Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Çelik boru sektörü

Yılın dokuz aylık döneminde yaklaşık yüzde 3 artışla 3,2 milyon ton çelik boru üreten sektör. Çelik boru sektörü, üretimde olumlu sinyallere rağmen çelik boru ithalatının 90 bin tona ulaşmasından endişeli.Çelik boru sektörüÇelik boru sektörünün güncel üretim sayıları nelerdir?


Yılsonunda çelik boru üretimini 4,38 milyon tona ulaştırmayı hedefleyen sektör, Ocak – Eylül 2013 döneminde ihracatını miktar bazında 2012 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 4,62 artırarak 1,4 milyon ton olarak gerçekleştirdi. Aynı dönemde sektörün ihracatı değer olarak yüzde 0,08 azalarak 1 milyar 256 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu dönemde çelik boru ihracatının en fazla yapıldığı 3 ülke sırasıyla Irak, ABD ve Cezayir oldu. 

Çelik boru sektörünün aylık bazdaki değerlerine baktığımızda, Eylül ayında da bir önceki yılın aynı ayına göre yükseliş ivmesini koruduğunu görüyoruz.  Çelik boru sektörü ne kadar ihracat yaptı?


Bu dönemde çelik boru ihracatı miktar olarak yüzde 8,3 artarak 173 bin tona ulaştı. Sektör ihracatını değer bazında ise yüzde 1,2 artırarak 150 milyon dolar olarak gerçekleştirdi. Çelik boru sektörü hangi ülkelere ihracat yapıyor?


Eylül ayında en fazla ihracat yapılan ilk üç ülke sırasıyla Irak, ABD ve Romanya oldu.  Bu dönemde ABD ve Avrupa Birliği ülkelerine yapılan ihracatta önemli artışlar oldu. Eylül ayında ABD’ye yapılan çelik boru ihracatı miktar olarak yüzde 41,85 artarak 33 bin 665 tona ulaştı. 


Sektörün 2013 yılının dokuz aylık döneminde Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerine yaptığı ihracat önemli oranda arttı. Bu dönemde, Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarlarının en önemli iki alıcısı Cezayir ve Irak oldu. Cezayir’e yüzde 137,90 artışla 163 milyon 324 bin dolar, Irak’a yüzde 19,47 artışla 262 milyon 91 bin dolar ihracat gerçekleştirildi. 


Türkiye çelik boru sektörünün 2012 yılında en fazla ihracat yaptığı ikinci ülke olan ABD’ye yapılan çelik boru ihracatı 2013 yılının dokuz aylık döneminde yüzde 22 azalarak 165 milyon 823 bin dolar olarak gerçekleşti. Yurtiçinde durum ne?


Çelik boru sektörü, Ocak – Eylül 2013 döneminde üretimini bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 3 oranında artışla 3,2 milyon tona ulaştırdı. Aynı dönemde yurtiçi tüketim 2012 yılının aynı dönemine oranla yüzde 2 artarak 1,9 milyon ton oldu. 


Yurtiçinde çelik boru kullanan sektörlerin taleplerindeki artış sektörü olumlu yönde etkiliyor. Buna bağlı olarak 2013 yılının son çeyreğinde, yurtiçi talepte beklenen artışın gerçekleşmesi durumunda yılsonunda çelik boru üretiminin 4,38 milyon tona ulaşacağı tahmin ediliyor. 


Eylül ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Çelik Boru İmalatçıları Derneği (ÇEBİD) Genel Sekreteri Mehmet Zeren, “2013 yılının sonuna yaklaşırken çelik boru sektörünün istikrarını koruduğunu görüyoruz. Sahip olduğu özelliklerle dünyanın her yerinde ve her ülkeden üretici ile rekabet edebilecek güçte olan sektörümüzün yılın son çeyreğinde yükseliş ivmesini artıracağını ve 2014 yılını daha güçlü karşılayacağını düşünüyoruz. Resesyondan çıkan Euro bölgelerinin 2013 yılının son çeyreğinde çelik boru taleplerinin artmasını bekliyoruz. Ayrıca otomotiv ve inşaat gibi çelik boru kullanılan sektörlerdeki iyileşmelerin de sektörümüzün yılsonu rakamlarına pozitif etki edeceğini söyleyebiliriz. Ancak sahip olduğumuz üretim potansiyeline rağmen çelik boru ithalatının 90 bin tona ulaşması biz sektör temsilcilerini endişelendiriyor. Oysaki ithalat yerine yurtiçi kapasitelerin kullanılması hem çelik boru sektörü için hem de ülke ekonomisi için çok faydalı olacaktır” dedi. Türkiye çelik boru piyasasının tarihçesi nedir? 


Türkiye’de çelik boru üretimi ilk olarak Sümerbank’ın Alman Mannesmann ortaklığı ile 1957’de İzmit’te kurduğu fabrikada başlamıştır. Bunu 1958’den itibaren diğer Türk yatırımcılar takip etmiştir. Sektörün ilk atılımı 1980’li yılların ilk yarısında meydana gelmiştir. Türk ekonomisinin dış ticarete açılmasıyla çelik boru ihracatındaki önemli artışlar sektöre büyük bir ivme kazandırmıştır. 2000’li yılların başında sektöre yapılan yatırımlar ve yabancı sermaye girişleriyle sektör ikinci büyük büyümesini yaşamıştır. Sektörde kaç kişi istihdam ediliyor, kaç üretici firma var? 


