Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Çetin Gül

Gül İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanıdır. Çetin Gül, Gül İnşaat şirketlerini yöneten dört kardeşten biri.Çetin Gül
Gül İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Çetin GülGül İnşaat’ın tarihçesi nedir? Gül İnşaat 1985 yılında Mehmet Gül tarafından kuruldu. Bugün şirketin başında çocukları Ahmet Gül, Nedim Gül, Çetin Gül ve Metin Gül bulunuyor


26 yıldır inşaat sektöründe yol gösteren şirketlerden birisi olan Gül İnşaat, 4 kardeş tarafından yönetiliyor. 


Gül İnşaat’ın kurucusu Mehmet Gül, 1977’de Gümüşhane’den İstanbul’a gelmiş. Konut ve yazlık sitelere yoğunlaşmış. Gül İnşaat tam bir aile şirketi olarak biliniyor. Şirket 1980 yılında Mehmet Gül tarafından kurulmuş. Mehmet Bey’in vefatından sonra işleri oğlulları oğulları Metin, Ahmet, Nedim ve Çetin Gül devralmış. Şirket, yönetim kurulu başkanı Metin Gül’ün oğlu Mehmet Gül ile birlikte üçüncü kuşağa da kapılarını açmış.


Rahmetli Mehmet Bey, en büyük oğlu Metin Gül’ü haylazlık yaptığı gerekçesiyle okuldan almış. Ustaların yanında, inşaat tozu yutarak işi öğrenen Metin Gül, 1984 yılında babasının vefatının ardından üç erkek kardeşi ile birlikte yönetimi ele almış. Şirket de Gül inşaat, Gül Yapı ve Gül Proje olarak üçe bölünmüş. Gül İnşaat hangi projelere imza attı?Gül İnşaat birçok projenin altına imzasını da atıyor.Flyinn, Capacity, Perla Vista, Historia, Metroport, Pelican Mall, Skyport, Luxist, Otoport Gül İnşaat’ın inşa ettiği alışveriş merkezi projeleri arasında yer alıyor. Yasemin Konakları, Vista Residenza , Vista Residenza 2, Vista Residenza 3, Kübist, Hilal Konakları, Pelican Hill, Flyinn Residence gibi konut projelerinde Gül İnşaat dikkatleri üzerine çekiyor. Çetin Gül hangi haberlere konu oldu?Gül, İstanbul'da yazlıkta yaşıyor iş çıkışı sörf yapıyor (Sabah Gazetesi, Ekim 2010)


Gül İnşaat'ın sahibi Çetin Gül, yazları Büyükçekmece Güzelce'deki yazlığında geçiriyor. Gül burada hem işlerini takip ediyor hem de iş çıkışı oğluyla sörf yapmanın tadını çıkarıyor


Bakırköy - Kumburgaz arasında büyük projelere imza atan Gül İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Gül, yaz aylarında Büyükçekmece'ye bağlı Güzelce köyünde kendi şirketinin yaptığı Villa Mare yazlık sitesinde oturuyor. Hem İstanbul'un içinde hem de yazlıkta yaşama fırsatına sahip olan Gül, ailesiyle birlikte yılın üç ayını burada geçiriyor. Sabahları ise saat 8'de aynı İstanbul'da olduğu gibi işine gidiyor. Tüm projeler çevrede olduğu için İstanbul'daki yaşamdan tek farkı yazlık havasında ve deniz manzaralı olmasında.


Akşamları ise eve geldiğinde arkadaşları ile Güzelce köyünün kahvesinde okey oynuyor, akrabaları ile sohbetler ediyor. Gül, kışın Florya'da yaşıyoruz. Buranın İstanbul'a yakınlığı bizi cezbediyor. Sürekli Florya'daki evimizle kıyaslıyoruz. Şirket olarak 30- 40 yıldır buradayız" diyor. Yaklaşık dört yıldır yazlarını şimdi yaşadığı evde geçirdiğini söyleyen Gül, 80'li yıllardan itibaren yine Gül İnşaat'ı yaptığı, köyün tepelerinde kalan Gültaş sitesinde yazlarını geçirdiğini söylüyor. Gül, "Kısacası biz buralıyız. Tüm yazlarımız burada geçer. Hem İstanbul'un içindeyiz hem de aslında yazlıktayız. Birçok işadamı haftasonları Bodrum'daki yazlığına gider. Bizim gitmemize gerek kalmıyor" diye konuşuyor.


OĞLUYLA SÖRF YAPIYOR 


Gül, İstanbul'da evinin önünden denize girip şnorkel yapmanın pek çok İstanbulluya göre bir lüks olduğunu kabul ediyor. Hafta sonları ise arkadaşlarının teknesiyle açılıp balık tutmaktan zevk aldığını söylüyor. Evin hemen çaprazında küçük bir marina bulunuyor. Şimdilik arkadaşlarının teknesiyle yetindiğini söyleyen Gül, en yakın zamanda kendisinin de bir tekne alacağını da sözlerine ekliyor. Ancak Gül, en büyük keyfinin akşam 7-8 gibi evde geldiğinde 13 yaşındaki oğlu ile birlikte sörf yapmak olduğunu söylüyor. Büyükçekmece'ye bağlı Mimarsinan'da İstanbul'un sayılı sörf okullarından biri Gül'ün yazlığının hemen yanında.


