Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

CES 2017’de akıllı eşya furyası!

CES 2017’de akıllı eşya furyası yaşanıyor. Yatak, ayna, çöp tenekesi gibi günlük hayatımızdaki birçok eşyanın internete bağlanan modelleri geliyor. Uçuk kaçık ve bir o kadar çılgın ev eşyalarına hazır olun


Akıllı çöp tenekesi, saç fırçası, diş fırçası, yatak, baston, ayna ve günlük yaşamımızda kullandığımız daha nice eşya… Artık hepsi birer birer akıllanıyor. Yani internete bağlanarak bir mobil uygulama vasıtasıyla alışkanlıklarımızı ölçerek bu alandaki verilerimizi kaydediyorlar.  


Nesnelerin interneti yani iOT, tüketici elektroniği fuarı CES 2017’ye damga vuran bir alan oldu. Her alanda pek çok örneğini görmek mümkün. Samsung, Sony, LG gibi firmaların son model cihazları yanında 5-8 Ocak tarihleri arasında ABD Las Vegas’ta devam edecek fuarda giyilebilir ürünler ve nesnelerin internetinin harikalarını görmek mümkün. Çılgın ve kaçık sayılabilecek teknolojilere de tanıklık ettik.


Duşu cepten ısıtın


Bir günü başlatma ve sonlandırmada sıcak bir duş kadar başka ne etkili olabilir ki? Fakat çoğu zaman duşun ısınması için banyoda uzun süre beklememiz gerekir. Fakat bu artık sona eriyor. CES’te Moen’in sergilediği yeni akıllı duş sistemi, duşu otomatik olarak cep telefonundan açmanızı mümkün kılıyor. Böylece suyu önceden ısıtmanız mümkün oluyor. U Shower System, dijital bir kontrol paneliyle geliyor. Kablosuz internet üzerinden bir mobil uygulamaya bağlanarak 12’ye kadar ayar yapmanıza olanak tanıyor. 


Akıllı çöp tenekesi


Çöp tenekenizin de bir beyne sahip olması için çok az bir zaman kaldı. GeniCan adlı Wi-Fi’yla çalışan cihazı çöp tenekenize taktığınızda çöp tenekeniz sesli komutunuza yanıt verecek. Barkodları okuyarak alışveriş listenizi oluşturmanıza yardım edecek. Otomatik olarak gerekli olan ürünleri sipariş edebilecek. GeniCan firması bu cihazı CES 2017’de sergiliyor. GeniCan dörtgen şeklindeki bütün çöp tenekesi ve geri dönüşüm kutularına takılabiliyor. Android ve iOS mobil uygulamasıyla alışveriş listenize ulaşabiliyor. 2017’in başlarında piyasaya sürülmesi planlanan cihazın fiyatı 125 dolar olacak.


Saçı nasıl tararsınız!


Akıllanan günlük kullanım ürünleri arasına saç fırçası da katıldı. CES 2017’de tanıtılan akıllı fırça saç tarama koçunuz oluyor. Belki de saçınızı bugüne kadar yanlış fırçalıyor-sunuz. Bunu size yeni fırçanız söyleyebilir. Withings teknolo-jisiyle güçlendirilen Kerastase Hair Coach fuarda ilgi görüyor. İnternete bağlı bu saç fırçası arama tekniğinizi tespit edip daha iyi alışkanlıklar için size yol gösteriyor. Kerastase Hair Coach 200 dolardan düşük bir fiyata 2017 sonlarında piyasada olacak. Cep telefonuna indirilebilecek uygulaması sayesinde saç tarama kalitenizi de veri olarak kaydedebileceksiniz.


Horlamayı önleyen yatak


Bir yatak düşünün siz uykuya dalmadan önce ayaklarınızı ısıtıyor. Horladığınızı tespit edip size en uygun yatış pozisyonunu öneriyor. CES’te tanıtılan ‘360 smart bed’ uykunuzu iyileştirmek için her şeyi yapıyor. İki kişilik yatakta her kişi için ayrı takibi mümkün kılıyor. Teknoloji şiltenin her iki tarafına entegre ediliyor. Akıllı yatak uyuyanın cep telefonuna da bağlanarak uyku analizi ve fotoğrafları kaydediyor. Ayrıca uyuyan kişinin ne zaman uyanacağını anlayarak uykunun en hafif durumunda kişiyi de uyandırma özelliği sunuyor.


‘Baston’ var e-baston var!


Fransız firma Dring tarafından geliştirilen akıllı baston da ilgi çeken ürünler arasında yer aldı. Düşme, az hareket etme gibi durumları tespit etmek üzere tasarlandı. Otomatik olarak aile ya da baston sahibini böyle durumlarda bilgilendiriyor.


Ayna ayna söyle bana 


Masalların aynaları gerçek oluyor. Akıllı aynalar sayesinde insanlar pek çok bilgiyi buralardan öğrenebilecek. İnternete bağlanan ev eşyaları arasında katılan aynalar, saati, hava durumunu ve kaçırdığınız bildirimleri gösterecek. Griffin firması tarafından geliştirilen ve CES’te sergilenen internete bağlı ayna siz ekranına her dokunduğunuzda istediğiniz bilgileri karşınıza getirecek. 2017 sonunda piyasaya sürülecek olan dijital aynanın fiyatı ise biraz pahalı. Bin dolar olarak planlanıyor. 


 ÜRÜNLER 


Tablo değil OLED TV


CES 2017’de akıllı eşya furyası!


LG de CES’te televizyonlarıyla adından söz ettiriyor. Yeni OLED televizyonu W7, tablo özelliğiyle dikkat çekiyor. Ayakları ve diğer aparatları olmayan televizyonu kurmak için sadece duvar yeterli oluyor. 65 inç’lik televizyon hafifliğiyle dikkat çekiyor, boyutuna karşın 32 inç’lik LCD’ler kadar ağırlığı var. Ağırlık sorununu düşünmeden duvara monte edilebiliyor. Alt tarafındaki mıknatısı sayesinde duvara tutturulabiliyor. W7 bu mart ayında piyasaya sunulacak. Fiyatı henüz açıklanmadı, Türkiye’ye ne zaman geleceği de henüz bilinmiyor. Bravia ailesine yeni üye


CES 2017’de akıllı eşya furyası!


Televizyon modellerinin yarışına sahne olan şovda Sony de yeni modeli A1E serisiyle yer aldı. Bravia serisine 4K HDR OLED özellikli TV’sini ekledi. Tasarımıyla dikkatleri çeken televizyonun altında standı yok. Arka ayakları doğrudan yere oturuyor. Masaya da konulabiliyor. Doğrudan zemine doğru eğilmiş yapısı onu özel hale getiriyor. Çevresinde hoparlörü de olmayan cihazda Acoustic Surface adı verilen yeni teknoloji kullanıldı. 


Milliyet