Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Cevizlibağ – Zeytinburnu – İstanbul

İstanbul’un Zeytinburnu İlçesi sınırları içindeki semt. Cevizlibağ, İETT otobüsleri ve metrobüsün, tramvay hatlarıyla kesiştiği noktadır. Yıkılıp yeniden yapılan ancak 2013 yılında hizmete açılamayan İstanbul’un en büyük öğrenci yurdu Atatürk Öğrenci Yurdu da Cevizlibağ’dadır.Cevizlibağ – Zeytinburnu – İstanbul

Cevizlibağ Semti, Zeytinburnu, İstanbul


Cevizlibağ nerededir?


Cevizlibağ, İstanbul'un Avrupa Yakası'nda bulunan Zeytinburnu ilçesine bağlı bir semttir. Bir semt olduğundan kesin sınırları çizilememekle birlikte, semtin genel olarak Maltepe, Merkezefendi ve Seyitnizam mahallelerine yayıldığı söylenebilir. Cevizlibağ Semti’nde neler var?


Maltepe mahallesi sınırları içinde kalan kesimlerde sanayi kuruluşları, Merkezefendi ve Seyitnizam mahalleleri sınırları içinde kalan kesimlerde ise toplukonutların yoğunlaştığı görülür. Bölgede öğretim kurumlarının ve Atatürk Öğrenci Yurdu'nun varlığı büyük bir yolcu yoğunluğu oluşturur. Bu nedenle Metrobüs'ün ve Bağcılar-Kabataş arasında çalışan T1 hattı'nın semtte birer durağı bulunmaktadır. Zaman zaman yaşanan yoğunluğu kaldırabilmek adına Cevizlibağ kalkışlı tramvay ve otobüsler işletilmektedir.Cevizlibağ Atatürk Öğrenci Yurdu neden açılamadı?


Üniversitelerde yeni eğitim ve öğretim yılı 16 Eylül’de başlıyor. Yükseköğrenim Kredi Yurtlar Kurumu’nun İstanbul’daki 24 yurdunda kalan 17 bin öğrenciyi bu sene ayrı bir sıkıntı bekliyor. Deprem riski nedeniyle 2011’de yıkılan 3 bin 780 kapasiteli Atatürk Öğrenci Yurdu, Zaman Gazetesi’nin 7 Eylül 2013 tarihli haberine göre inşaatta gecikme olduğu için açılamadı.Cevizlibağ – Zeytinburnu – İstanbulDeprem riski nedeniyle Eylül 2011’de yıkılan ve bu sene mayıs ayında bitirilmesi planlanan 3 bin 780 kapasiteli Cevizlibağ’daki Atatütk Öğrenci Yurdu, yeni eğitim öğretim dönemine yetişmedi. Hal böyle olunca yüzlerce öğrenci kendilerine kalacak yer aramaya başladı. Yüklenici firmayla yapılan anlaşmaya göre, Mayıs 2013’te yurdun anahtar tesliminin yapılması gerekiyordu. Ancak aradan 4 ay geçmesine rağmen yurdun henüz kaba inşaatı bile bitmedi. Zaman’a konuşan bir YURTKUR yetkilisi, yüklenici firmanın mevcut hızla devam etmesi durumda inşaatın ancak gelecek yıla biteceğini belirtti. Yurdun yapımını üstlenen Varyap Varlıbaş Yapı Sanayi ve Turizm Yatırımları Ticaret AŞ Proje Müdürü Ertan Alyurt, inşaatın 31 Ekim’de biteceğini, yurdun tesliminin ise aralık ayında yapılacağını söyledi.