24 lüks daireli Şehr-i Ataköy geliyor


Gül, son üç yıldır Bakırköy-Kumburgaz arasında kalan bölgede 5 bin konut projesi gerçekleştirdi. Halen 2 bin 500 konutun inşaatı devam ediyor. Bunlar arasında Beykent'te Kübist, Alta Casa, Vista 2, Vista 4, Perla Vista, Hilal Konutları, Pelican Hill Residence, SkyPort, Beycity gibi projeler geliyor. Gül bu projelerin yüzde 95'inin tammalanma aşamasında olduğunu da sözlerine ekliyor. Son 3 yılda 400 milyon doların üzerinde yatırım gerçekleştirdiklerini söyleyen Gül, Capacity, FlyInn , Metroport, Historia AVM gibi projelere de imza attıklarını söyledi. 2011'de Mimarsinan'da bir AVM açmayı planladıklarını söyleyen Gül, Ataköy'de yeni bir projenin hazırlıklarını yaptıklarını söyledi. Gül, "Adının Şehr-i Ataköy olamasını planlıyoruz. Herbiri 250 metrekare büyüklüğünde 24 lüks daireden oluşacak. Altında da butik bir AVM yer alacak" diye konuştu.


'Tasarımını kendimiz yaptık'


Gül'ün 300 metrekarelik evinin içinde sade tasarım dikkati çekiyor. Salonda beyaz deri koltuk takımları, bir yemek masası ve televizyon oldukça sadece bir çizgi ile yerleştirilmiş. Gül'ün eşi, "Burayı yazlık olarak kullandığımız için sade, kalabalık yapmayan ve kullanımı kolay olan eşyalar seçtik. Bir ayağımız hep bahçede. Tasarımını kendimiz yaptık" diyor.Çetin Gül: Ekonomideki istikrar projelere yansıyor (Sabah Gazetesi, Ekim 2010)


Gül İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Gül, "İstanbul'da mimari tasarıma iç ve dış dizayna önem veren, Avrupa'daki kaliteyi bile geçen projeler yapılıyor" diyor


Son 4-5 yıldır İstanbul'da çok kaliteli projeler yapıldığına değinen Gül İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Gül, "İstanbul'da mimari tasarıma iç ve dış dizayna önem veren, Avrupa'daki kaliteyi bile geçen projeler yapılıyor" diyor. Ekonomideki istikrarın inşaat projelerinin kalitesine de yansıdığına değinen Gül, "Bu anlamda müteahhitler arasında da ciddi bir yarış var. Bu rekabet daha da iyi projeleri peşinden getirecektir" diyor. İyi mimarlarla çalışan kaliteli malzeme kullanan firmaların kazandığını diğerlerinin ise sınıfta kaldığını belirten Gül, "Müşteri bu konuda çok bilinçlendi. İyi projelerin nasıl olduğunu biliyor" diyor. Bundan birkaç sene önce metrekaresi 15-10 bin dolarlara Moskova, Londra gibi yerlerdeki fiyatlara imrendiklerini söyleyen Gül, "Artık kalkınmışlığın değeri emlak değeriyle ölçülüyor. İstanbul da bunlara fazlasıyla layık bir şehir" diye konuşuyor. "Paralarını değerlendirmek isteyenlere gayrimenkule yatırım yapmalarını tavsiye ediyorum" diyen Gül ayrıca son dönemlerde yapılan projelerle daha geniş metrekareli araziye sahip olan projelerde insanların sadece lüks bir ev değil yaşam da satın aldıklarını da sözlerine ekliyor. Devletten sonra özel sektör de kentsel dönüşüme el attı (Zaman Gazetesi, Temmuz 2010)


Belediyeler ve TOKİ'den sonra özel sektör de kentsel dönüşümü hayata geçiriyor. Gül İnşaat, İstanbul Bakırköy'de üzerinde 30 yıllık 75 dairenin yer aldığı binaları yıkıp yerine 150 konut yapacak. Oturanlardan 72 daire sahibi 'aynı yerde ev, taşınana kadar kira' karşılığında ikna oldu. Kalan 3 daire sahibi de 'evet' derse proje başlayacak.

İnşaat sektörünün gözü şehir içinde 30–40 yıl önce yapılmış eski konutların yıkılarak yerine yenilerinin yapılmasında. Bunun için çoğu müteahhit, devletin 'kamulaştırma' yaparak buraları yeniden imara açmasını talep ediyor. Ancak dairesini vermeye yanaşmayan kişilerin mülkiyet hakkı ihlal edilemeyeceği için bu sistem işlemiyor. Hiçbir daire sahibi evini bırakıp başka yeni konuta taşınmak istemiyor. İstanbul'da 3 bini bitmiş 5 bin konut, 6 AVM (alışveriş merkezi) inşa eden Gül İnşaat'ın sahibi Çetin Yüksel, devlet zoruyla yapılamayan kentsel dönüşümü daire sahipleriyle anlaşıp gönüllü olarak kendilerinin yapacağı bir projeyi hayata geçirmeye çok yakın olduklarını açıkladı.


