Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Çarmıklı Yapı

İstanbul Ulus'ta Zorlu Center'ın inşa edildiği arazinin tam karşısına 320 dairelik akıllı konut projesi Ulus Savoy’u Saruhan ile birlikte yapan grup. Gökhan Çarmıklı tarafından kurulan ve yönetilen Çarmıklı Yapı, 60 yıldır sektörde ve taahhüt projelerinde Türkiye'nin en büyük firmaları arasında yer alıyor.
Çarmıklı Yapı ne tür inşaatlar yapıyor?


Çarmıklı Yapı Gayrimenkul Yatırım İnşaat Sanayi ve Tic. A.Ş. ve Gökhan Çarmıklı'nın Yönetim Kurulu Üyesi ve ortağı olduğu Çarmıklı İnşaat Taahhüt Ticaret ve Pazarlama A.Ş., 55 yıldır Türkiye'de ve yakın doğu ülkelerinde kamu binaları, özel ve tüzel kişiler için inşa edilen binalar, enerji tesisleri, baraj, yol ve yaşam alanları inşa eden bir şirkettir. Çarmıklı Yapı’nın tamamlanan projeleri hangileridir? 


7800 Çeşme, İkitelli Aykosan Sanayii Sitesi, UFA Şişe Cam Fabrikası, Tüpraş İzmit Rafineri A.Ş., İzomerizasyon Ünitesi, Tuzla Kültür Merkezi, Tataristan - Kazan City Center İnşaatı, SSK Vatan Caddesi Tesisleri, SSK Paşabahçe Hastanesi, rusya UFA Sotsinvest Bank, 4. Levent Oto Sanayii - Harp Akademileri Üst Geçidi, İstanbul Eğitim Hastanesi, Sunset Park. 


Çarmıklı İnşaat Proje Listesi: Diyarbakır - DSİ, Seydişehir Alüminyum Fabrikası, Nusaybin Çağ Çağ Hidro Elektrik Santrali, Karadeniz Örme Sanayii Fabrika Binası, Erzurum Toprak ve Bitki Fakültesi Binası, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi 5. Kısım Binaları İnşaatı, Antalya TRT Verici İstasyonu, Antalya Kepez Hidro-Elektrik Santrali, Afşin Elbistan Termik Santrali, Kozyatağı konut Projesi. Çarmıklı Yapı’nın kontsept projeleri hangileridir? 


Bursa Dericiler Projesi ve Bursa Pars Tuğla Projesi. Çarmıklı Yapı hangi haberlere konu oldu?


Siren Ertan ve Gökhan Çarmıklı ofislerinin kapılarını açtı! (Hürriyet Gazetesi, 20 Ağustos 2011)


Moda tasarımcısı Siren Ertan Çarmıklı ile eşi Çarmıklı Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Çarmıklı, ofislerini Maison Française dergisine açtı

     

Siren Hanım, dergideki röportajında yaşadığı ve çalıştığı yerin kendisi gibi olmasını istediğini söylemiş, Nişantaşı-Abdi İpekçi Caddesindeki ofisini bekâr evinin eşyalarıyla dekore ettiğini anlatmış. Siren Ertan Çarmıklı ofisinin yanı sıra evlerini de dekore ederken, eşinin sahibi olduğu inşaat şirketinin bünyesindeki mimarlardan destek almış.Çarmıklı, Zorlu'ya akıllı komşu oluyor (Milliyet Gazetesi, 31 Ekim 2007)


Çarmıklı Yapı, İstanbul Ulus'ta Zorlu Center'ın inşa edileceği arazinin tam karşısına 320 dairelik akıllı konut projesi yapacak. Projenin maliyeti 80 milyon doları aşacak


Taahhüt projelerinde Türkiye'nin en büyük firmaları arasında yer alan Çarmıklı Yapı, lüks konut işine soyundu. Çarmıklı Yapı, İstanbul Ulus'ta, TRT binasının karşısında yer alan ve Çarmıklı ailesine ait olan 60 dönümlük araziye ultra lüks rezidanslar yapıyor. Temeli yıl sonunda atılacak olan Savoy adlı projenin yatırım bütçesi 80 milyon doları aşacak.Ailenin 'tektaşı'


Projede toplam 320 daire bulunacak. İstanbul'un en lüks projesi olma iddiasındaki evler için pek çok ünlü ismin şimdiden sıraya girdiği belirtiliyor. Çarmıklı Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Çarmıklı, İstanbul'da arazi bulmanın zor olduğu bir lokasyonda yapılacak evlerin ultra lüks ama pratik hayata uygun olacağını söyledi.


