Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Cafer Kara kimdir?

Adanus Park ve Çukurova Tower projelerini hayata geçiren Çukurova Gayrimenkul İcra Kurulu Başkanı’dır.Cafer Kara kimdir?

Çukurova Gayrimenkul İcra Kurulu Başkanı Cafer KaraCafer Kara nerelidir?Cafer Kara, 17 Ağustos 1962’de Niğde’de dünyaya geldi. Çukurova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden mezun olan Kara, 1987-1999 arasında Şanlıurfa’da GAP projesi kapsamında Harran Ovası Sulama işlerinde Köy Hizmetlerinde Mühendis olarak çalıştı.Cafer Kara, yurt dışı eğitimini nerede aldı?1995-1996 yılları arasında görevli olarak İtalya’da sulama konusunda çalıştı. Cafer Kara, Çukurova Gayrimenkul’de hangi görevde?1999 yılından itibaren ailenin sahibi olduğu Çukurova Gayrimenkul grubunun içerisinde kendi kurduğu Çukurova Kent Yapı A.Ş. şirketinde gayrimenkul projeleri geliştirmekte ve uygulamasında çalışıyor.

Çukurova Kent Yapı AŞ.’ Kurucu Ortak ve Yönetim Kurulu Başkanı olan Cafer Kara Şanlıurfa’da memur iken alınan teşekkürler ve İtalya- Bari Valenzeno fahri hemşehrilik ve dostluk elçisi belgesine sahip. Evli ve iki çocuk babası olan Cafer Kara, İngilizce biliyor. Çukurova Gayrimenkul İnşaat ne zaman kuruldu?1993 yılında bir aile şirketi olarak kurulan 20 yıllık geçmişi ile gayrimenkul ve inşaat sektöründe yenilikçi, çevreci ve müşteri odaklı bir anlayışla faaliyetlerini bugüne kadar sürdüren şirket, toplam 22 nitelikli inşaat projesi bitirmiştir. Mersin'de toplam 500 dairelik yurtdışı odaklı müşterilerimize yönelik yazlık Liparis 4 ve Liparis 2 projelerinde yapımcı ortak olarak yer almış, Adana'da Çukurova adıyla çeşitli projeleri inşa etmiş ve son yıllarda Platin A.Ş. (Yüzevler Platin Konutları, Toros Platinkent ), TMT Grup (Gölvadi Evleri), Kent Yapı (Eserkent) adı altında özel ve nitelikli konut projelerini hayata geçirmiştir. İstanbul'da Adanus Park adıyla nitelikli diğer bir site projesine 2009 yılında başlamış olan şirket, gayrimenkul ve inşaat sektöründe aktif olarak yer almaya devam etmektedir. Tüm şirketleri Son Grup adı altında tek çatı da toplayarak, sağlıklı şekilde şirketlerin gelişmesi için çalışmaktadırCafer Kara hangi haberlere konu oldu?Cafer Kara, Tebernüş Kireçci’nin Emlak Kulisi programına konuk oldu! Tıklayın ve izleyin!


Cafer Kara, Emlakkulisi.tv mikrofonlarına Çukurova Gayrimenkul projelerini anlattı! Tıklayın ve izleyin!
Cafer Kara: Konut alırken projeyi ve firmayı iyi analiz edin! (Emlakkulisi.com, Mart 2013)


Yüzölçümünün yüzde 92'si deprem kuşağında bulunan ve nüfusunun yüzde 95'i deprem tehdidi altında yaşayan Türkiye’de 18 milyonu aşan yapı stoğunun yüzde 67’si ruhsatsız ve kaçak, yüzde 60’ı 20 yaş üzeri konutlardan oluşuyor.


Ayrıca konutların yüzde 40’ı oturulamaz durumda ve depreme karşı güçlendirilmesi gerekiyor. İşte bu noktada yapı denetimi ve kentsel dönüşüm konusu birinci derecede önem taşıyor. Tüketicilerin de bilinçli olması ve araştırma yapması çok önemli. Ülkemizde deprem bilincini artırmayı hedefleyen 1-7 Mart arasındaki Deprem Haftası’nda konuya dikkat çeken Çukurova Gayrimenkul İcra Kurulu Başkanı Cafer Kara, vatandaşa, inşaat sektörüne ve kamu otoritelerine seslendi.


