Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Çakmak Mahallesi - Ümraniye - İstanbul

Ergenekon baskınları sırasında bombaların bulunduğu evlerin yer aldığı mahalledir. Ümraniye ilçesine bağlıdır. Konut sektöründe son zamanlarda gelişim göstermektedir.


Çakmak Mahallesi - Ümraniye - İstanbul


Çakmak Mahallesi nerededir?


Ümraniye ilçesine bağlı bir mahalledir. İstanbul Anadolu Yakasında yer almaktadır. Armağanevler, Tepeüstü, Çamlık, Site, Fatih Sultan Mehmet, Ihlamurkuyu ve Saray Mahalleleri ile komşudur.


Çakmak Mahallesi’nde hangi projeler yapıldı?


Ümraniye Belediyesi tarafından Çakmak Mahallesi’nde yapılan projeler şöyle: Çakmak Mahallesi  Sağlık Ocağı, Horosan Parkı, Gül Parkı, Sebahattin Zaim Parkı, Sebahattin Zaim Gençlik ve Kültür Merkezi, Defne Parkı, Ağaç Parkı, Mimoza Parkı ve Çakmak Mahallesi yol, cadde çalışmaları.


Çakmak Mahallesi’nde satılık ve kiralık daire fiyatları kaç TL?


Ümraniye Çakmak Mahallesi’nde bulunan daireler 150 bin TL ile 300 bin TL arasında değişen fiyatlarla satışa çıktı. Kiralık daire fiyatları ise 500 TL ile 900 TL arasında değişti. Arsa fiyatları da 1 milyondan başladı. 


Çakmak Mahallesi’nde ulaşım nasıl sağlanmaktadır?


Ümraniye Çakmak Mahallesi’ne ulaşım İETT, dolmuş ve metro seferleri ile sağlanmaktadır. 13 A Ataşehir- Kadıköy İETT hattı Çakmak Mahallesi’nden geçmektedir. Bunun dışında Üsküdar-Bulgurlu Metro hattı da mahalle içerisinde bir durağa sahiptir. 


Çakmak Mahallesi, Ergenekon olayının neresinde?


2007 Haziran ayında Trabzon İl Jandarma Komutanlığı'na Ümraniye Çakmak Mahallesi Muhtarlığı karşısındaki gecekondunun çatısında patlayıcı madde bulunduğu, bu maddeyi Mehmet Demirtaş'ın sakladığı, patlayıcıları bir astsubayın temin ettiğini ihbarı geldi. 


Gecekonduda kiracı olarak kalan Ali Yiğit'in babası Şevki Yiğit tarafından yapılan ihbar önce İstanbul Jandarma Komutanlığı'na, ardından da İl Emniyet Müdürlüğü'ne iletildi. Emniyet, ihbarda verilen adresi 12 Haziran 2007'de tespit etti. Aynı gün Ümraniye 2. Sulh Ceza Mahkemesinden arama kararı alınıp gecekonduya gidildi. Düzenlenen operasyonda savunma ve taaruz tipi 27 adet el bombası ve fünyeler bulundu.


Gecekondu sahibi Mehmet Demirtaş'ın yeğeni Ali Yiğit'in ifadeleri üzerine Demirtaş'ın askerdeki komutanı olan ve Reina'nın özel güvenlik müdürlüğünü yapan emekli astsubay Oktay Yıldırım gözaltına alındı. Şüpheliler İstanbul Emniyetinde sorgulandı. Mehmet Demirtaş, susma hakkını kullanırken, Oktay Yıldırım kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti. Demirtaş'ın yeğeni Ali Yiğit ise bombaların Oktay Yıldırım'a ait olduğunu, kendisinin bu evde geçici olarak ikamet ettiğini söyledi. Yiğit'in ifadesine göre; kendisi LPG istasyonu işleten dayısının teklifiyle Ümraniye'ye gelmiş, dayısının manavını işletmeye başlamıştı. Manava bazen dayısının arkadaşları da uğruyordu. Bu arkadaşlardan birisi de dayısının askerlikteki komutanı olan Oktay Yıldırım'dı. Yine Yiğit'in ifadesine göre; yaklaşık üç dört ay sonra babası Şevki Yiğit, bir gün evin çatısında tahta ararken bomba dolu sandığı bulmuştur. Bombalar kendisine sorulunca Mehmet Demirtaş'a bombaları Oktay Yıldırım'ın getirdiğini 1,5 yıldır çatıda durduğunu söylemiş ve Yiğit'i "Çatıda askeri sandık ve içinde el bombaları var. Malzemelere bir şey olursa başımız belaya girer, kimseye bahsetme, seni de alırlar." diye uyarmıştır. Babasının ısrarla ihbar etmesini istemesine rağmen Ali Yiğit korktuğunu ve ihbar etmediğini söylemiştir. Yıldırım'a ait bilgisayardan Ergenekon'a bağlı sivil unsurların örgütlenmesinin anlatıldığı Lobi dokümanı bulundu.


Çakmak Mahallesi’nde yer alan projeler hangileridir?


1.Yeşil Vadi Konakları

2.Soyak Yenişehir Projesi

3.Buyaka AVM


Çakmak Mahallesi muhtarlığının iletişim bilgileri nedir?


Çakmak Mahallesi Muhtarı: Ayhan Köle 

Adres: Çakmak Mah. Gurbet Sok. No:4

Telefonu: 0 216-314 43 89