Sinpaş GYO tarafından 24 – 25 Mayıs 2012 tarihlerinde İstanbul ve Ankara’da düzenlenecek Sürdürülebilir Başarı için Liderlik Konferansı’nın konuşmacısı olacak. Mourinho, Sinpaş GYO’nun İstanbul Bomonti, Ankara Dikmen projelerini de tanıtacak.Büyükesat Mahallesi hangi konularda haber oldu? Akpınar Büyük Esat’a taşınıyor (Hürriyet Gazetesi, Mart 2012)


Heyelan yaşanan Dikmen Akpınar Mahallesi’ndeki 75 daire sahibiyle ilgili Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu’nda bölge halkını ilgilendiren önemli bir karar alındı.


Bugün toplanacak Büyükşehir Belediye Meclisi öncesi yapılan İmar Komisyonu toplantısında heyelan yaşanan Dikmen Akpınar Mahallesi’yle ilgili çok önemli bir karar alındı.


İmar Komisyonu’nda CHP’li üyelerin ret oylarına karşın kabul edilen karara göre heyelandan hasar gören 75 daire sahibine yeni evler yapılabilmesi için Büyükesat’ta Çankaya Belediyesi’ne ait olan 26 bin 695 ada 3 parselde plan değişikliği yapıldı. Yapılan plan değişikliğiyle Çankaya Belediyesi’ne ait Büyük Esat’taki 8 bin 775 metrekarelik alan üzerinde 27 bin metrekare inşaat yapma hakkı verildi.


Çankaya Belediyesi Büyükşehir’e sunuğu teklifte heyelan bölgesinin yakınında yine Akpınar Mahallesinde 27 bin metrekare inşaat hakkı istemişti.


Arazinin tamamı Çankaya’nın


Komisyonda Çankaya Belediyesi’nin istediği inşaat hakkı verilirken, Akpınar’da yeni konutlar için istenilen arazinin bir kısmının Büyükşehir Belediyesi’ne bir kısmının da Maliye Hazinesi’ne ait olması nedeniyle Çankaya’nın teklifine sıcak bakılmadığı, Büyükesat’ta tamamı Çankaya Belediyesi’ne ait arazinin tercih edildiği öğrenildi. Başkent’in göbeğinde yapılaşmaya yeni açılan bölgelerden birisi olan Akpınar Mahallesi’nde geçtiğimiz aylarda heyelan yaşanmıştı. Yapılan tebligatlarla 56 daire boşaltılmış, sorunlu daire sayısı toplamda 75 olarak açıklanmıştı.


Bölge halkının tedirginliğinin yazılı ve görsel medyada yer bulmasının ardından, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık karşılıklı suçlamalarda bulunmuştu.