Her sarsıntı ile gözlerin yeraltından gelecek tehlikeye çevrildiğini anımsatan Cafer Kara, “Japonya’daki depremler bizde olsa taş üstünde taş kalmazdı. Orada insanlar bizdeki gibi depremde yıkılan binalardan değil, çoğunlukla tsunamiden zarar görüyor.” dedi. 


Acıları azaltmak için dayanıklı yapılar inşa etmek ve toplumu eğitmek şart!


Ülkemizde 81 ilin 55’inin Birinci Derece Deprem Bölgesi’nde bulunmasına karşın Yapı Denetim Yasası’nın 2011 yılına kadar sadece 19 ili kapsadığını hatırlatan Kara, yakın zamana kadar mühendislik, mimarlık hizmetlerine gereken önemin verilmemesinin deprem önlemlerinin ülkemizdeki yetersizliğini ortaya koyduğunu vurguladı. Kara, depremlerin oluşturacağı hasarları azaltmanın en etkin iki yolunun depreme dayanıklı yapılar inşa etmek ve toplumu depreme karşı eğitmek olduğunu vurguladı. 


Yeni binaları tercih edin


Marmara depreminin hem sektördeki standartları hem de tüketicilerin bilinç düzeyini artırdığını söyleyen Kara, tüketicileri estetik değerlerden çok statik değerleri sorgulamaları gerektiği konusunda uyardı. Ortalama bina ömrünün 50 yıl olduğunu ifade eden Kara, mümkün olduğu kadar yeni binaların tercih edilmesi gerektiğini de vurguladı. 


Yapı denetimi sağlıklı işlemeli…


“Yapı güvenliğini sağlamak yapıların üretim sürecinde doğru bir mühendislik hizmetiyle başlar. Zemin etüdünden projelendirmeye, malzeme kalitesinden yapım faaliyetine kadar bina üretim sürecinin her aşamasında alınacak mühendislik hizmeti yapıların güvenli olmasının en önemli teminatıdır.” diyen Kara, yapı denetiminin sağlıklı işlemesinin önemine dikkat çekti. 


Kentsel dönüşüm; kapsamlı, planlı, sağlıklı yaşam alanlarına dönüşüm olmalı


Kentsel dönüşümün deprem gerçeği göz önünde bulundurularak yapılması gerektiğini ifade eden Kara, “Ancak kentsel dönüşüm, dar kapsamlı ve parselinde bina bazında dönüşüm olarak algılanmamalı. Yerinde imar artışıyla yapılmaya çalışılan kentsel dönüşüm başarısız olur. Kentleri uzun vadede geri dönüşü mümkün olmayan hatalara sürüklememek için kentsel dönüşüm; yolu, altyapısı, yeşil alanı ile daha kapsamlı, planlı ve sağlıklı yaşam alanlarına dönüşüm olarak ele alınmalı. Ayrıca devlet ve yerel yönetimler daha etkili ve yönlendirici rol oynamalı.” diye konuştu.Çukurova Gayrimenkul'ün yeni rotası Avrupa Yakası! (Sahibinden.com, Şubat 2013)


sahibinden.com Projeler editörü Müge Kanbay, Çukurova Gayrimenkul İcra Kurulu Başkanı Cafer Kara ile inşaat sektörünün önemli gelişmelerini ve Çukurova Gayrimenkul'ün devam eden-yeni projelerini görüştü!


2013'e tüm inşaat firmaları KDV uygulamasının da etkisiyle hızlı başladı. Siz %18 KDV uygulamasını desteklediğini açıklayan ilk firmalardansınız, görüşleriniz bu süreçte doğrulandı mı?


