Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Cahit Altunay kimdir?

Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay kimdir? Cahit Altunay, bugüne kadar hangi işlere imza attı?


Sultangazi Belediye Başkanı Sayın Cahit Altunay, 1962 yılında Edirne’nin Keşan ilçesinde dünyaya geldi. 4 kardeşten 2.sidir.


İlk ve orta okulu Keşan’da okudu. Lise eğitimini İstanbul’da yaptı.  İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi alanında lisansını tamamladı. 


Profesyonel iş yaşamına 1980 yılında başladı. Aydınlatma, gıda ve inşaat sektörlerinde faaliyet yürüttü. Başkan Altunay, aydınlatma sektörünü tek çatı altında toplayan “Avizeciler Sitesi”nin kurucuları arasında yer aldı.


Altunay, gençlik yıllarından itibaren hemşehri dernekleri, vakıflar ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarında görev aldı.


İlknur Hanımla 1986 yılında evlenen Cahit Altunay, 3 kız çocuğu babasıdır.


SİYASİ YAŞAMI


Aktif politikaya, 1989 yılında Refah Partisi’nde başladı. 2001’de AK Parti’nin kurulması ile birlikte AK Parti Gaziosmanpaşa kurucu ilçe başkan yardımcılığı görevini üstlendi.


2002- 2003 yılları arasında Gaziosmanpaşa Belediye Başkan Yardımcılığı, 

2004-2009 yılları arasında Vilayetler Hizmetler Birliği yönetim Kurulu Üyeliği, 

2004-2009 yılları arasında ise İl Genel Meclis üyeliği görevlerinde bulundu.

2005 tarihinden itibaren Türkiye İl Genel Meclis Üyeleri Birliği Yönetim Kurulu üyeliği görevini sürdürüyor.


2005 yılından 9 Eylül 2008 tarihinde yapılan AK Parti Olağan Kongre’ye kadar Gaziosmanpaşa AK Parti İlçe Başkanı olarak görev yaptı. Sultangazi ilçesi belediye başkanı aday adayı olmak için bu görevinden ayrıldı.


29 Mart 2009 Mahalli İdareler Genel seçimlerinde AK Parti tarafından Sultangazi Belediye Başkanlığı’na aday gösterildi ve seçimleri kazanarak Sultangazi kurucu belediye başkanı oldu.


Sultangazi Belediye Başkanı olarak başarılı bir yönetim sergileyen Başkan Altunay,  30 Mart 2014 tarihli Mahalli İdareler Genel seçimlerinde yeniden aday gösterildi ve halkın büyük teveccühünü alarak, ikinci kez Sultangazi Belediye Başkanı oldu.