Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Çevre temizlik vergisi 2. taksiti son günü 2017!

Belediye Gelirleri Kanunu gereğince ödenmesi gereken çevre temizlik vergisi için 2. taksit ödeme dönemi devam ediyor. Peki, çevre temizlik vergisi 2. taksiti son günü 2017 ne zaman?


Belediye Gelirleri Kanunu gereğince ödenmesi gereken çevre temizlik vergisi, belediyelerin sunduğu çevre ve temizlik hizmetlerine karşılık olarak tahsil ediliyor. 


Senede iki eşit taksit halinde ödenebilen çevre temizlik vergisi için ilk taksit ödemeleri Mart, Nisan ve Mayıs ayları içerisinde ödendi.


Bilindiği üzere çevre temizlik vergisini mesken, işyeri ve diğer yapıları kullanan kimseler ödüyor. Buna göre, malik değil, kullanan kişi vergide mükellef oluyor. Vergiyi gayrimenkulü kullanan kimse kiracı ise mükellef o oluyor. Ayrıca arsa ve araziler için çevre ve temizlik vergisi ödenmiyor.


Çevre temizlik vergisi 2. taksiti son günü 2017 ne zaman?

2. taksit ödeme dönemi Kasım ayı itibari ile başlayan Çevre temizlik vergisi 2. taksiti son günü 30 Kasım olup, mükelleflerin bu süre içerisinde ödemelerini yapmaları gerekiyor.


Konutlara ait 2017 çevre temizlik vergisi; su tüketim miktarı esas alınmak suretiyle metreküp başına büyükşehir belediyelerinde 28 kuruş, diğer belediyelerde 21 kuruş olarak tahsil ediliyor. Vergi, işyerleri için büyükşehirde ve büyükşehir belediyeleri dışındaki belediyelerde farklı bedellerde tahsil ediliyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com