Maliye Bakanlığı’nın yeni uygulamasına göre arsa birim metrekare vergi değeri 500 ile 1.000 TL arasında olan konutlardan yüzde 8, 1.000 TL ve üzeri konutlardan yüzde 18 KDV alınacak. Yani artık lüks semtlerdeki konutlarla diğer bölgelerdeki konutlar bir tutulmayacak. Sizin de söylediğiniz gibi biz bu yeni uygulamayı destekliyoruz. Çünkü KDV oranlarının arsanın birim metrekaresinin vergi değerine bağlandığı bu yeni sistemin daha mantıklı ve adil olduğunu düşünüyoruz. Tabi 1 Ocak 2013 itibariyle ruhsatı alınan ya da ihalesi yapılan ve arsa metrekare değeri nedeniyle yüksek vergi oranına giren projelerin fiyatlarında yaşanacak yükselişin sektörün satış potansiyelini sınırlayabileceğini de unutmamak gerekiyor.


KDV oranlarındaki bu değişiklik inşaat sektöründeki gündem konularından biri olmayı sürdürüyor. Bu nedenle görüşlerimizin doğrulanıp doğrulanmadığı hakkında net bir yorum yapmak için sürecin biraz daha ilerlemesini beklememizin daha doğru olduğunu düşünüyorum.


%1 KDV kampanyalarının geçtiğimiz yılın ilk çeyreği ile karşılaştırıldığında sektöre canlılık getirdiği ancak, bunun suni bir canlılık olacağı öngörülüyor, sizin bu konudaki fikirlerinizi alabilir miyiz?


Şu an inşaatı devam eden Çukurova Tower projemizde KDV de peşinat da yüzde bir... Biz yüzde bir KDV kampanyamızı bu şekilde kodladık ve geri dönüşlerinden de memnun kaldık. Yüzde 18 yerine yüzde bir KDV oranı tüketiciye cazip geliyor. Bunun suni bir canlılık olduğunu düşünmüyoruz. Çünkü bundan sonra arsa metrekare değeri yüzde 1’lik KDV dilimine giren her lokasyonda inşa edilen projeler de hedef kitlesinden ilgi görecektir. Bu durum örneğin Kartal gibi gelişime açık, her geçen gün biraz daha değer kazanan ve yüzde 1 KDV diliminde olan bölgelerdeki projeleri olumlu etkilemeye devam edecek. Arsa metrekare değeri bakımından yüzde 8 ve yüzde 18 KDV dilimine giren bölgelerde ise projeler en başından bu değerler dikkate alınarak tasarlanacak ve detaylandırılacak. Bu bölgelerde konutların metrekaresi büyüyebilir, daha lüks konutlar hayata geçirilebilir. Çünkü önceden 150 metrekare ve üzeri konutlarda yüzde 18 KDV uygulaması vardı. Bu nedenle de metrekarelerin 150’nin altında bırakılmasına özen gösterilirdi. Oysa şimdi arsa metrekare değeri yüksek olan lüks semtlerde daha küçük metrekareli dairelerde de yüzde 18 KDV söz konusu olacağı için bundan sonraki süreçte bu semtlerdeki projelerde 150 ve üzeri metrekarelerde konut oranı artacaktır.


Esenyurt imar sorununda olduğu üzere mağduriyetlerin oluşmaması için ev satın almayı düşünenlere önerileriniz nelerdir?


Esenyurt’ta yaşanan imar sorunu aslında firmaların Büyükşehir’den onay almadan yerel yönetimden aldıkları imar izniyle projelerini hayata geçirmiş olmalarından kaynaklanıyor. İnşaat zor ve riskli bir sektör ve dikkat edilmesi gereken çok önemli hususlar var. Firmaların temkinli hareket etmesi tüketicilerin de daha rahat hareket etmesini ve kendilerini güvende hissetmelerini sağlar.

