Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Çevre temizlik vergisi 1. taksiti 2016!

Belediye Gelirleri Kanunu gereğince, konut, işyeri ve diğer şekillerde kullanılan yapılar adına belediye temizlik hizmeti için çevre temizlik vergisi ödeniyor. Peki, çevre temizlik vergisi 1. taksiti 2016 ne zaman?


Belediye Gelirleri Kanunu gereğince, konut, işyeri ve diğer şekillerde kullanılan yapılar adına belediye temizlik hizmeti için çevre temizlik vergisi ödeniyor.


Çevre temizlik vergisi, 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu gereğince ödeniyor. Verginin  mükellefi, taşınmazın sahibi değil kullanıcısı oluyor. 


Buna göre taşınmazda kiracı varsa vergi ödemelerinden kiracılar sorumlu oluyor. Buna karşın boş dükkan için çevre temizlik vergisi ödenmiyor. Bunun için belediyeye bildirimde bulunulması ve kullanılmadığının beyan edilmesi gerekiyor.


Çevre temizlik vergisi iki eşit taksit halinde ödeniyor. Peki, çevre temizlik vergisi 1. taksiti 2016 ne zaman ödenecek?


Çevre temizlik vergisi 1. taksiti 2016

Çevre temizlik vergisi 1. taksiti, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödencek. Verginin ikinci taksit ödemeleri ise Kasım ayında yapılacak.


Bu süre içerisinde vergi mükelleflerinin ilçe belediyesine müracaat ederek vergilerini ödemeleri gerekiyor. Konut kullanıcılarının ise su faturalarını ödemesi yeterli oluyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com