Gül İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Gül, İstanbul Bakırköy'de bundan 30 yıl önce yapılmış 75 daireli bir arazinin sahibi olan kat malikleriyle anlaştıklarını, burada 'kentsel dönüşümü' pratikte gerçekleştireceklerini söyledi. Burada oturan 75 daire sahibine 75 yeni bir daire teslim edeceklerini belirten Gül, "Şimdiki imar iznine göre bu arsaya 150 daire yapılabiliyor. Daire sahipleri bu projeyle 30 yıl önce yapılmış, 1999 depremini geçirmiş eski evlerini tek kuruş vermeden depreme dayanıklı, yeni daire haline getirecek. 75 daire de bize kalacak." dedi. Gül'ün açıklamasına göre inşaat bitene kadar daire sahiplerinin oturacağı evlerin kirasını inşaat şirketi karşılayacak. İnşaat biter bitmez de ilk taşınanlar eski daire sahipleri olacak. Müteahhit olarak Gül İnşaat daha sonra kendine kalacak dairelerin sahibi olacak. İstanbul Bakırköy'de 75 daireli arsa üzerine yapılmış konut sahiplerinden 70'ten fazlasıyla her konuda anlaştıklarını belirten Çetin Gül, "Anlaşamadığımız 3–4 daire kaldı. Onlarla da görüşmelerimiz sürüyor. Bunlarla da mutabakata varıp burada gönüllü ilk kentsel dönüşümü hayata geçirmiş olacağız." diye konuştu.


Devletin zoruyla kentsel dönüşümü yapmanın mümkün olmadığını belirten Çetin Gül, "Deprem gerçeği her zaman var. Risk taşıyan eski binalar devlet zoruyla yenilenebilir ancak o zaman da demokrasiye uygun olmuyor. İnşaatçıların, ev sahipleri ile mutabakat sağlayarak kentsel dönüşümü gerçekleştirmesi en hızlı ve sağlıklı yol. Biz bunun ilk örneğini Bakırköy'de gerçekleştirmeyi planlıyoruz." dedi. Gül, 17 Ağustos 1999 depreminden önce yapılmış, bu depremde sarsılmış binaların yeni bir depremde yıkılma riski taşıdığına, yeni yapacakları binaların ise depreme dayanıklı olacağına dikkat çekti.


KONUTTA VUR-KAÇ RİSKİ VAR


Çok uygun fiyatlarla maketten satışa çıkan bazı konut projelerinde risk gördüğünü de belirten Çetin Gül, "Son 5 yılda bölgemizde 2–3 inşaat firması paraları toplayıp, konutları teslim etmeden ortadan kayboldu. Ben yine böyle riskli projeler görüyorum. Ev alacaklara tavsiyem, şirketin bitirip teslim ettiği konutları önce gezsinler, baksınlar. 'Çok uygun' fiyatlı bazı projeler riskli. Bu insanlar binaları demirsiz, çimentosuz, asansörsüz mü yapacak? Maliyeti hesap ediyorum, burada risk görüyorum." şeklinde konuştu. Beylikdüzü bölgesinde konut arzının fazla olduğunu anlatan Çetin Gül, bu yüzden yeniden şehir merkezine yöneldiklerini söyledi. Bahçeşehir merkezde 180 milyon liraya aldıkları araziye AVM, rezidans yapacaklarını belirten Gül, Güneşli semtinde 212'ye yakın 30 dönümlük bir arsada 300 konut yapacaklarını ifade etti.


Çocuklara 1.830 metrekare oyun alanı


Gül İnşaat, İstanbul'daki 6. AVM'si Perla Vista'yı eylül ayında Beylikdüzü'nde açacak. Önceden metrekare başı para ile kiralanan mağazalar şimdi ciro üzerinden payla kiralanıyor. Perla Vista'nın 293 rezidansı ise metrekaresi 2 bin dolardan satışta. Bunların da yüzde 60'ı satıldı. AVM'nin de yüzde 70'i doldu. Perla Vista 10 ücretsiz müşteri servisinin yanı sıra gençleri otomobil koltuğunu andıran lüks sinemasına uygulayacağı 3 ile 5 lira arasında değişecek sinema fiyatlarıyla Perla Vista'ya çekecek. 1.830 metrekareyi çocuk oyun alanı olarak ayırdıklarını belirten Gül, "Çünkü çocuklar gelince annelerini de getiriyor." dedi. 2007 yılında arsayı yüzde 50'lik payla aldığını belirten Gül, bugün olsa yüzde 40'la alabileceğini söyledi.Çetin Gül ve Gül İnşaat iletişim bilgileri neler? Gül İnşaat


Merkez Ofis: Yeşil Köy Asfaltı No:11 Kat:1 Florya / İSTANBUL


Satış Ofisi


Telefon : 0212 573 03 19-24


Fax : 0212 662 08 31


Web Adresi: gulinsaat.com.tr/Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016, Anneler günü konut kampanyaları