Aslında sadece Esenyurt için geçerli değil, her bölgeden konut alacakların dikkatli olmaları gerekiyor. Konut alırken firmayı ve projeyi iyi analiz etmek gerekli. Tüketiciler beğendikleri projeyi gerçekleştiren inşaat firmasının geçmişini iyi araştırmalı, zamanında teslim yapılıp yapılmadığını, geçmiş projelerde sorun yaşanıp yaşanmadığını mutlaka öğrenmeliler.


Geçtiğimiz yıldan bu yana sürekli yükselen bir trend izleyen ve kentsel dönüşüm alanı Kartal'da yaşamın başladığı AdanusPark ve inşaatı devam eden Çukurova Tower projelerinden sonra, Anadolu yakasında yeni projeleriniz olacak mı? Yoksa rotanızı Avrupa yakasına mı çevireceksiniz?


2013 yılında şu anki projemiz Çukurova Tower devam edecek. Çukurova Tower; kentsel dönüşüm, Adliye Sarayı, metro gibi önemli faktörlerin etkisiyle hızla gelişen Kartal bölgesine değer katacak bir proje olacak. Adanus Park’ta ise satışlarımız devam ediyor. 


Şu andaki projelerimize ek olarak, önümüzdeki dönemde yapacağımız yeni yatırımlarla şirketimize katma değeri yüksek, bölgesinde sembol yapı olma niteliğinde yeni projeler kazandırmak arzusundayız. Kısa vadeli hedefimiz ise başta Şişli, Bomonti, Basın Ekspres Yolu, Halkalı bölgeleri olmak üzere merkezi lokasyonlarda prestijli projeler gerçekleştirerek daha da büyümek. Yanı sıra Anadolu yakasında da merkezi lokasyonlarda, istediğimiz gibi bir arsa bulabilirsek burada da yeni bir proje düşünebiliriz. Kendimizi Anadolu ya da Avrupa yakası olarak sınırlamıyoruz. Dikkat ettiğimiz en önemli nokta, projelerimizin şehrin içinde, gelişmiş ya da hızlı gelişime açık, değerli lokasyonlarda projeler üretmek. Şu an yeni projelerimiz için arsa geliştirmeye devam ediyoruz.


Kentsel dönüşümde devlet, yerel yönetimler ve inşaat firmalarının da teşvikleriyle; riskli yapı tespit kredisinden belediye yardımları ya da özel kredilere kadar sürecin desteklenmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kentsel dönüşüm kapsamında hayata geçirilecek yeni projelerin sektöre ivme kazandıracağını düşünüyorum. Bu yıl mortgage pazarında istedikleri büyümeyi gerçekleştiremeyen bankaların da umudu kentsel dönüşümde. Tabi burada önemli olan kentsel dönüşümün, dar kapsamlı ve parselinde bina bazında dönüşüm olarak algılanmaması. Çünkü yerinde imar artışıyla yapılmaya çalışılan kentsel dönüşüm başarısız olur. Kentleri uzun vadede geri dönüşü mümkün olmayan hatalara sürüklememek için kentsel dönüşüm; yolu, altyapısı, yeşil alanı ile daha kapsamlı, planlı ve sağlıklı yaşam alanlarına dönüşüm olarak ele alınmalı.


Bu süreçte verilen teşvikler, yardımlar ve krediler elbette olumlu ve yapıcı adımlar... Fakat dediğim gibi sadece bina bazlı değil gerçek bir kentsel dönüşüm için devlet ve yerel yönetimler daha etkili ve yönlendirici rol oynamalı.

Çukurova Tower'ın 2013 senesi içindeki hedefleri ve olası kampanyalardan bahsedebilir misiniz?

Çukurova Tower’ın kaba inşaatı Haziran ayında tamamlanacak. Her hafta bir kat yükseliyoruz. Projenin anahtar teslimini ise 2014 yılının Ekim ayında gerçekleştireceğiz.


