Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Çevre temizlik vergisi 1. taksit ödemeleri 2017!

2017 yılında ödenecek gayrimenkul vergilerinden olan çevre temizlik vergisi için ilk taksit ödemeleri 20 gün sonra başlıyor. İkinci taksitler ise Kasım'da ödeniyor.


Konut ve işyerlerinin dahil edildiği çevre temizlik vergisinin 2017 yılı ödemeleri 20 gün sonra başlıyor. Mükelleflerin ödeme yapmaları için 1 Mart itibariyle 3 ayları bulunuyor. Çevre temizlik vergisi için ödemeler en son 31 Mayıs'ta alınıyor.


Senede iki taksitte ödenebilen vergi için 2. taksitler ise Kasım ayı içerisinde alınacak. İsteyenler vergi borcunun tamamını ilk taksit dönemi içerisinde ödeyebilecek.


Peki, 2017'de kimler ne kadar çevre temizlik vergisi ödeyecek? Çevre temizlik vergisi nasıl ödenecek?


2017 çevre temizlik vergisine ilişkin olarak 49 seri nolu Belediye Gelirleri Kanunu Genel Tebliği 27 Aralık 2016 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.


Tebliğ kapsamında konutların ve işyerlerinin çevre temizlik vergisi fiyatlarına yer verildi. Bilindiği üzere bu vergi konut ve işyerleri için farklı şekilde ödeniyor. Konutların vergisi su faturasına yansıtılıyor. Faturanın ödenmesi ile birlikte vergi borcu da ödenmiş oluyor.


Ancak işyerleri için mükelleflerin ilçe belediyesine gitmeleri veya internet üzerinden e-belediye sistemlerine girmeleri gerekiyor. 


2017 konut çevre temizlik vergisi bedelleri

Konutlara ait çevre temizlik vergisi; su tüketim miktarı esas alınmak suretiyle metreküp başına büyükşehir belediyelerinde 28 kuruş, diğer belediyelerde 21 kuruş olarak belirlendi.


2017 işyeri çevre temizlik vergisi bedelleri


Büyükşeh<ir belediyeleri dışındaki belediyelerde uygulanacak çevre temizlik vergisi tarifesi:

Çevre temizlik vergisi 1. taksit ödemeleri 2017!


Büyükşehir belediyelerinde uygulanacak çevre temizlik vergisi tarifesi:

Çevre temizlik vergisi 1. taksit ödemeleri 2017!


İndirimli çevre temizlik vergisi uygulaması

Çevre temizlik vergisi 1. taksit ödemeleri 2017!Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com