Ulus'taki arazinin İstanbul'un son kalmış 'tektaşlarından' birisi olduğunu söyleyen Çarmıklı şöyle devam etti:

"Arazi babam Orhan Çarmıklı'nın yıllar önceki vizyonuyla alınmıştı. 26 bloklu, 17 tip daireden oluşan Savoy, İstanbul'un en lüks projesi olacak."


Ahmet Nazif Zorlu'nun bir süre önce metrekaresine 8 bin 290 dolar ödeyerek (toplam 800 milyon dolar) aldığı ve dünya çapında bir kompleks yapmayı planladığı 96.5 dönümlük Karayolları arazisinin karşısında bulunan Çarmıklıların arazisi çok değerli bir bölgede yer alıyor. Çarmıklı'nın verdiği bilgiye göre, evlerin büyüklüğü 130 - 450 metrekare arasında olacak.Kahveyi ev yapacak


Savoy projesinde, bütün evlerin 'akıllı' olacağını söyleyen Çarmıklı, "Plakalar daha garajdan girerken okunacak. Eve girene kadar kahve hazırlanmış olacak" dedi. İstanbul'da lüks konutta ihtiyacın doymadığını belirten Çarmıklı şöyle konuştu: "Türkiye'de lüks kelimesinin içi boşaltıldı. Herkes lüks diyor. Ama lüksü belirleyen öncelikle lokasyondur. 7800 Çeşme evleri Çeşme'nin Boyalık koyunda denize sıfır arazide yapıldı. Alıcılar adeta bir sosyal kulüp oluşturdu."


Çarmıklı ailesinin genç kuşak işadamlarından Gökhan Çarmıklı Amerika'da tamamladığı eğitiminin ardından ailenin Afşin - Elbistan Termik Santralı gibi büyük projelerinde çalıştı.Çeşme'dekiler ilana çıkmadan satıldı


Çeşme'de yaptıkları 7800 Çeşme rezidansları için henüz ilana çıkılmadığı halde 49 evin 18'inin satıldığını belirten Çarmıklı, şunları anlattı:


"Otoparklar plaka okuma sistemiyle çalışıyor ve garaj önüne gelen aracın plakasını okuyan özel sistemle aydınlatma, ısıtma, perdeler dahil ev hazır hale geliyor. Ege'de sağlık turizmi de başlatıyoruz. Çarmıklı Yapı'nın Kalyoncu İnşaat ve Tamtex ile inşa ettiği 7800 Çeşme projesindeki SPA bir zincir haline getirilecek." 7800 Çeşme projesinde yer alan rezidans dairelerinin fiyatı 450 - 700 bin dolar arasında değişiyor.Kalyoncu ve Çarmıklı ortak oldu (Emlakkulisi.com, 10 Eylül 2008)


Fideltus Gayrimenkul'ün sahibi Cem Kalyoncu ve Türkiye'nin en büyük inşaat firmaları arasında yeralan Çarmıklı Yapı'nın sahibi Gökhan Çarmıklı ortak şirket kurdu


İnşaat sektöründe 60 senelik geçmişi olup Türkiye'nin en büyük firmaları arasında yer alan Çarmıklı İnşaat'ın patronu ve İstanbul'da 6 bin konutluk Isparta Kule projesini hayata geçiren Fideltus Gayrimenkul'ün patronu Cem Kalyoncu ortak bir inşaat şirketi kurdu. 8 Eylül 2008'de kurulan Birleşik İnşaatçılar Grubu Yapı Taahhüt A.Ş'nin merkezi Akmerkez'de. 1 milyon 25 bin sermaye ile kurulan şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığını Gökhan Çarmıklı, Başkan Yardımcılığını Cem Kalyoncu, Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini ise Cengiz Özgüç ve Rekin Kaçar üstlendi. Şirketin faaliyet alanları ise ikamet veya ikamet amaçlı olmayan binaların inşaatı, resmi ve özel inşaatlar, inşaat yapı taahhüt ve müteahhitlik işleri yapmak.Çarmıklı Yapı iletişim bilgileri nelerdir?


Tel: +90 212 282 26 82 

Faks: +90 212 828 26 85

E-Mail: info@carmikliyapi.com

Web: www.carmikliyapi.com