Türkiye Çelik Boru Sektörü mevcut durumuyla; yaklaşık 8.000 kişinin istihdam edildiği ve düzenli olarak üretim gerçekleştiren yaklaşık 30 firmanın faaliyet gösterdiği önemli bir sanayi koludur. 


Türkiye çelik boru sektörü; üretim kapasitesi, ürün kalitesi ve maliyet yapısı itibariyle ihracat kabiliyeti çok yüksek olan bir sektördür. Sektörde üretilen ürünlerin, küresel ekonomik konjonktüre bağlı olarak, % 45-50’si ihraç edilmektedir. Çelik Boru İmalatçıları Derneği (ÇEBİD) üyesi firmalar hangileridir? Adresleri nelerdir?


BORUSAN MANNESMANN BORU SAN. VE TİC. A.Ş.

Meclis-i Mebusan Caddesi No:37 34427 Salıpazarı İstanbul/Türkiye


BORUSAN PASLANMAZ ÇELİK BORU VE PROFİL SAN. TİC. A.Ş.

İstanbul Caddesi No:69 PK:41420 Çayırova-Gebze Kocaeli/Türkiye


BOYÇELİK METAL SAN. TİC. A.Ş.

O.S.B. 37. Cadde No:4 38070 Kayseri/Türkiye


ÇAYIROVA BORU SAN. TİC. A.Ş.

Osmangazi Mah. Aşiroğlu Caddesi No:170 Darıca Kocaeli/Türkiye


EMEK BORU MAKİNA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

ASO 1. Organiza Sanayi Bölgesi Türkmenistan Caddesi No:2 06930 Sincan-Ankara/Türkiye


ERBOSAN ERCİYAS BORU SAN. TİC. A.Ş.

Anbarköyü Boğazköprü Mevkii PK.375 Kayseri/Türkiye


ERCİYAS ÇELİK BORU SAN. VE TİC. A.Ş.

Değirmen Sokak No:18 Nida Kule Kat:20 34742 Kozyatağı Kadıköy-İstanbul/Türkiye


GÖKTAŞ YASSI HADDE MAMÜLLERİ SAN. VE TİC. A.Ş.

Dilovası OSB 3. Kısım Meriç Caddesi No:5 Muallimköy-41490 Gebze Kocaeli -İstanbul/Türkiye


HATBORU ÇELİK BORU VE TİC. LTD. ŞTİ.

Topboğazı Mevkii Antakya Organize Sanayi Bölgesi Antakya-Hatay/Türkiye


HDM SPİRAL KAYNAKLI ÇELİK BORU A.Ş.

Serbest Bölge Genişleme Alanı N0:1 Mersin / Turkey


İLHANLAR HADDECİLİK BORU PROFİL TEKSTİL SAN. LTD. ŞTİ.

Konaklar Mahallesi Selvili Sokak No:3 Daire:1 4.Levent-İstanbul/Türkiye


KALİBRE BORU A.Ş.

Yeni Bursa Yolu 3.km Pk:332 41002 İzmit/Kocaeli


MMZ ONUR BORU PROFİL ÜRETİM SAN. VE TİC. A.Ş.

Sarıkanarya Sokak No:16 Yolbulan Plaza B Blok Kat:3 Kozyatağı-Kadıköy/İstanbul


NOKSEL ÇELİK BORU SAN. A.Ş.

Çetin Emeç Bulvarı 1065. Cadde No: 10 Öveçler/ANKARA


ÖZBAL ÇELİK BORU SAN. TİC. VE TAAH. LTD. ŞTİ.

Göztepe Mahallesi Kartopu Caddesi Göksu Evleri b226 No:34 Kavacık-Beykoz/İstanbul


TOSÇELİK PROFİL VE SAC ENDÜSTRİSİ A.Ş.

Organize  Sanayi Bölgesi Sarıseki İskenderun/Hatay


UFUK BORU SAN. VE TİC. A.Ş

Organize Sanayi bölgesi 1.Cad No:1 Şanlıurfa


ÜMRAN ÇELİK BORU SANAYİ A.Ş.

Meclisi Mebusan Caddesi No:19/5 Salıpazarı İstanbul


YÜCEL BORU VE PROFİL ENDÜSTRİSİ A.Ş.

Rıhtım Caddesi No: 44 Kadıköy/İstanbulÇelik Boru İmalatçıları Derneği (ÇEBİD) iletişim ve ulaşım bilgileri nelerdir?


Adres: Bayar Caddesi Gülbahar Sokak Perdemsac Plaza.No: 17/16 Kozyatağı – İSTANBUL – TÜRKİYE

Tel: +90 216 445 35 82-83

Faks: +90 216 445 35 84

E-posta: cebid@cebid.org.tr

Web Adresi: www.cebid.org.trÖnerilen Bağlantılar : TOKİ Kayseri kura, Anneler günü konut kampanyaları