Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Çekmeköy

İstanbul'un Anadolu yakasında yer alan Çekmeköy, 2009 yılında ilçe oldu.14 bin 800 hektar üzerine kuruludur. Anadolu Yakası'nın önemli yeni yerleşim merkezlerinden biridir. Çekmeköy, İstanbul'da yeni projeler geliştirilen ilk 3 lokasyondan biridir.Çekmeköy nerede yer alıyor?


Çekmeköy


İstanbul Anadolu Yakası’nda yer alan bir ilçedir. Ümraniye’ye bağlı bir belde belediyesiyken 2009 yılında bazı mahalleleri alarak ilçe oldu. Çekmeköy’ün kuzeybatısında Beykoz, kuzeydoğusunda Şile, güneybatısında Ümraniye, güneydoğusunda ise Sancaktepe ilçeleri bulunuyor. Alemdağ ormanlarının güneybatı kesiminde Keçiağılı Tepesi’nin güney yamacında kurulmuştur. 14 bin 800 hektar üzerinde nüfusu 178.127’dir. 


Çekmeköy’ün tarihteki yeri nedir?


Çekmeköy ve civarı hakkında yerleşim bilgileri Kanuni sultan Süleyman zamanına kadar dayanmaktadır. Kanuni Sultan Süleyman döneminde Tapu Tahrir Defteri hazırlandı. Bu defterde Alemdağ bölgesinde bulunan köylerin Beykoz’a bağlı olduğu yazmaktadır. 3. Mehmet döneminde de hazırlanan Tapu Tahrir Defteri’ne göre 1867 yılından sonra Kartal kazasına bağlandı. Cumhuriyet döneminde ise Çekmeköy, Üsküdar’a bağlandı. 


Alemdağ bölgesine ilk yerleşimin 1700’lü yıllardı olduğu tahmin ediliyor. 1935 yılının nüfus sayımında 364 kişi olduğu tespit edilmiş olup 1945 yılında bu sayı 392’yi bulmuştur. 1955 yılında 486 kişi, 1958 yılında 410 kişiye düşmüştür. 


Çekmeköy’de o zamanlar sadece 1 cami, 1 okul, 3 bakkal ve 4 kahve vardır. Çekmeköy’de halk çiftilikle uğraştığı için çiftlikler yoğun bir şekilde bulunmaktadır. Çekmeköy’de yer alan bazı çiftlikler: Alemdağ Çiftliği, Ayas Ağa Çiftliği, Sultan Çiftliği, Hekimbaşı Çiftliği, Çavuşbaşı Çiftliği, Cevher Ağa Çiftliği, Kurbağalıdere Çiftliği, Tokat Çiftliği, Baltacı Çiftliği ve Serez muhassılı Ahmet Gümüş Efendi Çiftliği.


Çekmeköy’de yer alan mahalleler nedir?


1. Alemdağ Mahallesi

2. Aydınlar Mahallesi

3. Çamlık Mahallesi

4. Çatalmeşe Mahallesi

5. Cumhuriyet Mahallesi

6. Ekşioğlu Mahallesi

7. Güngören Mahallesi

8. Hamidiye Mahallesi

9. Kirazlıdere Mahallesi

10.Mehmet Akif Mahallesi

11.Merkez Mahallesi

12.Mimar Sinan Mahallesi

13.Nişantepe Mahallesi

14.Ömerli Mahallesi

15.Soğukpınar Mahallesi

16.Sultançiftliği Mahallesi

17.Taşdelen Mahallesi

18.Reşadiye Köyü

19.Hüseyinli Köyü

20.Sırapınar Köyü

21.Koçullu Köyü


Çekmeköy’de yer alan parklar nelerdir?


Mehmet Akif Parkı-Alemdağ Mahallesi

Şehit Er Emrah Töredi Parkı-Merkez Mahallesi

Yunus Emre Bilgi Evi-Merkez Mahallesi

Hale Parkı-Sultançiftliği Mahallesi

Alemdağ Bilgi Evi-Alemdağ Mahallesi

Keklik Parkı-Cumhuriyet Mahallesi

Ömerli Bilgi Evi-Ömerli Mahallesi

Yaşar Doğu Parkı-Mimar Sinan Mahallesi

Kemerdere Parkı-Mehmet Akif Mahallesi

Çatalmeşe Parkı-Çatalmeşe Mahallesi

Aydıntepe Parkı-Aydınlar Mahallesi

Şehit Ömer Aktuğ Parkı-Merkez Mahallesi

Yılmaz Sokak Sabır Sokak Parkı-Soğukpınar Mahallesi

Orman Gülü Parkı-Ömerli Mahallesi

Akasya Parkı-Ömerli Mahallesi

Leylak Parkı-Ömerli Mahallesi

Cumhuriyet Parkı-Ömerli Mahallesi


Çekmeköy’de hangi konut projeleri yer alıyor?


İstanbul Esenyurt, Bahçeşehir, Başakşehir, Ataşehir dışında markalı konut projeleri Çekmeköy’e de sıçradı. Çekmeköy’de yer alan başlıca markalı konut projeleri şöyle: İdealist Evler, Glow 3, Avangarden projesi, Adapark, Evidea, Şelale Space, Aqua Manors, Ant Orman Evleri, Kasrı Lena, Metro Garden, Saloon Residence, Dore Life, Aqua City ve White Side Apartmens.


Çekmeköy İdealist Evleri’nin özellikleri nedir?

Çekmeköy


Emlak Konut GYO, TOKİ, Hektaş İnşaat ortak girişimi ile Çekmeköy’de konumlandırılan İdealist Evleri 330 dönümlük alan üzerine inşa edildi. Bu alanın 250 dönümü yeşil alana ayrıldı. Projede yürüyüş ve koşu parkurları, yemyeşil bir çevre, çeşit çeşit çocuk oyun alanları, sosyal tesisler, amfi tiyatro ve birçok sosyal imkan yer alıyor.


Çekmeköy Glow 3 projesinin özellikleri nedir?


Çekmeköy Glow 3 projesi 6 yatay blok ve 1 kuleden oluşuyor. Projede 1+1’den 4+1’e kadar daire tipi seçenekleri mevcut. 


Suryapı Adapark projesinin özellikleri nedir?


10 katlı 3 bloktan meydana gelen Adapark projesinde 826 konut yer alıyor. Yüzde 75’i yeşil alan olan Adapark projesinde sosyal donatlarda dikkat çekici.


Çekmeköy

Antorman Evleri’nin genel özellikleri nedir?


Antorman Evleri’nde 3 katlı villalar ve 4-5 katlı apartman blokları mevcut. Proje 35 bin metrekarelik alanı kapsıyor. Antorman Evleri’nde teslimler Ocak ayında gerçekleştirilecek.


Çekmeköy, İstanbul'a toplu taşıma ile nasıl bağlanacak?


Anadolu Yakası metro çalışmaları 2011 yılında ihaleye sunuldu. Doğuş İnşaat’ın çalışmalarına başladığı metro hattı şu şekilde gerçekleşiyor: Üsküdar-Altunizade-Ümraniye-Dudullu-Çekmeköy. Diğer ulaşım aksları ile 1 saatte ulaşılan Çekmeköy’e metro ile 28 dakikada ulaşılacak. Metro; Üsküdar vapur iskelesi önünden başlayacak. Capitol Alışveriş Merkezi, Altunizade, Çamlıca, Kısıklı, Ümraniye’den geçerek Alemdağ, Dudullu Şile Yolu Kavşağı ve Çekmeköy güzergâhında son bulacak. 


Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016