Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Cemal Akça kimdir?

Halen kendi kurduğu CEMA A.Ş. de profesyonel görevini sürdürmekte olan Cemal Akça kimdir? Cemal Akça hangi işlere imza attı?


Cemal Akça, 1955 yılında Bursa ili, Keles ilçesine bağlı Bıyıklıalan köyünde dünyaya geldi. İlk öğrenimini Keles Birinci Murat ilkokulunda tamamladıktan sonra parasız yatılı olarak Arifiye Öğretmen Okulunu yedi yıl süren bir eğitimden sonra tamamladı. Daha sonra İDMMA inşaat bölümü gece programını tamamladı ve aynı okulun (YTÜ) yüksek lisans programına devam etti. 


Lisans ve Lisansüstü eğitimi sırasında bir mühendislik şirketinde çalışarak teorik ve pratik eğitimini pekiştirdi. Mezun olduğunda Ceser Ltd. isimli kendi tasarım şirketinde endüstriyel yapılar üzerinde profesyonel çalışmalarını sürdürürken MSÜ de öğretim görevlisi olarak çalıştı. Askerlik görevini tamamladıktan sonra tamamen profesyonel tasarımcı ve müşavir mühendis olarak çalıştı. 


Ceser Ltd. firmasından sonra CEMA A.Ş.`yi kurarak bu güne kadar çalışmalarını çeşitli mühendislik alanlarında sürdürdü. 1990-1992 ve 2000-2002 yıllarında İMO İstanbul şube yönetiminde, 2002-2004 yılları arasında da İMO II. Başkan olarak görev yaptı. Daha sonraki yıllarda da TürkMMMB de başkan yardımcılığı ve başkanlık görevlerinde bulundu.


Cemal Akça, halen kendi kurduğu CEMA A.Ş. de profesyonel görevini sürdürmekte, evli ve bir çocuk sahibidir.