Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Cevahir alışveriş merkezi - Şişli - İstanbul

2005 yılı Ekim ayında açılmıştır. Avrupa'nın 2. büyük, dünyanın ise 8. en büyük alışveriş merkezi ünvanına sahiptir.AVM'yi İbrahim Cevahir'in başında olduğu Cevahir Holding yapmıştır. Yeni patron ise, Kuveytlilere ait İngiliz şirketi St. Martins Property'dir. Metro ile ulaşımı vardır.

Cevahir alışveriş merkezi - Şişli - İstanbul


Mimarı Japon, Minori Yasamaki'dir.

33 mağaza vardır ve yapı 6 katı alışveriş merkezi olmak üzere 10 katlıdır.


Son günlerde alışveriş merkezi, bir ay arayla yaşanan iki intiharla gündemdedir. Ağustos 2013 sonu itibariyle, alışveriş merkezinde, üçü intihar 5 ölüm vakası olmuştur.


Cevahir Alışveriş Merkezi daha önce de ölüm olaylarına sahne olmuştu. 


2 Kasım 2006'da 16 yaşındaki Burak Hacıkasımoğlu alışveriş merkezinin korkuluğu olmayan yürüyen merpenlerin tırabzanına yaslanmış, merpen 3'üncü kata geldiğinde bir anlık dalgınlıkla düşerek hayatını kaybetmişti. 


11 Aralık 2006'da ise annesi ile birlikte alışveriş merkezine gelen 3.5 yaşındaki Ayşenur Özbaş, yine yürüyen merpenlerin 4'üncü kata gelmesi ile korkuluğu olmayan yerden düşerek hayatını kaybetmişti. Aynı alışveriş merkezinde 2002'de de psikolojik sorunları olduğu öğrenilen 33 yaşındaki Ümit Büyükçolak intihar etmişti. 


Temmuz 2013'te ise 31 yaşındaki Ayşegül Anakkaya iddiaya göre kendini 6'ncı kattan boşluğa bıraktı.


Son intihar olayı ise Ağustos 2013'te, gazete kupüründe anlatıldığı şekilde yaşandı.


Aynı AVM’de geçtiğimiz yıl da ”Ümit Usta” olarak tanınan ünlü aşçı Ümit Ömer Sevinç, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını yitirmişti.


Cevahir alışveriş merkezi - Şişli - İstanbul
Nasıl ve nereye yapıldı?


Cevahir AVM, yerli ve yabancı 17 mimari plan arasında yapılan bir yarışma sonucu 1. olan Minoru Yamakasi - ABD tarafından hazırlandı. Cevahirler Projelendirme Merkezi tarafından uygulama projeleri hazırlanarak son halini aldı.


Burası daha önce tramvay deposuydu. Hikayesi de şöyledir:

1913'te elektrikli hale gelen tramvay hattının daha fazla uzatılmasına ihtiyaç olmadığı düşünülerek tramvay deposu (bugün Cevahir Alışveriş Merkezi) Şişli ile Mecidiyeköy arasında inşa edilmişti. 


Önerilen Bağlantılar : Anneler günü konut kampanyaları