Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Çevre temizlik vergisi 2. taksit 2017!

Çevre temizlik vergisinin ilk taksiti 31 Mayıs'ta sona eriyor. Peki, çevre temizlik vergisi 2. taksit 2017 ne zaman?


Gayrimenkuller için ödenen vergiler arasında çevre temizlik vergisi, yer alıyor.  Belediye Gelirleri Kanunu gereğince ödenen bu vergi belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde bulunan ve belediyelerin çevre temizlik hizmetlerinden yararlanan konut, işyeri ve diğer şekillerde kullanılan binalar çevre temizlik vergisine tabi tutuluyor. Buna karşın arsa ve araziler için bu vergi ödenmiyor.


Çevre temizlik vergisi tarafından taşınmaz malın sahibi tarafından değil, kullanıcısı tarafından ödeniyor. Taşınmazda kiracı olması halinde vergiden kiracı sorumlu oluyor. Gayrimenkul boş ise, belediyeye bildirim verilerek vergi ödemelerinden muaf olunabiliyor.


Vergi, konutlarda su faturasına yansıtılırken, işyerleri için belediyeye gidilerek ödeniyor. 


Çevre temizlik vergisi, emlak vergisi ile aynı dönemde ödeniyor. Vergi için ödemeler Mart ayında başladı. Çevre temizlik vergisi 1. taksiti 31 Mayıs'ta sona eriyor. Peki, çevre temizlik vergisi 2. taksit 2017 ne zaman ödenir?


Çevre temizlik vergisi 2. taksit 2017!

Çevre temizlik vergisi 2. taksiti Kasım ayında ödeniyor. İşyerleri için ödemeler aynı zamanda vergi ödemeleri e-belediye sistemi üzerinden de gerçekleşebiliyor. 
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com