Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Çamlıca Konakları - İntaş - Acıbadem - Üsküdar

Çamlıca'da, Çamlıca Konakları adıyla çok sayıda proje yapılmıştır. Bu madde, İntaş tarafından yapılan Çamlıca Konakları'nı anlatır.Çamlıca Konakları - İntaş - - Acıbadem - Üsküdar


İntaş, Kızıltoprak Sitesi, Erenköy Çadırlı Köşk Sitesi, İstanbul Sarıgazi'de Sarı Evler projelerini de yapmıştır.


Selimoğlu İnşaat tarafından Çamlıca'da yapılan projenin adı ise, Çamlıca Masalı Konakları'dır.


İntaş Çamlıca Konakları, 1995 yılında 80.000 m2 alan üzerinde 28 blok, toplam 280 daire şeklinde yapıma başlanmıştır.


Konakları yapan şirketin web sitesi şu adrestedir:

http://www.intasas.com


ÇAMLICA KONAKLARI YAPIM SÜRECİ


Çamlıca Konakları projesinde İntaş, Ali Balkaner'den dolayı Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) ile 'mecburi' bir ilişki içine girdi ve konakların bitim süreci uzadı.


TMSF'nin Çamlıca Konakları'na el koyması ile satılması arasındaki dönemde Bodrum'daki konut projesiyle ayakta kaldılar.


Balkaner, Çamlıca Konakları'nın sosyal tesisleri bittiği zaman büyük bir açılış organize etti. Ama sonra davetiyeleri bankanın kuruluş yıldönümü kutlaması diye bastırdı. Bu davetten 1 ay sonra bankasından para aldı. Daha sonra bu parayı Çamlıca Konakları'na harcadığını iddia etti. TMSF de Çamlıca Konakları'nın sosyal tesislerinin bu parayla yapıldığı kanaatine vardı. 


Başlangıçta İntaş, Çamlıca'da arsa sahibiydi, Ali Balkaner projenin müteahhidi. Aslında İntaş, Ali Balkaner'le olan ilişkisini TMSF Yurtbank'a el koymadan önce bitirmiş, inşaat seviyesi yüzde 40'a gelen Çamlıca Konakları'nı mahkeme kararıyla devralmıştı. Ellerinde 100'ün üzerinde ipotek teminatlı daire vardı. TMSF el koymasaydı bu daireleri çok rahat satabilirlerdi. 


17 Kasım 2005 tarihli Sabah gazetesinde, Konaklar'la ilgili olarak şöyle bir haber vardı:


Balkaner Grubu'ndan borçlarına karşılık haczettiği Çamlıca Konakları'ndaki 103 daireyi satışa çıkaracak olan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), dün düzenlediği basın toplantısında beklenmedik bir tepkiyle karşılaştı. Dinleyici olarak toplantıya gelen ve villalarda arsa sahibi olduğunu söyleyen Yaşar Naiboğlu, "TMSF'nin el koyduğu ve satılacak olan daireler arasında inşaat teminat ipoteği olan 2 dairem var? Bu daireler nasıl satılacak? TMSF yeni mağdurlar yaratacak'' dedi. Bir süre tepkisini dile getiren Nabioğlu'na yanıt TMSF Gayrimenkuller Dairesi Başkan Vekili Nebil Dinçer'den geldi. Dinçer, "Hukukun elverdiği ölçüde adil olmaya çalışıyoruz ama 1Nebil Dinçermilyon dolarlık dairede oturup da kamunun çoluk çocuğunun, yetimin parası üzerine, 'Beni mağduriyetim var' demek pek şık değil" diyerek Nabioğlu'nu eleştirdi.