Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Çevre temizlik vergisi 2. taksiti 15 gün sonra başlıyor!

2017 yılı vergi takvimine göre çevre temizlik vergisi 2. taksiti 15 gün sonra başlıyor. Ödemeler 30 Kasım'a kadar yapılacak..


Konut ve işyerleri için her sene ödenmesi gereken vergiler arasında yer alan çevre temizlik vergisinde 2017 yılı 2. taksit dönemi 15 gün sonra başlıyor.


Vergi mükelleflerinin çevre temizlik vergisi 2. taksit borcunu 1-30 Kasım tarihleri arasında ödemeleri gerekiyor.


Bilindiği üzere çevre ve temizlik vergisini, mesken, işyeri ve diğer yapıları kullanan kimseler ödüyor. Buna göre, malik değil, kullanan kişi vergide mükellef oluyor. 


Halk arasında çöp vergisi olarak da bilinen çevre temizlik vergisi, konut ve işyerlerinde farklı şekilde ödeniyor. Konutların vergisi su faturalarına yansıtılıyor.


İşyerlerinde ise verginin ilgili belediyeye ödenmesi gerekiyor. İşyeri vergisi ister belediyeye gidilerek, ister online bir şekilde e-belediye sistemi üzerinden ödenebiliyor.


Çevre temizlik vergisi 2017 ne kadar?

Konutlara ait 2017 çevre temizlik vergisi; su tüketim miktarı esas alınmak suretiyle metreküp başına büyükşehir belediyelerinde 28 kuruş, diğer belediyelerde 21 kuruş olarak tahsil edilecek.


Vergi, büyükşehirde ve büyükşehir belediyeleri dışındaki belediyelerde farklı bedellerde ödeniyor. 2017 yılı çevre temizlik vergisi tutarları şu şekilde sıralanıyor:


Büyükşehir belediyeleri dışındaki belediyelerde uygulanacak çevre temizlik vergisi tarifesi


Çevre temizlik vergisi 2. taksiti 15 gün sonra başlıyor!


Büyükşehir belediyelerinde uygulanacak çevre temizlik vergisi tarifesi


Çevre temizlik vergisi 2. taksiti 15 gün sonra başlıyor!


İndirimli çevre temizlik vergisi uygulaması


Çevre temizlik vergisi 2. taksiti 15 gün sonra başlıyor!
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com