Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Cevat Durak kimdir?

2009-2014 dönemlerinde Karşıyaka Belediye Başkanı olarak görev alan İnşaat Mühendisi Cevat Durak kimdir?


Cevat Durak, 10 Şubat 1955 tarihinde öğretmen bir ailenin çocuğu olarak Malatya'da doğdu. Lise eğitimini Malatya Turan Emeksiz Fen Lisesi’nde, yükseköğrenimini ise Ege Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Fakültesi'nde tamamladı. 


Daha sonra aynı Fakülte’de bir dönem öğretim görevlisi olarak hizmet verdi. Lise öğrenimi sırasında Karayolları bünyesinde işçi olarak başladığı çalışma hayatını 30 yılı aşkın bir süre Karşıyaka'da sürdürdü. Eğitimi gereği meslek yaşamında mühendislik hizmetleri üzerine çalıştı. Konut, fabrika ve işyeri inşaatları yaptı.


Amatör sporları destekleyen Durak, bir dönem Bostanlıspor Kulübü Başkanlığı yaptı. İnşaat Mühendisleri Odası, Ege Üniversitesi Mezunları Derneği’ne ve KSK'ye üye olan Durak, Bayındırlık Bakanlığı tarafından verilen inşaat mühendisliğinde ehli vukuf (uzman bilirkişi) belgesine sahiptir. 


1977 yılında CHP'ye üye olan Cevat Durak, 1983'de SODEP ve 1984'de ise SHP’ye üye oldu. 1989-1991 yıllarında iki yılı aşkın bir süre SHP Karşıyaka İlçe Başkanlığı görevinde bulundu. 1992 yılında CHP'nin Karşıyaka Kurucu İlçe Başkanı olan Durak, dört yıl İlçe Başkanlığı, bir yıl İl Yöneticiliği ve bir çok defa Kurultay Delegeliği görevlerinde bulundu ve Parti Tüzüğü’nün hazırlanmasında görev aldı.


Cevat Durak 2004 yılı seçimlerinden büyük bir başarı ile çıkarak Karşıyaka Belediye Başkanı oldu. 2009 seçimlerinde de yüzde 64,27 oy oranıyla yeniden bu göreve seçildi. Cevat Durak, 2014 yılında bu görevi Hüseyin Mutlu Akpınar'a iletti.


Birsen Durak ile evli olan Cevat Durak'ın Burak ve Elif adında iki çocuğu ile beş torunu bulunmaktadır.