Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

CCTV Sistemi

Kapalı devre izleme sistemidir. İzlenecek alanın kayıtları bilgisayar ortamında saklanır. Günümüz siteleri güvenlik için bu sistemi kullanır.


CCTV Sistemi


CCTV Sistemi nedir?


CCTV Sistemi açılımı; İngilizce Close Circuit Television demektir. Türkçesi ise kapalı devre izlemedir. Ofis, konut ve kayıt altında olması istenilen alanlarda kullanılmaktadır. Diğer kullanım alanları da personel takip sistemleri, alarm sistemi ile entegre çalışarak eşgal belirleme, fabrikalar, çevre güvenliğinin elektronik olarak sağlanması gereken büyük alanlarda(fabrika, doğal park, orman alanları vs.),şehir güvenli, plaka tanıma sistemleri.


CCTV Sistemi hangi bölümlerden meydana gelir?


Kameralar, lensler, kayıt cihazları, gece aydınlatma ürünleri ve operatör cihazları.


CCTV Sistemi kurarken nelere dikkat etmek gerekir?


1.İzlenecek alanın ebatı

2.İzleme derecesi

3.Saha aydınlatması

4.Kamera yerleşimi

5.Montaj tipi

6.Kamera mesafesi

7.Kontrol odasıCCTV Sistemi


CCTV Sistemlerinin ortak özellikleri nedir?


Işığın yansıtılması: Resim kalitesinin iyi olması için alandaki ışıklandırma, ister doğal ister yapay ışık ya da her ikisi birden olsun, yeterli düzeyde olmalıdır.


Kamera ve lensler: Kamera/ lens kombinasyonu çevresel faktörlere, maliyete ve/ veya kuruluşun CCTV sistemine ilişkin amaçlarına göre farklılık gösterir.


Tek video iletim yöntemi: Video sinyalleri kameradan monitöre gönderilir. Maliyete, istenilen görüntü kalitesine ve ortama bağlı olarak değişen bir kaç farklı yöntem mevcuttur.


Monitörler: Monitörler video sinyallerini resme dönüştürürler.


Bir CCTV sistemi kurmayı planlayan kuruluşlar çalışanlarına bunun amaçları hakkında eğitim sağlamalıdır. Yönetim şirketin, şirkete ait varlıları koruma, çalışanları koruma ve güvenli bir iş ortamı sağlama arzusunu açıklamalıdır. Çalışanlar yaralarını anladıkları zaman CCTV sistemini kabul edeceklerdir.


CCTV Sistem fiyatları kaç TL?


2013 Mayıs ayı itibari ile ortalama olarak minimum 300 TL’den başlıyor. Fiyatını belirleyen unsurlar içinde kamera sayısı da yer alıyor. Onun dışında teknik özelikleri, kullanılan malzemeler fiyat bakımından değişiklik göstermesine sebep olabiliyor.