Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Çamlıca Mahallesi - Üsküdar

İstanbul’un Anadolu yakasında yer alan Üsküdar ilçesine bağlı semttir. Son günlerde Çamlıca Camii projesi ve fiyatları 234 bin dolar ile 4.2 milyon dolar arasında olan lüks villaları ile gündemdedir.Çamlıca tepesi nerede yer almaktadır?


Çamlıca, İstanbul Anadolu yakasındadır. Üsküdar ilçesine bağlı olup, Büyük Çamlıca ve Küçük Çamlıca olarak ikiye bölümden oluşur. Çamlıca; Kısıklı, Emniyet, Küplüce, Ferah, Yavuztürk, Bulgurlu ve Acıbadem mahallelerinden oluşur.  Radyo vericileri ve Aşıklar Tepesi ile de meşhurdur. 


Küçük Çamlıca Tepesi, deniz seviyesinden yüksekliği 229 metre olup, Büyük Çamlıca Tepesinin deniz seviyesinden yüksekliği ise 268 metredir.


Çamlıca tepesinde ilk yerleşim nasıl gerçekleşmiştir?


Çamlıca tepesine 17.yy’da ahşap kasrın yapılmaya başlaması ile bölgede yerleşimde başladı.  19.yy’da bu bölgeye köşkler yapıldı ve günümüzde günübirlik gezilerin olduğu turistik bir bölge oldu. Bunların dışında Çamlıca tepesinin konumu itibariyle radyo ve televizyon vericileri kuruldu.


Çamlıca
Çamlıca Cami Projesi


Çamlıca Cami projesi nasıl başladı?


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çamlıca Tepesinde yer alan televizyon vericilerinin hemen yanında bulunan araziye bir cami projesi yapılacağını 2012 yılında açıkladı. 15 bin metrekare alan üzerine dev cami inşa edileceğini söyleyen Erdoğan, cami minaresinin ise 340 metre olacağını açıkladı.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Çamlıca’da yapılmasını istediği Çamlıca Cami projesi büyük bir yankı yaratırken, projenin gerçekleşmesi ile Çamlıca’ya teleferik yapılması da düşünüldü. Bu projenin gündeme gelmesiyle de Çamlıca Tepesinde yer alan gayrimenkul fiyatlarında artış yaşandı.


Çamlıca Cami projesini onaylayanların olduğu gibi karşı çıkanlar da oldu. Projeye karşı çıkanların proje hakkında yorumları şöyle:


Prof. Dr. Uğur Tanyeli/Mimarlık tarihi uzmanı: "Büyük kubbe, yüksek minare yapmak metrekareyi artırmak marifet değil. Marifet başka şey. Osmanlı camileriyle yarışma beklentisinin gülünç olduğunu söyleyebilirim."


Mimar Hüsrev Tayla: "Büyüklükle güzellik olmaz. Büyüklük marifet değildir. Zarafeti gider bir defa. 150 metre genişliğinde bir kubbenin altında namaz kılabilir misiniz? Korkarsın."


Mimar Sinan Genim/2009 yerel seçimlerinde Ak Parti Kadıköy Belediye Başkan adayı: "Büyüklükle, kubbe genişliğiyle, betonarmeyle, 6 minareyle, 8 minareyle bir mimari yapıt yapmak söz konusu değildir. Bu tür yarışmanın ben doğru olduğuna inanmıyorum. Bugün yapılacak caminin günümüzün mesajlarını taşıması gerektiğini düşünüyorum. Geçmişin kopyasını vermenin taraftarı değilim."


Çamlıca

Çamlıca Camii

Çamlıca Cami projesi için yapılan yarışma nasıl gerçekleşti?


Çamlıca Cami projesi için, İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği bir yarışma açtı. "Çamlıca Yeni Silüetinin Mimarını Arıyor!" başlığı ile gazetelere 2012 yılı Temmuz ayında bir ilan verildi. Yarışmada birinci gelen mimara ise 300 bin liralık ödül verileceği açıklandı.