Şu an yüzde bir KDV ve yüzde 1 peşinat fırsatımız devam ediyor. Yüzde bir peşinat ödendikten sonra peşinatın yüzde 12’si bir yıl sonra, diğer yüzde 12’lik kısmı ise iki yıl sonra teslim sırasında ödeniyor. Kalan yüzde 75’lik kısım içinse projeye özel faiz oranlarıyla ve 120 aya varan vadelerle kredi alınabiliyor. Stüdyoların 142 bin, 1+1’lerin 207 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulduğu Çukurova Tower’da 1.420 TL peşinatla stüdyo, 2.070 TL peşinatla 1+1 lüks konut sahibi olmak mümkün.


Mart-Nisan dönemi için hem Çukurova Tower’da hem de Adanus Park’ta yeni kampanyalar planlıyoruz. Detayları belli olunca paylaşacağız. Sektörün durumunu da göz önünde bulundurarak her zaman avantajlı projelere imza atacağımızı söyleyebilirim.


Stüdyodan 3+1’e kadar, dokuz farklı tipte 253 konut ve sosyal yaşam alanlarından oluşan Çukurova Tower’da, büyüklükleri 42 metrekare ile 169 metrekare arasında değişen daire seçenekleri mevcut. Kartal’da Adliye Sarayı’na 3 km ve Kadıköy-Kartal Metro durağına 600 metrelik yürüme mesafesinde konumlanan Çukurova Tower, merkezi lokasyonunun yanı sıra nitelikleriyle de dikkat çekiyor. Dördüncü kattan itibaren deniz ve adalar manzarasına hakim olan Çukurova Tower, geniş camları ve 3.4 metrelik kat yüksekliğiyle ferah bir yaşam alanı sunacak. Yüzde 90’ı yeşil alan ve sosyal tesislere ayrılmış olan Çukurova Tower’da kayın ve gürgen ağaçları altında piknik alanı, ıhlamur ağaçlarıyla çevrili spor alanı, yürüyüş parkuru, tenis kortu, basketbol sahası mevcut.


Yeşile dost konseptiyle öne çıkan Çukurova Tower, enerji tüketimini azaltan ısı yalıtımı, karbondioksit salınımını kontrol altında tutan sensör sistemi gibi çevreye duyarlı özellikleriyle de dikkat çekiyor. Projemizin sosyal tesisleri içinde; açık havuz, güneşlenme terası, sauna, fitness ve wellness merkezi de yer alıyor. Çocuk oyun alanları, sinema salonu, kafe-bar, bilardo ve oyun salonu eğlenceyle yaşamı buluşturacak. Puset ve engelli rampaları, konutlara doğrudan geçiş olanağı sunan ev sahibi ve misafir otoparkı, Back-Up tarafından sunulan 7/24 konut yardımı ve concierge hizmetleri Çukurova Tower sakinlerinin yaşam standardını yükseltecek. Toplantı odaları ise modern ve ferah tasarımlarıyla çalışanlara kolaylık sağlayacak.Cafer Kara ve Çukurova Gayrimenkul iletişim bilgileri nelerdir? 


Genel Müdürlük 


Adres: Soğanlık Mh. Yalnız selvi cd. Bektaş sk. (Real market depo girişi ) No:3 Kartal -İstanbul / Türkiye 


Telefon: + 90 216 671 14 14 


Faks: + 90 216 452 77 44 


E-mail: istanbul@cukurovam.com 


E-mail: info@cukurovam.comÇukurova Tower 


Adres: Yalı Mahallesi Bağlar Caddesi No:85 P:34873 Kartal / İstanbul 


Telefon: + 90 216 517 55 55 


Faks: + 90 216 517 55 00 


E-mail: info@cukurovatower.comBağdat Caddesi Şubesi Adres: Bağdat Caddedsi No:275 Alevok 1 Apt. D:2 Caddebostan Kadıköy / İstanbul 


Telefon: + 90 216 328 55 55 


E-mail: info@cukurovatower.comAvrupa Yakası Müdürlüğü 


Adres: Taş Ocağı Cad. My Office 212 (212 AVM Yanı ) No:3 D:156 Kat:9 Bağcılar / İstanbul


Telefon : + 90 212 445 56 56


Faks : + 90 212 500 34 74


Web Adresi: www.cukurovam.com