Üniversitelerde yeni eğitim öğretim 16 Eylül’de başlıyor. Üç milyon üniversite öğrencisini kalacak yer bulma telaşı sardı. Bunların yaklaşık 310 bini YURTKUR’a bağlı 347 yurtta barınıyor. 17 bin öğrencinin bu yurtlarda kaldığı İstanbul’da öğrencileri ayrı bir sıkıntı bekliyor. 2011 yılında deprem riski nedeniyle yıkılarak inşaatına başlanan İstanbul’un en büyük yurdu olan Atatürk Öğrenci Yurdu’nun inşaatı yeni eğitim öğretim dönemine yetişmedi. Edinilen bilgilere göre ihaleyi Eylül 2011’de alan yüklenici firmanın, inşaatı tamamlayarak yurdu Mayıs 2013’te teslim etmesi gerekiyordu. Fakat inşaatın yarısı tamamlandı. Böyle giderse yurdun önümüzdeki sene eğitim-öğretim dönemine yetişebileceğini belirten üst düzey bir yetkili, “Atatürk Öğrenci Yurdu öğrenci yükünü çeken önemli bir yer. Yurt tamamlanmış olsaydı bu sene 3 bin 780 öğrenciye daha barınma imkanı sağlayacaktık. Görünen o ki bu dönem yurda öğrenci alamayacağız. Bu açığı yeni binalar kiralayarak çözmeyi planlıyoruz.” dedi.


Yurt inşaatının geciktiği yönündeki iddiaları kabul etmeyen Varyap Proje Müdürü Ertan Alyurt ise süre uzatımı aldıklarını belirterek, “Mevcut beş bloktan ikisinin inşaatı yüzde 85 oranında tamamlandı. Toplamda ise yurt inşaatının yüzde 65’i bitti. İnşaat 31 Ekim 2013’te bitecek. Yurdun anahtar teslimi ise aralık ayında yapılacak.” ifadelerini kullandı.


ODALARA BUZDOLABI VE LED TV


Kırk yılı aşkın süredir öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılayan Cevizlibağ’daki Atatürk Öğrenci Yurdu, beton ömrünü tamamladığı için yıkılıp yeniden yapılıyor. 74 milyon 425 bin liraya ihale edilen Atatürk Öğrenci Yurdu, beş yıldızlı otelleri aratmayacak donanıma sahip olacak. 3 bin 780 öğrenciye hizmet verecek yurtta, engelli öğrencilere özel oda, kütüphane, sinema ve spor salonları da yer alacak. Havuzlu bir meydan yapılacak olan kampüste, yürüyüş parkurları, toplanma ve aktivite amaçlı bir amfi de bulunacak. Yurtta bir ve üçer kişilik odalar olacak. Mini buzdolabı ve duvara monte TV’nin de yer aldığı odalara kartlı sistemle giriş yapılabilecek.Cevizlibağ’ın ulaşım avantajları neler? 


CEVİZLİBAĞ  A.Ö.YURDU İSTASYONU: T1 Bağcılar - Kabataş tramvay hattına bağlı bu istasyon, Beylikdüzü - Söğütlüçeşme arasında hizmet veren Metrobüs hattına en kısa mesafede ve sürede aktarma yapılabilecek istasyondur.


Cevizlibağ – Zeytinburnu – İstanbul

(T1) Cevizlibağ  istasyonundan, İETT Metrobüs durağına geçiş


T1 Bağcılar - Kabataş tramvay hattından Anadolu yakasına İETT otobüsleri ile gitmeyi tercih eden yolcuların kullandıkları aktarma noktalarından biridir.


İlk bölümü olan Sirkeci-Aksaray arası 1992 yılında açılan hat, önce Topkapı ve Zeytinburnu' na daha sonra Eminönü' ne bağlanmış, son olarak 29 Haziran 2006 tarihinde Kabataş bağlantısı ile Taksim-Kabataş Fünikülerine dolayısı ile Taksim-4.Levent metrosuna bağlanarak 4.Levent' ten Havalimanı' na kesintisiz raylı ulaşım sağlanmıştır.


T1 Hattı 2006 yılında hizmete alınan T2 Zeytinburnu - Bağcılar hattı ile 3 Şubat 2011'de birleşerek Kabataş'tan Bağcılara kesintisiz ulaşım sağlandı.