Çamlıca Cami için hazırlanan projeler 3 Eylül’de teslim edilip, sonuçları ise 10 Eylül 2012 tarihinde açıklandı. 62 katılımcının yarıştığı yarışmada,  Mekansal Planlama Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman'ın jüri başkanlığını yaptığı 7 kişilik heyetin değerlendirdi.  Yarışma sonucuna göre; birinci olmazken, iki projenin mimarı ikinci seçilerek 225 bin TL’lik ödülün sahibi oldu. Ayrıca; Yüksek Mimar Ahmet Vekif Alp, 1. Mansiyon ödülü aldı. 28 bin kişinin aynı anda namaz kılabileceği ve dünya şeklinde altından bir kubbesi olan bir cami olarak tasarlandı.


1. derece sit alanı olduğu için Çamlıca Tepesine cami yapılmasına karşı çıkanların çoğunlukta olmasına rağmen, Üsküdar Belediyesi proje için 2012 yılında ruhsat verdi.


İstanbul Cami ve Eğitim - Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, bağışlarla toplanacak olan para ile projenin yapılacağını ve caminin 3 yılda tamamlanabileceğini açıkladı. Çamlıca Cami projesinin 100 milyon TL maliyeti olacağını söyleyen Külünk, projede çocuk parkları, yürüyüş parkurları, spor alanları, seyir terası, sosyal tesislerin yanı sıra, ihtisas kütüphanesi ve sanat galerisinin yer alacağını söyledi. Bahar Bayram Mızrak ve Hayriye Gül Totu'nun çizdiği proje yarışmada onaylanıp, Mart ayında hafriyat çalışmalarına başlanacağı bildirildi.


Çamlıca’da hangi konut projeleri yapıldı?


1. Emaar Square

2. Çamlıca Masalı

3. Çamlıca +210

4. Çamlıca New City Evleri

5. Evinpark Çamlıca

6. Sur Yapı Eksen

7. Şehrizar Konakları


Çamlıca
Emaar Square


Boulevardi Emaar Square projesinin özellikleri nedir?


Emaar İnşaat, 66 dönümlük arazi üzerine Emaar Square projesini konumlandırdı. Tower, Heights ve Residence olmak üzere üç farklı konseptte tasarlandı. Kadıköy'e 5,5 kilometre, Üsküdar'a 1,5 kilometre, Boğaziçi Köprüsü'ne 7 kilometre, Bağdat Caddesi'ne 4 kilometre, Taksim'e 11 kilometre uzaklıkta yer alan proje, 2013 Şubat ayında 234 bin 888 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.


İletişim bilgileri: Emaar Square İstanbul Satış Ofisi

Ayazma Cad. No: 78 Çamlıca, Üsküdar 34700 İstanbul

Tel: +90 (216) 547 17 17 Faks: +90 (216) 470 10 81

www.emaarsquare.com.tr


Çamlıca
Çamlıca Masalı

Çamlıca Masalı projesinde konutların satış rakamları ne kadar?


Selimoğlu Group tarafından yapılan Çamlıca Masalı, 2013 yılı Nisan ayında teslim edilmesi planlandı. Projede yer alan villaların büyüklükleri 850 metrekare ile 920 metrekare arasında tasarlandı. spor alanları, Türk hamamı, her villa için 4 araç kapasiteli otopark, yüzme havuzu, sauna ve fitness center yer aldığı Çamlıca Masalı Villaları, 2013 Şubat ayında 4 milyon 200 bin dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.


İletişim bilgileri: 0216 360 30 34 

0549 232 53 53 

0532 436 02 13 

www.selimoglugroup.com


Çamlıca
Çamlıca New City Evleri

Çamlıca New City Evleri’nin özellikleri nedir?


Çamlıca New City Evleri, Sadıkoğlu İnşaat tarafından inşa edildi. 288 daireden oluşan projede yer alan daireler 1+1, 2+1, 3+1, 4+1 ve 5+1 olarak tasarlandı. 11 bin 650 metrekare alan üzerine konumlandırılan projede yer alan dairelerin büyüklükleri 60 metrekareden başladı.  Spor alanları, peyzaj alanları, yürüyüş parkuru, açık yüzme havuzu, kapalı yüzme havuzu, süs havuzları ve geniş yeşil alanlar gibi sosyal olanakların konut alıcılarına sağlandığı Çamlıca New City projesi, 2013 Şubat ayında 430 bin TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.


İletişim bilgileri: 0216 470 58 80 - 81

www.sadikoglunewcity.com