İstasyonlar: Kabataş, Fındıklı, Tophane, Karaköy, Eminönü, Sirkeci, Gülhane, Sultanahmet, Çemberlitaş, Beyazıt, Laleli, Aksaray, Yusufpaşa, Haseki,Fındıkzade, Çapa-Şehremini, Pazartekke, Topkapı, Cevizlibağ-A.Ö.Y, Merkez Efendi, Akşemsettin, Mithatpaşa, Zeytinburnu, Mehmet Akif, Merter Tekstil Sitesi, Güngören, Akıncılar, Soğanlı, Yavuz Selim, Güneştepe, Bağcılar


METROBÜS: Metrobüs'ten Cevizlibağ'da Bağcılar-Kabataş (T1) tramvayı'na, 34A (Söğütlüçeşme-Cevizlibağ AÖY) ve 34C (Beylikdüzü Gürpınar- Cevizlibağ) seferlerinden aktarma yapılabiliyor. Cevizlibağ Metrobüs İstasyonu 6 Eylül 2012’de hizmete girdi. 


İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Cevizlibağ metrobüs istasyonunda yürütülen çalışmalar 17 Eylül 2013’te tamamlandı ve Mevcut üst geçitlere ilave olarak 40 metre uzunluğunda, 8 metre genişliğinde platform yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, metro-metrobüs bağlantısını sağlayan ve aktarma merkezi olarak kullanılan istasyonun günlük ortalama 35 bin kişi tarafından kullanıldığı hatırlatıldı.


İETT OTOBÜSLERİ: Cevizlibağ otobüs listesi şöyledir;


Hat Numarası Hat Güzergahı


500L CEVİZLİBAĞ-LEVENT

500T TUZLA-CEVİZLİBAĞ

79Ş ŞAHİNTEPESİ-TOPKAPI

79KT KAYAŞEHİR-GÜVERCİN-TOPKAPI

76M AVCILAR METROBÜS-MECİDİYEKÖY

41AT AYAZAĞAKÖYÜ-DAVUTPAŞA YILDIZ 

TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

85C DAVUTPAŞA YILDIZ ÜNV.-CEVİZLİBAĞ

89 ATAKENT MAHALLESİ-AKSARAY

89B TEPEÜSTÜ-AKSARAY

145 İ.MARMARA EVLERİ - AKSARAY

89İ ATAKENT İNÖNÜ MAH.-AKSARAY

YH-1 YENİKAPI İDO-ATATÜRK HAVALİMANI

92B ATEŞTUĞLA - BEYAZIT

94A BAKIRKÖY - BEYAZIT

97 GÜNEŞLİ - BEYAZIT

31 YENİBOSNA (KUYUMCUKENT) - YENİKAPI

97B ÇAVUŞPAŞA - BEYAZIT

33B GİYİMKENT - BİRLİK MH - EMİNÖNÜ

82 YENİBOSNA METRO - EMİNÖNÜ

92C HAZNEDAR - EMİNÖNÜ

97A BASINSİTESİ - EMİNÖNÜ

92 ATEŞTUĞLA - EMİNÖNÜ

94 OSMANİYE - EMİNÖNÜ

31E YENİBOSNA (KUYUMCUKENT) - EMİNÖNÜ

73F FLORYA - TAKSİM

76D BAHÇEŞEHİR-TAKSİM(ÇİFT KATLI)

97T BASINSİTESİ - TAKSİM

71T ATAKÖY - TAKSİM

72T YEŞİLKÖY - TAKSİM

92T BAĞCILAR DEV.HASTANESİ - TAKSİM

73 YENİBOSNAMETRO-TAKSİM

85T ESENLER METRO - TAKSİM

82B YENİBOSNA METRO - BEYAZIT

522B YENİDOĞAN-TOPKAPI


Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı, TOKİ Aksaray kura